"Разходка с Гогол" е третото премиерно заглавие от платформата "Театър Плюс" на Камерната сцена на Народния театър "Иван Вазов". Постановката на Катя Петрова е върху текстове от цикъла "Петербургски повести" на Николай Гогол и включва "Невски проспект", "Портрет", "Дневникът на един луд", "Шинел" и "Нос".
Както при Гогол, от детайлите в спектакъла възниква истината. Всичко е поетично и прекрасно, и едновременно странно и отвъдно. Актьорите са в постоянно движение, сякаш летят, е не ходят, понесени от стихията на смеха, подплатен с много тъга и плач. Трагичното и комичното възникват въз основа на импровизации и игра на въображението, което създава свят на абсурд, толкова близък до съвременната действителност.
В актьорския ансамбъл са Радена Вълканова, Радина Кърджилова, Жаклин Даскалова, Мартина Пенева, Стелиан Радев, Пламен Димов, Александър Тонев и Кире Гьоревски – великолепна трупа, сякаш създадена за поетиката на Гогол.
Преводът е на Майя Праматарова, сценографията и костюмите са на Борис Далчев и Петя Караджова. Авторската музика е на Христо Йоцов. В екипа са още Светлозар Георгиев, Теодор Киряков и Анна Пампулова.
Предлагаме ви среща между двете премиери на спектакъла с част от екипа, създал тази ярко театрален спектакъл.
Снимки: Стефан Н. Щерев
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg