Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мила Мошелова: Дебатът между Радев и Герджиков по-скоро увеличи разликата между двамата

Снимка: БНР

За голяма част от хората изборът беше предопределен. Това каза в предаването “Нашият ден“ на БНР политологът Мила Мошелова.

"Видяхме, че участието в изборите беше по-ниско и от миналия път, което първоначално изглеждаше като доста ниска граница, но успяхме да слезем и под нея.

Солидната преднина на Румен Радев се запази, той дори увеличи подкрепата си и разликата между двамата кандидати се увеличи."

Какво си казаха Радев и Герджиков

"Засегнаха се доста теми, видяхме и вътрешно-, и външнополитически въпроси, които се обсъдиха. Може би форматът на дебата не позволи по-свободния разговор между тях. Остана и едно впечатление, че времето изтича и не стига. Това притискане от времето повлия на динамиката на дебата.

Дебатът беше интересен, защото не бяхме виждали такъв тип комуникация в рамките на кампанията. Голяма част от нея се състоя в рамките на един монолог, особено на двамата основни претенденти. В последните пет години Румен Радев по-скоро се придържа към този тип монолог.

Относно влиянието му върху нагласите – мислех, че по-скоро ще смали разликата, но не се оказах права, разликата се увеличи.

Трудно е да се каже дали проф. Герджиков успя да привлече избиратели след дебата. Този дебат дойде доста късно в кампанията и е трудно да се обърнат нагласите. Румен Радев има целия мандат зад гърба си, очевидно огромна лоялност от българските граждани, включително свързани с приобщаването му към част от каузите на протеста.

Положителното е, че видяхме един доста джентълменски и възпитан дебат. Това е един политически разговор, който протече на добро ниво. Надяваме се тонът от тук нататък да се запази.

Бидейки в опозиция, проф. Герджиков беше доста по-настъпателен, доста по-сигурен в себе си дори. По ключови теми позициите им бяха много сходни."

Нови политически играчи

"На първите избори имаше доста по-висока избирателна активност. Подкрепата намери своя израз донякъде на изборите на 11 юли, но след тях настъпи разочарование от невъзможността за съставяне на правителство. Чисто политическият стил на ИТН доста отблъсна част от избирателите. Но пък енергията не се загуби, а се пренасочи на друга място, ще видим до каква степен тези очаквания са оправдани."

В Турция

"Очакванията за по-голяма подкрепа, подобна на първия път в Турция, не се състоя. Първият тур и съвпадението с парламентарните избори бяха много по-резонна мотивация за реализацията на вота в Турция."

Чуйте Мила Мошелова в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08