Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники "Магията на камерната песен": Голямата романтична поезия: Тик и Айхендорф в песните на Шуман и Брамс

БНР Новини
Лудвиг Тик и Йозеф Айхендорф са сред немските поети, оказали най-силно и най-продължително влияние върху музиката. Романтизмът, който избуява към края на ХІХ в. като отпор срещу рационализма на Просвещението и като култ към индивидуализма, се оказва особено благодатен за развитието на съкровения песенен жанр.  И до голяма степен тъкмо на непреходната романтична песен тази поезия дължи живота си до днес.
Роберт Шуман пише в 1840 година своя Песенен кръг опус 39 - по стихове на Айхендорф, които поетът е нарекъл, типично за романтиците, "Интермецо". Йоханес Брамс, който в живота си не е бил изкушен в оперния жанр, сякаш компенсира това в песенния си цикъл "Хубавата Магелона" - това е любовната история на хубавата Магелона и граф Петер от Прованса. Брамс не изгражда цялостна история - подобно, например, на "Хубавата Мелничарка". Песните по-скоро, илюстрират чувства и ситуации, свързани с новелата на Тик.
Песните ще слушаме в прекрасното изпълнение на Елизабет Шварцкопф и Дитрих Фишер-Дискау.

16 март




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Емир Филипович

Кирилицата е знак за идентичност в Средновековна Босна

"От края на XII век почти цялата писмена комуникация в Босна се е водила на кирилица и това е било важно, защото Босна от север и запад е била обградена от страни, в които се е използвал латински език и азбука... В Босна през Късното средновековие повечето от литургичните и църковни текстове, но също и светски четива са написани на кирилица. Това е..

публикувано на 31.08.24 в 09:25

Български младежи задават въпроси на тайконавтите

До 30-и септември се събират въпроси на български ученици и студенти, на възраст от 8 до 22 години за предстоящия "Разговор с тайконавти". Въпросите трябва да са свързани с космическите изследвания и научни открития, и могат да бъдат задавани на български, китайски или английски език. Експерти от БАН и представители на Китайското посолство ще..

публикувано на 30.08.24 в 16:50
Теотиуакан

Защо пирамидата на маите в Чечен Ица стана едно от седемте чудеса на света, а не Теотиуакан

Защо пирамидата на маите в Чечен Ица стана едно от седемте чудеса на света, а не пирамидите в Теотиуакан край Мексико сити? Този въпрос гложди туриста, колчем опита да обеме с поглед необятния наниз от храмове, храмчета и пирамидки на 48 км от мексиканската столица. Отговорът е ясен – не мащабността, а почти компютърната астрологична точност..

публикувано на 30.08.24 в 15:43

Образци на котленски килими грейнаха като стенописи в Котел

Още три стенописа с мотиви от котленски килими украсиха фасади на сгради в Котел. Те са от серията класически образци на Котленската килимарска школа с имена "Фучилà", "Сурвакниците" и "Динени кори". Стенописите са на фасадите на средно училище "Георги Ст. Раковски" и на Общинския медицински център в Котел по проект "Повишаване на атрактивността и..

публикувано на 29.08.24 в 16:20

Борис Илиев: Истинските проблеми на образованието са болезнени

Бързо приетата в началото на август от народните представители поправка в Закона за предучилищното и училищното образование, забраняваща пропагандата, популяризирането и подстрекаването към идеи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация, предизвика (очаквано) остра реакция, крайни мнения, обвинения, дълги обяснения, аргументиране, манипулативни..

публикувано на 29.08.24 в 12:40