Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Халка – началото на полската национална опера

Снимка: Monika Rittershaus/theater-wien.at

В съботната вечер можете да се насладите на запис от известния Театър Ан дер Вийн – „Халка“ на Станислав Монюшко, играна на 24 юни 2019 година.

В ролите са Пьотр Бечала като Йонтек, Корин Уинтърс като Халка, Алексей Тихомиров като Столник, Наталия Кавалек-Плевняк като Зофя, Томаш Кониечни като пан Януш и Лукас Якобски като Дзиемба. Солистите, хора „Арнолд Шьонберг“ и оркестъра на Австрийското радио дирижира Лукаш Борович.

След Шопен, Монюшко е може би най-известният полски композитор от епохата на Романтизма. Роден е на 5 май 1819 година в град Убел, близо до Минск, в аристократично семейство.

Образованието му започва в Полша и въпреки че заминава за Германия, през 1840 година се връща в родината си. Първоначално се установява във Вилнюс. Дава частни уроци по пиано и работи като органист в църквата „Св. Ян“. Създава аматьорски хор и представя пред публика творби на Хайдн, Моцарт, Менделсон, Бетовен. Периодично пътува до Петербург, където представя собственото си творчество и се запознава с Михаил Глинка.

Веднага след като се запознава с поемата „Халка“ от младия полски поет Влоджимеж Волски, композиторът решава да напише опера върху нейния сюжет. Той иска Волски сам да направи либретото. „Халка“ е в две действия, като в чисто битово-романтичния сюжет на поемата, Волски влага и идейна класова насоченост. Към края на 1847 година Монюшко завършва творбата си и я предлага на Варшавския оперен театър. Ръководство отхвърля произведението и композиторът го представя в концертно изпълнение на 1 януари 1848 във Вилнюс.

Монюшко продължава работа по операта си и след това. Преработва я изцяло и вече с новата редакция и в четири действия тя е представена във Варшава, точно десет години след премиерата си – на 1 януари 1858. Спектакълът има изключителен успех.

С варшавската постановка на „Халка“ се поставя началото на полския национален оперен стил. От 1 януари 1858 до края на 1975 операта „Халка“ е играна близо две хиляди пъти само на сцената на Театър Виелки във Варшава.

Съдържание на операта „Халка“ от Станислав Монюшко



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Модерна Британия ни идва на крака: "Едитърс" в НДК

България най-после има потвърдена дата за отложения миналата година концерт на "Едитърс" – една от най-добрите съвременни европейски групи на живо. Куул Британия ни идва на крака за шоу в зала 3 на НДК на 29 август . Събитието е част от серията Sofia Solid , която тази година предложи силни изяви на Кори Тейлър, "Мегадет", Брус Дикинсън и "Дъ..

публикувано на 26.08.24 в 12:29
Цветан Цветанов и Людмил Фотев

Вавилонските кули на джаза и бирата

Вавилонската фонотека и Джаз+дуенде се редуват през седмица в самото ѝ начало половин час след полунощ. В изданието от 19 август бяха заедно в ефир, домакин – Цветан Цветанов, гост – Людмил Фотев. Приказката им гради с общите за джаза и бирата съставки – фийлинг, суинг и импро моменти, респективните им вавилонски кули. Става дума и за глобалните им..

публикувано на 19.08.24 в 18:28
Жорж Претр

Жорж Претр – Maestro con brio

В съботната  вечер ви предлагам операта "Фауст“ от Шарл Гуно – култов запис от края на 70-те години и неоспорим за мнозина връх в пребогатата дискографска колекция на Жорж Претр. На 14 август се навърши столетие от рождението на великия маестро. "Жорж Претр е не само диригент с огромен опит, който познава в детайли занаята, но преди всичко артист със..

публикувано на 17.08.24 в 08:00

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 август 2024

16 август Изпълнения на вокален ансамбъл "Талис сколарс" с диригент Питър Филипс. 3.00 часа – Орландо Гибънс (1583-1625), O clap your hands (Пляскайте с ръце). 3.06 часа – Томас Талис (ок.1505-1585), Suscipe quaeso Domine (Моля, приеми, Господи). 3.16 часа – Нико Ашер Мули (р.1981), Rough Notes (Груби бележки). 3.26 часа – Уйлям Бърд (1543-1623), Tribue..

публикувано на 14.08.24 в 16:30

Отбелязваме 79-ото издание на Международния фестивал "Пражка пролет"

Международният фестивал "Пражка пролет" тази година беше отбелязан с над 50 концерта в различни точки на Прага. По покана на Чешкия център в София проф. Илия Граматиков посети най-голямото музикално събитие в Чехия. В три издания на предаването "Контемпо" той успя да разкаже малка част от впечатленията си от изключително богатата програма на фестивала...

публикувано на 09.08.24 в 12:30