Фондът на фондовете, съвместно със "Стопанския факултет“ на СУ „Климент Охридски”, стартира второто издание на националния конкурс "Най-добър младежки стартъп в България”. Състезанието включва 6-седмична обучителна програма, в рамките на която участниците ще придобият ценен опит преди финалното представяне на идеите си пред инвеститорите. Инициативата дава възможност на индивидуални участници или екипи да развият проектите си и да покажат предприемачески умения.
"Предприемачеството е това, което движи икономиката, движи иновациите и решава проблемите на света. Развитието на предприемаческата среда е една от основните роли на Фонда на фондовете. То е нашето ДНК."
Това казва в интервю за БНР Мартин Гиков, изпълнителен директор и председател на Съвета на директорите на Фонда на фондовете.
Той допълва, че финансирането, което ние предоставяме под формата на финансови инструменти – дългови и дялови, са пари на европейските данъкоплатци. Ако трябва да се използват по възможно най-ефективния начин, е добре да стигнат до голям брой предприемачи, които трябва да са подготвени и от ранна детска възраст, да мислят за това как да създадат нещо, което, освен да е полезно за хората, да може да изкарва и пари.
"Над 45 кандидати представят своите идеи за стартъп в сферата на изкуствения интелект, кръгова икономика, маркетплейс за продажба на дрехи втора употреба. В областта на креативните индустрии, както и електромобилността“, казва Дочка Василева, директор "Проектна информация и финансиране” във Фонда на фондовете.
Партньори на конкурса през 2023-та са 21 организации от стартъп екосистемата и инвестиционната среда у нас, сред които секторни асоциации, инвестиционни фондове, финансови институции, неправителствени организации за подкрепа на науката и предприемачеството, международни платформи за ангелски инвестиции, акселериране и стартиращ бизнес, медии.
"Ние сме събрали толкова много партньори, защото се опитваме да дадем една пътна карта за развитие на един стартъп от началото до края, преминавайки през различни стъпки за развитие, да покажем и възможностите да финансиране“, допълва тя.
Допуснатите кандидати ще получат възможност за развитие на идеите си чрез менторство, обучения и срещи със създатели на успешни стартъпи, а десетте най-добри отбора ще се представят пред експертно жури и инвеститори в рамките на финала на 7 юни 2023 г. Участниците ще получат възможности за: дялова инвестиция, включване в акселераторски програми и инкубатори, стаж в партниращи на конкурса организации, менторски часове с успешни основатели на компании, възможност за участие в български и международни конкурси, парични и поощрителни награди от партньорите.
Допустими са предложения от всички области и сектори, и на различен етап на реализация – от идея, през прототип до активен на пазара продукт.
Кандидатурите ще бъдат разделени в категории (идейна, ранна или напреднала фаза, както и по възрастови групи), за да се определи график за обучителната фаза, така че тя да покрие най-адекватно нуждите на участниците и да постигне максимален напредък на проектите спрямо етапа на развитие, с който влизат в състезанието.
"Ние се опитваме да стигнем нивата на подготовка на тези предприемачески умения, които има в Скандинавските държави, където от ранна детска възраст е залегнало в учебните програми обучение по предприемачество“, посочва Мартин Гиков.
Десетте най-добри отбора ще се представят пред експертно жури и инвеститори в рамките на финала на конкурса, който ще се проведе на 7 юни 2023 г.
Какви средства ще управлява Фондът на фондовете през 2023 г.?
Фондът на фондовете през 2023 г. ще управлява финансови инструменти по програмата "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" 2021-2027 в размер на 1 262 732 093 лв. Предвидените за изпълнение са 8 финансови инструмента ще подкрепят българския бизнес в две основни приоритетни области. На първо място, това са иновации и растеж, където ще бъдат реализирани два дългови и четири дялови инструмента за инвестиране в разработване на иновации, стартиращи предприятия, внедряване и разработване на дигитални решения, оборотни средства, средства за закупуване на оборудване. Общата им стойност е близо 698 млн. лв.
На второ място, това е кръгова икономика, където ще се реализират само дългови инструменти, един от които е за енергийна ефективност, другият е за кръгова икономика (подкрепа в областта на проектирането на продуктите, производствените процеси и управлението на отпадъци). Общата им стойност е близо 564 млн. лв.
Чуйте подробности в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg