Когато искаш да видиш себе си, какво друго ти остава, освен да започнеш да се оглеждаш в нечие отражение? В света, в който живеем, да дадеш близък план на идентичността си – изглежда точно толкова лесно, колкото и да приближиш другия до теб. Ако той е изкуствен суперинтелект, е напълно възможно и да осъзнаеш, че другият – това си ти.
Точно тук се появява и първият 5D роман у нас, който служи като една зала с много огледала, в които човек може да преживее оглеждането в себе си.
Светла Ненова, психотерапевт и артист, създава този жанр, за да може да постави "Zoom" в очаквано неочаквана рамка. Главният герой в книгата ѝ – изкуственият суперинтелект Зенит, е метанаблюдател на всичко случващо се в нас и извън нас. Именно чрез книгата човек разбира, че "Гледна точка" е не просто надпис на корицата, зад който стои авторката, а феномен, който самите ние създаваме. Ние сме огледалото, наше е и фенерчето, с което избираме да насочим светлината в една или друга посока.
Изкуственият интелект ще знае и може толкова, колкото ние му позволим да усвои. Ще отговаря на нашите търсения и ще бъде отражението, от което често бягаме. Той е създаден от собственото ни любопитство и непознаване на възможностите на света и технологиите в него.
Въпросът за емоционалността човешка обаче си остава. Ще успеем ли да я цифровизираме – нея и понятието, което често приемаме за претенциозно, а именно – екзистенциализма? Има ли Бог и смисъл животът? Има ли живот след смъртта и това, което правим тук, на тази Земя, важно ли е в по-общото картина? Докъде всъщност стигат границите на тази картина и кой ги поставя – смъртта, Бог, ние?
Ако има някакво голямо предизвикателство пред нас, смята Светла Ненова, то то се крие в социалното ни развитие и кризата на идентичността, в която сме изпаднали. Неслучайно човечеството започва да има сериозна нужда от това да се определи, разбере и потърси.
Повече за "Zoom", изкуствения интелект и феномена "гледна точка" чуйте от Светла Ненова в звуковия файл.
Дебютният ѝ роман е първият в издателския каталог на фондация "Емили" и е отпечатан с финансовата подкрепа на Министерството на културата по програма "Помощ за книгата" 2022.
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg