Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Христев: Личната свобода е онова, което нямахме преди 10 ноември

Митингът на 18 ноември 1989 г.
Снимка: Иван Салабашев

“След 10 ноември имаме нещо, което преди нямахме, и това е лична свобода, като условие за това всеки да осъществи своята личност, както намери за добре. Всеки от нас да може свободно да говори това, което мисли, и да изживее достойно живота си, както прецени“, казва в ефира на “Нашият ден“ Христо Христев, преподавател в Юридическия факултет на Софийския университет:

Със сигурност имаше някаква част от българското общество, която се отнася носталгично към времето на тоталитарния комунистически режим. От друга страна, със сигурност трябва да обърнем особено внимание на това, че в България от години съществува мощна политическа пропаганда, която е част от руските стратегии на хибридни войни. Тя е насочена не само към България и цели да инструментализира носталгията. От друга страна, да създава една погрешна, илюзорна представа за времето на тоталитарния комунизъм“, посочва още той и допълва:

“С разумен анализ не можем да определим периода на този режим. Макар и наричано комунистическо, това е време на особена форма на феодализъм през ХХI век – закрепостяване на хората и създаване отвъд привидните претенции за равенство права на трудещите се. Имаме една издигната партийна аристокрация, която има привилегии и живее по много по-различен начин, а имаме и контролирана масова бедност на границата между бедността и някакъв базисен нормален живот, без възможност да излизате и сравнявате как живеят другите“.

Къде сме 33 години след 10 ноември?

“Времето, в което се намираме днес, 33 години след 10-и ноември, има много показатели, които разумно позволяват да се оцени, че по-голямата част от българското общество несъмнено е в много по-добро икономическо и социално положение, отколкото българското общество като цяло е имало през 1989 г.

Да, условията на икономическата и обществената система, в която живеем, предполагат инициативност. Предполагат човек да има хъс да търси своето място в живота, да работи и да надгражда своите умения“, казва още той в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15
Илюстративна снимка

Младите герои на Шипка: Ученици изкачват стъпалата към Паметника на свободата

Ден преди кулминацията на националното честване, посветено на Шипченската епопея, ученици ще се състезават в традиционната надпревара по скоростно изкачване на стъпалата към Паметника на свободата на историческия връх. Стартът ще бъде даден днес в 10 часа. Ученици от 5-ти до 12-ти клас ще застанат на старта в подножието на Паметника на свободата, към..

публикувано на 23.08.24 в 09:45
Диян Стаматов

481 свободни места за училищни директори: Има ли достатъчно подготвени кандидати?

На 19 август 2024 г. приключи кампанията за набиране на кандидатури за училищни директори в България. С общо 481 свободни места в страната , въпросът дали има достатъчно подготвени и мотивирани кандидати за тези позиции предизвиква значителен интерес. В ефира на предаването "Нашият ден" Диян Стаматов , председател на Съюза на работодателите в..

обновено на 22.08.24 в 10:40

Избрано: Как да консумираме безопасно подсладители: E-sladko предлага решения

През август предаването Lege Artis  поставя акцент върху някои от най-интересните интервюта, излъчени през годината. Сред тях се откроява разговорът с Елисавета Котова , председател на Асоциацията на децата с диабет, която представи първата българска информационна платформа за подсладители – E-sladko. Целта на E-sladko е да информира хората за..

публикувано на 21.08.24 в 13:14