Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Христев: Личната свобода е онова, което нямахме преди 10 ноември

Митингът на 18 ноември 1989 г.
Снимка: Иван Салабашев

“След 10 ноември имаме нещо, което преди нямахме, и това е лична свобода, като условие за това всеки да осъществи своята личност, както намери за добре. Всеки от нас да може свободно да говори това, което мисли, и да изживее достойно живота си, както прецени“, казва в ефира на “Нашият ден“ Христо Христев, преподавател в Юридическия факултет на Софийския университет:

Със сигурност имаше някаква част от българското общество, която се отнася носталгично към времето на тоталитарния комунистически режим. От друга страна, със сигурност трябва да обърнем особено внимание на това, че в България от години съществува мощна политическа пропаганда, която е част от руските стратегии на хибридни войни. Тя е насочена не само към България и цели да инструментализира носталгията. От друга страна, да създава една погрешна, илюзорна представа за времето на тоталитарния комунизъм“, посочва още той и допълва:

“С разумен анализ не можем да определим периода на този режим. Макар и наричано комунистическо, това е време на особена форма на феодализъм през ХХI век – закрепостяване на хората и създаване отвъд привидните претенции за равенство права на трудещите се. Имаме една издигната партийна аристокрация, която има привилегии и живее по много по-различен начин, а имаме и контролирана масова бедност на границата между бедността и някакъв базисен нормален живот, без възможност да излизате и сравнявате как живеят другите“.

Къде сме 33 години след 10 ноември?

“Времето, в което се намираме днес, 33 години след 10-и ноември, има много показатели, които разумно позволяват да се оцени, че по-голямата част от българското общество несъмнено е в много по-добро икономическо и социално положение, отколкото българското общество като цяло е имало през 1989 г.

Да, условията на икономическата и обществената система, в която живеем, предполагат инициативност. Предполагат човек да има хъс да търси своето място в живота, да работи и да надгражда своите умения“, казва още той в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Център "Конкордия" в село Малки Искър: Подкрепа за уязвими групи и семейства

Семейният център "Конкордия" в село Малки Искър се отличава с активната си работа с уязвими групи от местната общност. Центърът се стреми да предостави необходимата образователна и социална подкрепа на децата и техните семейства, които се намират в трудни условия. Ръководителят на центъра, Йорданка Иванова, сподели в ефира на предаването "Нашият..

обновено на 27.06.24 в 13:58

Литературните акценти за първото полугодие на 2024 година – кои са те?

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" през първото полугодие на литературната 2024 година  Лиляна Якимова , гост в предаването и представител на студентите от Програма "Преводач/Редактор" на Софийския университет, сподели своите наблюдения и анализи за най-важните и забележителни събития и книги за годината досега. Тя..

публикувано на 27.06.24 в 10:38
Лиляна Якимова, Светлозар Желев и Иво Иванов

Иво Иванов: За света като динамична система

Книгите на Иво Иванов , сред които "Кривата на щастието" и "Хроника на болката", сякаш притежават силата да променят живота на своите читатели. За писането, важните неща в живота, добрите, човешки примери, историите, които учат и вдъхновяват – разговор в "Нашият ден" с журналиста и писател, живеещ в САЩ. " Ако имам някаква мисия в живота,..

публикувано на 27.06.24 в 10:32

27 юни – Международен ден за борба с диабета

Международният ден за борба с диабета се отбелязва всяка година на 27 юни. Този важен ден е създаден за първи път през 1991 г. от Международната федерация за борба с диабета и Световната здравна организация (СЗО). Основната цел на деня е да се повиши общественото осведомяване за рисковете и усложненията, свързани с това социално значимо заболяване...

обновено на 27.06.24 в 10:18
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14