Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Липса на младежки политики ли прозира зад бруталния случай в Перник?

Снимка: БГНЕС

Синът на заместник-окръжния прокурор на Перник Васил Михайлов остава в ареста, след като беше задържан при спецакция в сряда 15.06.2022 г. Младият мъж е привлечен към наказателна отговорност за причинена телесна повреда на мъж и закана за убийство на жена. Срещу него обаче има и серия от сигнали за нанесени побои.

Агресия, побои, страх и чувство на безнаказаност. Показателен ли е този случай на насилие в Перник за процесите?

Случващото се в Перник ни връща в едни позабравени времена на Райко Кръвта и цяла плеяда бандити, които години наред тормозеха и държаха в страх перничани, разказва за "Нашият ден“ кореспондентката на БНР в Перник Елена Тамакярска.

С чувството за безнаказаност вероятно заради поста, който заема баща му, 18-годишният Васил Михайлов е дори по-опасен от предшествениците си, защото, според оскъдните факти, които бяха изнесени от полицията и прокуратурата, в част от побоищата саморазправите били без конкретен повод. Историята започва да се разплита, след като съпругата на пребития от него бивш футболист на "Миньор Перник“ Румен Антонов разказа за случая.

 Повече можете да чуете в звуковия файл.

Единствено липса на младежки политики ли прозира зад бруталния случай в Перник?

Тихомир Безлов

Според Тихомир Безлов, старши анализатор в програма "Сигурност " в Центъра за изследване на демокрацията, проблемите са в семейството и в училището, както и в липсата на институции, които могат да видят такива тежки отклонения в поведението при деца и младежи. Проблемът е, че на местно ниво няма взаимно контролиращи се институции. Има нужда от механизми за обратна връзка в отговорните институции – МВР, прокуратура и местна власт.

"Кой направи публична темата в Перник? Направи я кметът. Оказа се, че няма местни медии. Това един от факторите. Всъщност по места в резултат на серии от кризи, технологични промени няма местни медии. Когато се случи подобна ситуация, тя трябва да попадне в националните медии и тогава да стане достояние на обществото", коментира експертът.

Целия разговор с Тихомир Безлов можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – БГНЕС
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15