Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

10 ноември - 33 години по-късно

Улици в български села все още носят името “9 септември“

Снимка: БГНЕС

Няма как да говорим за датата 10 ноември, без да минем през друга емблематична – 9 септември. Защо 33 години след като българите са жители на една свободна държава, тръгнала по пътя на демокрацията, в някои български села “Епизодите от живота“ се случват на улици, които носят имена, свързани с кошмарите на тоталитарното минало? Защо и за много хора то съвсем не е кошмарно?
Темата коментират жители на Оряховското село Горни Вадин:

“Тази улица се казва “Георги Димитров“, а другата след нея “9-и септември“. Това не е само в Горни Вадин, това са неща, които са завещани от нашите деди и прадеди. Не можем сега да ги ликвидираме, защото е дошло друго време и да сложим наши имена на улиците.

За по-старите хора режимът е бил идеален, а този в момента е нещо престъпно, което не е добро за тях. Преди хората с трудови дни са си построили къщите, отгледали са си децата и са ги изучили. Няма как да направиш това със 130 лева в днешно време.

Селото имаше тогава 1000 жители. Всички работеха в ТКЗС и взимаха заплати. Нямаше нито лентяи, нито безработни. Всеки имаше препитание. И тогава имаше свобода, но имаше и ред“, разказват хората от селото.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Колко и какво четат децата в град Елена?

Градската библиотека в Елена играе важна роля в живота на децата, предоставяйки им достъп до разнообразна литература и организирайки различни дейности и конкурси. За дейностите и предпочитанията на младите читатели разговаряхме с Мария Минчева , библиотекар в Детския отдел на библиотеката. Ето какво тя сподели в ефира на "Нашият ден": "Да,..

обновено на 21.05.24 в 12:01

Читалище "Напредък - Елена – 1863": 160 години културна и просветна дейност

Едно от най-старите читалища в България, НЧ "Напредък - Елена – 1863" отбелязва своята 160-годишнина през тази година. В интервю за изнесеното студио от град Елена на предаването “Нашият ден“ инж. Димитринка Иванова, председател на читалището, разказва за богатата история и разнообразната дейност на тази културна институция. Днес почитаме..

обновено на 21.05.24 в 11:28

Как се е променяла във времето Еленската "Даскалоливница"?

Изнесеното студио на предаването "Нашият ден" от град Елена продължава с интересен разговор за първото класно училище "Даскалоливница", основано от Иван Момчилов. В предаването участва д-р Йордан Минчев, директор на СУ "Иван Момчилов" и председател на комисията "Хуманитарни дейности" в Общинския съвет на Елена. Комплексът, включващ училището, е..

публикувано на 21.05.24 в 10:44
Елена -Часовниковата кула

Град Елена празнува в Деня на светите Константин и Елена

Днес Православната църква почита паметта на светите Константин и Елена, които са свързани с началото на възхода на християнството в Римската империя и намирането на Кръста, на който е бил разпнат Христос. По този повод предаването "Нашият ден" има изнесено предаване от град Елена, където се чества празникът на града. Днес почитаме Светите..

обновено на 21.05.24 в 09:44

Днес почитаме Светите равноапостоли Константин и Елена

На 21 май църквата почита Светите равноапостоли Константин и Елена. Църковният празник е в памет на император Константин и на неговата майка Елена. Ана-Мария Кръстева разказва в "Нашият ден" повече за празника. Св. св. Константин и Елена имат най-голямата заслуга да бъде разрешена и утвърдена християнската религия. По време на управлението..

публикувано на 21.05.24 в 09:30