Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Магията на камерната песен": Романтизмът и народната песен

Романтизмът се заражда - в общи линии - като протест срещу рационализма на Просвещението. Извежда на преден план емоционалността и интуицията, емоциите стават източник на естетически опит. Издига индивидуалността в култ. Заменя космополитизма с внимание към националното. Обръща се към древните обичаи и народното творчество, които издига на висок естетически и етичен пиедестал.
Романтизмът е твърде разтеглив във времето: някои музиколози го поставят приблизително от началото на IX до средата на XX век. Защото изживяването на романтичното е предпоставено по различен начин в индивида или в нацията, то се определя и от националния темперамент, и от естетическия опит и пр. За романтиците песента става център, олтар на съкровеното, на индивидуалното, чието ядро те откриват в народната песен.
В предаването ще звучат аранжименти или авторски творби, чиито образци са народни песни от различни точки на Европа. Ще видим как Брамс превръща в художествен бисер скромната немска песничка, как непретенциозните песнички на Шопен подсказват на Лист богат клавирен материал; завладяващия темперамент на неаполитанската тарантела - така, както я е чул Росини; ще слушаме и претворени в по-ново време, но с романтичен патос, италиански песни от Ермано Волф-Ферари, песни от репертоара на Юси Бьорлинг, които шведите определят като „шведски национал-романтизъм”. Романтизмът е възхвала на героичната индивидуалност и в този смисъл показателна е голяма част от песенното творчество на българските композитори от първата половина на миналия век: това е романтичният копнеж по героя, възхвала на любовта към хайдутина - ще чуем красивата песен на Марин Големинов „Хайдушко либе”.
Накрая - един поглед към друга култура - куплети върху народни песни от аржентинеца Луис Хианео - ще ни отправи към бъдещи дестинации на музикално-романтичното.

23 февруари




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Емир Филипович

Кирилицата е знак за идентичност в Средновековна Босна

"От края на XII век почти цялата писмена комуникация в Босна се е водила на кирилица и това е било важно, защото Босна от север и запад е била обградена от страни, в които се е използвал латински език и азбука... В Босна през Късното средновековие повечето от литургичните и църковни текстове, но също и светски четива са написани на кирилица. Това е..

публикувано на 31.08.24 в 09:25

Български младежи задават въпроси на тайконавтите

До 30-и септември се събират въпроси на български ученици и студенти, на възраст от 8 до 22 години за предстоящия "Разговор с тайконавти". Въпросите трябва да са свързани с космическите изследвания и научни открития, и могат да бъдат задавани на български, китайски или английски език. Експерти от БАН и представители на Китайското посолство ще..

публикувано на 30.08.24 в 16:50
Теотиуакан

Защо пирамидата на маите в Чечен Ица стана едно от седемте чудеса на света, а не Теотиуакан

Защо пирамидата на маите в Чечен Ица стана едно от седемте чудеса на света, а не пирамидите в Теотиуакан край Мексико сити? Този въпрос гложди туриста, колчем опита да обеме с поглед необятния наниз от храмове, храмчета и пирамидки на 48 км от мексиканската столица. Отговорът е ясен – не мащабността, а почти компютърната астрологична точност..

публикувано на 30.08.24 в 15:43

Образци на котленски килими грейнаха като стенописи в Котел

Още три стенописа с мотиви от котленски килими украсиха фасади на сгради в Котел. Те са от серията класически образци на Котленската килимарска школа с имена "Фучилà", "Сурвакниците" и "Динени кори". Стенописите са на фасадите на средно училище "Георги Ст. Раковски" и на Общинския медицински център в Котел по проект "Повишаване на атрактивността и..

публикувано на 29.08.24 в 16:20

Борис Илиев: Истинските проблеми на образованието са болезнени

Бързо приетата в началото на август от народните представители поправка в Закона за предучилищното и училищното образование, забраняваща пропагандата, популяризирането и подстрекаването към идеи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация, предизвика (очаквано) остра реакция, крайни мнения, обвинения, дълги обяснения, аргументиране, манипулативни..

публикувано на 29.08.24 в 12:40