Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гергана Мудова за изкуството в публична среда

БНР Новини
Инсталацията „Свободни знамена“ е първата от серия идеи, които ще преобразят пространството пред НДК
Снимка: Фондация МУСИЗ/фейсбук страница

Гергана Мудова, гост в рубриката "Главен герой", е съосновател и програмен мениджър на фондация МУСИЗ, която се занимава с организация на изложби, лекции, дискусии, видеопрожекции и т.н. Тя е създателка на платформата "Майстори на фотографията", която представя най-значимите имена от това изкуство.

Мудова обобщава проблемите, пред които се изправи светът на изкуството, и подсказва решенията в търсене на нови начини за ангажиране на публиката.

"София успя да се докаже като културна дестинация, казва тя. Разбира се, нещата се промениха, но така е по цял свят. В града ни непрекъснато се случват културни събития, има и постоянен приток туристи - те не идват само за баровете и ресторантите. Напротив благодарение и на политиките на Столична община, акцентът на вниманието се измества и върви към интерес към културата.

Инвестициите в културния сектор намаляха, което е странно. Спонсорите оттеглиха подкрепата си. Не успяхме да постигнем баланса между американски и европейски модел на финансиране на изкуство, което е жалко, тъй като смятахме, че сме намерили баланса. Не е добре изкуството да разчита само на публично финансиране, както е във Франция например, защото става лениво. При американския модел финансирането идва само от филантропи и така се създава работещо предприятие, което се издържа и е на плюс, но пък носи риск от комерсиализиране."

От трудната ситуация, в която от една страна се избягва струпва на хора на закрито, а от друга чисто обективно липсват подходящи пространстви, отговарящи на съвременните изисквания и критерии, Мудова и фондация МУСИЗ търсят начини изкуство да се случва навън, а публиката да бъде поканена на открито.

"Пилоните пред НДК предлагат възможността да погледнем на тези стожери от миналото под друга форма – тази на изкуството. Преживяло ветровете на промяната, пространството пред НДК носи своята социокултурна история и символика на прехода. Новите течения влагат съвременен полъх в знаковото за столицата място. Правдолюб Иванов е първият участник закачил знамената на промяната. Неговите флагове са прозрачни, лишени от символика и хералдика. Инсталацията се нарича „Свободни знамена“."
Проектът, озаглавен „Форми, изкуство в публична среда“, ще се осъществи между 23 септември и 29 октомври 2020 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Първанова , Бистра Писанчева, Теодора Церовска (седнала) и Стойо Тинков (от ляво надясно)

Когато занаятът се превръща в изкуство

Човешките съдби са сходни на една картина от дантела. Ако се загледаш в сърцевината, не знаеш кое къде почва и кое къде свършва. Когато се отдръпнеш, всичко е едно взаимосвързано цяло. За "бялата магия", която се е превърнала във визитна картичка на Калофер, в "Домът на музите" разказват Антоанета Първанова, председател на Българския център за..

публикувано на 04.09.24 в 18:10

"Виж ме: свободна и силна" – вечер с творбите на български поетеси и Жените Survivors

Жените Survivors – първата българска общност от жени, успели да се спасят от домашно насилие, за жени, поели към промяна и нов живот – излязоха пред публиката на "Аполония" в Градската художествена галерия в Созопол, за да представят преживяванията си в една поетична вечер. Така те заявиха "Виж ме: свободна и силна". Всяка от тях е преминала..

публикувано на 04.09.24 в 17:39

Главен герой в две книги: Михаил Неделчев

Диалозите с Михаил Неделчев на "Аполония" 2024 - така беше озаглавена вечерта-разговор с литературния историк, критик и публицист в Художествената галерия на Созопол. Бяха представени "Биографичните сюжети на литературния историк" на Елка Трайкова и "Разговори с Михаил Неделчев" на Пламен Дойнов – две книги, в които проф. Неделчев е главен герой. За..

публикувано на 04.09.24 в 17:05
проф. Кирил Топалов и проф. Михаил Неделчев (от ляво надясно)

За неизбежността на живота

На "Аполония" в Градската художествена галерия Кирил Топалов представи новата си книга "Живот по неизбежност".  Написана е в жанра на мемоарния роман.  С ирония и самоирония Кирил Топалов разказва за интересни моменти в своя живот, като е едновременно разказвач и главен герой. За книгата говориха Кирил Топалов и Михаил Неделчев. Чуйте..

публикувано на 04.09.24 в 16:22

Надежда Радулова представя "Тук живее Йожи" на "Аполония"

Поетесата и преводачка Надежда Радулова представя на 3 септември от 18.00 часа в Художествената галерия на Созопол, в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата "Аполония" своя сборник проза "Тук живее Йожи". Историите в книгата, заявена като роман в 21 разказа, са разнообразни, както и стилистичният подход на авторката към тях. Надежда..

публикувано на 03.09.24 в 15:34