Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Образователни алтернативи във и извън системата

Снимка: odo.bg

Промените в средното образование, обещавани от институциите и очаквани от обществото вече повече от три десетилетия, очевидно не отговарят нито на очакванията, нито на декларираните цели. Разминаването между съвременната реалност и подготовката на децата за нея с методите на "стандартното" образование става все по-драстично и това няма как да се скрие при сравнителните международни изследвания на уменията на учениците. Необходима е промяна на самия модел и идеология на образованието, алармират граждански организации, ангажирани с благосъстоянието на децата и качеството на образователните услуги. Не липсват вече изпитани в други страни модели, не са неизвестни и опитите на наши неправителствени сдружения да въвеждат и усъвършенстват практики, съобразени с нуждите на днешните млади и бъдещето на обществото.

Неотдавна в София бяха представени добрите практики, отличени в селекцията на програмата "Заедно в час". Идеята е да се съберат, опишат и разпространят устойчиви и ефективни практики, насочени към повишаване на благосъстоянието на децата, насърчаването на личната отговорност и принос на участниците в образователния процес и академичния напредък. За четирите отличени добри практики и за ползата от споделянето и подкрепата на общността разказва Борислава Данева, старши специалист "Въвеждащо обучение на учители" в "Заедно в час".


"Общност за демократично образование" е българският опит за въвеждане на модела на демократичното училище, който има дългогодишен живот в други страни по света. На наша почва той се практикува в Центъра за демократично учене от екип ентусиазирани учители и родителска общност. Демократичното образование дава възможност на детето за избор на занимания и дейности спрямо личните интереси и предпочитания. Всяко дете е свободно да определя своята учебна програма, да взема решения кога, какво, как и с кого да учи. Това не изключва отговорността на учителите, които обаче са в съвсем различна спрямо традиционната роля. Те се надяват да споделят опит и вдъхновение на предстоящата годишна конференции на EUDEC – Европейската общност за демократично образование. Открили са дарителска акция, за да могат да изпратят няколко учители от екипа, споделя Иван Николов, режисьор и преподавател в Центъра.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Народните приказки – прекият път към детската психика

Започнахме новия есенен сезон "За здравето" с пореден опит да проникнем в света на подрастващите и да предразположим детската душа към позитивни нагласи. Трудна задача в напрегнат и динамичен свят, с много изкушения и размити ценности. Но, както е казал Радичков, "длъжни сме да опитаме". Заедно с психиатъра д-р Петя Терзииванова разсъждавахме..

публикувано на 16.09.24 в 16:33

Американски мотористки обучават рокери по света как се оказва първа помощ

Заедно с Желязната лейди Виолета Иванова ще водят в България Карен Дейвидсън, внучка на създателя на легендарни мотори В "Покана за пътуване" вече е гостувала Виолета Иванова, която обикаля света върху мотор и затова рокерите от международната организация я наричат "Желязната лейди". Тя е шпорила мощната си машина през 70 държави, но смята, че има..

публикувано на 15.09.24 в 10:25

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40
Самюъл Хънтингтън

В света на Самюъл Хънтингтън: началото

Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..

публикувано на 11.09.24 в 17:37

Верона ще измести ли Париж като град на любовта?

Олимпиадата отшумя и Париж отново се върна към нормалното си битие като град на любовта. Верона обаче упорито се домогва до романтичната титла. И има основание. Мястото е пропито със средновековна нежност и любов, бурни чувства и въздишки. И всяка година най-малко три милиона туристи се стичат тук, за да ги изпитат. Разбира се, всички се тълпят..

публикувано на 11.09.24 в 15:05