Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ябълката не пада по-далеч от... Егълница

Христо Иванов
Снимка: Зорница Гъркова

Дали в Егълница има ябълки и круши? Няма как да няма. Само че на ябълково дърво трудно можете да сложите присадка от круша, а и обратното е валидно. Това е един от първите уроци, които Христо Иванов преподава на своите ученици. Те са от цяла България и за тях Христо е по-известен с прозвището Ашламинатора. Прозвище, което е съвсем на място.

Гостуваме в къщата му в Егълница, за да научим всичко за ашладисването на дървета – от родовите връзки между дърветата, които трябва да вземем предвид, за да ашладисаме дърво и да оберем плодове от него, до различните методи на присаждане, подходящото време за това и подходящата „подложка“ за присадката. Христо казва, че дивите дървета, дивачките ябълки, круши и джанки, са най-жизнени и силни подложки, и на тях ще се родят хубави плодове, които есенес да оберете.

Ашламинатора наследява умението да присажда дървета от баща си и от три години пътува из България, за да го предава и на други. Природата е на централно място във философията на Христо – онази дива, бурна природа, която човекът непрестанно се опитва да опитомява, понякога без да я е опознал добре.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58

Безплатни прегледи за туберкулоза в Пазарджик

В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..

обновено на 11.12.24 в 13:12

Ключът към Бога

В епизод 566 "Трамвай по желание" запознава своята публика с международно известния чешки филантроп Радим Пасер. Готови ли сте да откриете тайните за устойчив личен успех? Чешкият бизнес магнат и филантроп Радим Пасер посети България и предостави уникалната възможност да се запознаем с неговата житейска история и да открием ключа към..

публикувано на 11.12.24 в 12:35
Аркади Шарков

Контрол и ефективност: Ключови предизвикателства пред бюджета на НЗОК за 2024 г.

През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица . Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите . Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването..

публикувано на 11.12.24 в 11:57