На 11 май 1946 година музикалният свят чува едно име, което дълго ще помни. Рената Тебалди тогава е на 24. Покорява всички от раз.
И то не къде да е, а в „Ла Скала”. На концерт по повод откриването на възстановения след войната театър. Изборът на певците е поверен на Артуро Тосканини. Щом чул Рената, маестрото възкликнал: „Та това е ангелски глас!” С безпогрешната си интуиция пръв съзира качествата на бъдещата оперна дива. Уникални вокални качества: рядко срещано по сила и красота лирико-драматично сопрано. Безукорна техника, с която преодолява с лекота най-виртуозните епизоди. Гъвкавост, удивителна музикалност, фантастични отблясъци, мекота, нежност – глас чудо! La divina Renata я наричали милионите фенове по света. А тя наистина била прелестна: с блестящи сини очи, тъмни коси и красиво лице, отразили цялото благородство и възвишеност на душата й.
Тосканини подава ръка на Рената Тебалди и тя уверено изкачва стъпалата до трона като Primadonna assoluta. В театрите на Милано, Рим, Неапол, Венеция, Лондон... Най-силните й роли са в опери на Верди и Пучини.
В средата на 50-те години Рената Тебалди напуска трупата на „Ла Скала”, тъй като кралският жезъл вече е в ръцете на Калас. Покорява Метрополитън, Ню Йорк, като Дездемона през 1955 г., а няколко години по-късно отново я посрещат в „Ла Скала” с 40 минутни оглушителни аплаузи. Впрочем прословутото съперничество между Тебалди и Калас периодично се подгрява от медиите и жадната за зрелища публика. И така до 16 септември 1968 година. На спектакъл на „Адриана Лекуврьор” в Миланската скала. Мария Калас лично отива в гримьорната на своята съперница и недвусмислено засвидетелства възхищението си от изумителното преобразяване на Тебалди в операта на Чилеа. Това по всеобщо мнение е едно от върховите постижения на великата певица.
„Гласът на Тебалди сякаш гали ухото, изпълнен с всевъзможни оттенъци. Те отразяват всяка промяна в характера на нейната героиня. Сила и красота, обаяние и искрящ звук, психологически усет, достойни за истинска театрална актриса – всичко това откриваме в превъплъщението на Рената Тебалди”, пишат в италианския печат.
Ще имате удоволствието сами да се уверите в истинността на казаното, наслаждавайки се на нейното изпълнение в операта „Адриана Лекуврьор” на Франческо Чилеа.
В главната роля – Рената Тебалди. Партнират й Марио дел Монако, Джулиета Симионато, Джулио Фиораванти , Силвио Майоника, хорът и оркестърът на Римската академия „Санта Чечилия”. На диригентския пулт – Франко Капуана. Запис за фирмата „Дека” от 1961 година.
Съдържание на операта „Адриана Лекуврьор”
На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..
"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..
1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg