Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлияна Антонова-Мурата: В Япония все още всички ходят с маски

4
Юлияна Антонова-Мурата:
Снимка: личен архив

Юлияна Антонова-Мурата е сред 24-мата творци, поставили България на картата на света. "Българските посланици на културата" бяха обявени в ефира на програма "Христо Ботев" и за тях гласуваха слушателите. Юлияна е автор на книгите "Уки уки, Япония", "Моши моши, Япония" и последната "Сан сан, Япония", на която съм редактор.

Те се определят с "типично българската дума" бестселър, защото г-жа Мурата е вдъхновен наблюдател, събирач на истории, който умее с няколко красиво съчетани думи да превърне обикновената случка в притча. Нейните разкази от Страната на изгряващото слънце ни я разкриват отвъд клишетата и предразсъдъците. Дамата обикаля България, за да се срещне на живо с читателите си, но с нея разговаряхме за втората ѝ родина – Япония. Ние забравихме за пандемията, а там все още всички ходят с маски и туризмът едва започва да се надига с допускането на малки групи посетители.


Дипломат по професия, Юлияна Антонова-Мурата се оказва двоен посланик – на Япония у нас и на България в Япония. Благодарение на нея ние обикваме Страната на изгряващото слънце, "прихванали" калем от нейната любов.

Който е чел книгата на Юлияна Антонова-Мурата "Сан сан, Япония" със сигурност се е дивил, че до вратата в антрето продължава да има кутия с маски и малкият ѝ внук Джейми без никой да го подсеща си взима една на излизане и отива да играе с другарчетата си на улицата, където всички останали деца също са с маски.

Очевидно "старата новина" за ковид-пандемията, в Япония все още е много актуална. И затова продължавам да разпитвам авторката Юли сан по темата.

Спазването на правилата в Япония (от наша гледна точка) става леко, безпроблемно, естествено и това може би се дължи на възпитанието, което получават още от утробата. В книгата на Юлияна Антонова-Мурата ме порази списъкът с изисквания към първокласника, който родителите му получават. Повечето са свързани не толкова с ученето, колкото с уважението. И с доверието и обучението в самостоятелност. По-малкият ѝ внук Джюджю, например, е поощряван да се прибира сам от детската градина. Макар да е само на три.

Никога няма да спрем да се учудваме на японската култура, на взаимоотношенията им, на техния начин на мислене. Но Юлияна Антонова-Мурата ни ги "превежда" чрез текстовете. Те са като онзи слънчев лъч с невидим звън, който превръща душата в арфа. Сан сан… И думите стават посланици…

Щастливо омъжена за японеца Тий, Юли сан не се задоволява да потъне в пашкула на семейната хармония. Душата ѝ търси доброто, намира го и го възпява по начин, който се прицелва направо в сърцето.

Чуйте разговора с Юлияна Антонова-Мурата в звуковия файл.


Снимки: архив на Юлияна Антонова-Мурата




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвана Грънчарова и Христина Топалова (Инка)

Животът е единно цяло между енергийните и физическите човешки умения

Силвана Грънчарова и Христина Топалова-Инка казват за себе си, че са граждани на света, защото през последните 40 години са посетили над 65 държави на петте континента. От 2020 г. Силвана и Инка са в България и са съавтори на книгите "Дишай, за да живееш", "Учебно помагало по енергийна анатомия" и "Работилничка за самоуправление – за деца,..

публикувано на 05.10.24 в 09:05
Бишкек

Прилича ли Киргизстан на Швейцария

Неотдавна бях в Киргизстан и там почти всички ме питаха "Била си си в Швейцария?". Защото някои гости сравнявали природата на далечната азиатска страна с държавата на шоколадите и Алпите. Да, наистина в Киргизстан има ледници, върхове седемхилядници, тучни ливади с щастливо пасящи крави, овце и кончета и бистри реки, от които с наслада да пиеш. Обаче..

публикувано на 04.10.24 в 16:35

Археолози откриха църква, част от манастира на св. Теодосий Търновски край Самоводене

Археолози откриха църква, част от манастира на свети Теодосий Търновски, край великотърновското село Самоводене. Експедицията е ръководена от археолозите от Регионалния исторически музей-Велико Търново проф. Хитко Вачев и Илиян Петракиев.  "Понякога е много трудно да разказваш как е изглеждало нещо, в случая говорим за великолепен средновековен..

публикувано на 04.10.24 в 15:25
Анелия Младенова и Йордан Младенов

Първата брайлова английска граматика – прозорец към кариерното развитие на незрящите хора

Преди броени дни, в Националното читалище на слепите "Луи Брайл 1928", бе представена първата в България адаптирана брайлова граматика по английски език за напреднали. Помагалото на филолога и поет Майкъл Винс ще даде възможност за нови хоризонти и надграждане на основните познания, което, от своя страна, ще повиши квалификацията на незрящите..

публикувано на 04.10.24 в 08:05

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10