Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международен ден на младежта

Николай Павлов: Младите хора искат да бъде чут техният глас

Николай Павлов - зам.-министър в Министерството на младежта и спорта
Снимка: mpes.government.bg

12 август е обявен за Международен ден на младежта от ООН през 1999 г. В България за първи път датата се отбелязва официално през 2007 г. Международният ден на младежта дава възможност на държавите по света да разгърнат потенциала на младите хора, да отбележат техните постижения и да планират начини за по-доброто им включване в развитието и прогреса на обществото.

Зам.-министърът в Министерството на младежта и спорта Николай Павлов разказа в "Нашият ден" за празника и за бъдещите стратегии и политики по отношение на младежта:

"Днешният ден се чества в България от 2007 г. Министерството на младежта и спорта също отбелязва празника, а и не само – в много градове на страната има най-различни събития. Ще бъдат въвлечени по места младите хора – техните младежки организации, общините ще съдействат. Младежка столица на днешното честване става Варна, където с подкрепата на Община Варна организираме един концерт, посветен на младите хора, на тяхната енергия, въодушевление и жизненост. Надявам се да се получи един приятен празник, който да отбележим с прекрасни млади български изпълнители."

"Младите хора искат да бъде чут техният глас. Искат да видят реализирана своята активност в местните и в централните политики. Това е двустранен процес. Активното младежко включване, както го наричат, трябва да е конструктивно. Екологията, например, все повече вълнува младите хора у нас и по целия свят. Неформалното образование, доброволчеството, реализацията на идеи, заетостта, обмена – все теми, които вълнуват младите хора."

Николай Павлов използва възможността да покани всички варненци и гости на града на входа на Морската градина в 20 часа, където да се насладят на изпълненията на Виктория, Павел и Венци Венц и квартет „4Магия“. Организатор на събитието е Министерството на младежта и спорта, с подкрепата на Община Варна. Предвид извънредната епидемичната обстановка в страната, ММС апелира всички присъстващи да носят предпазни маски и да спазват дистанция. Зам.-министърът изрази надежда, че ще получи един приятен празник, посветен на младите хора на България. 

За новата Национална стратегия за младежта 2021-2030 г. и нейната подготовка, както и дали е идентифициран достатъчно гласът на младежта, можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13