"Разходка с Гогол" е третото премиерно заглавие от платформата "Театър Плюс" на Камерната сцена на Народния театър "Иван Вазов". Постановката на Катя Петрова е върху текстове от цикъла "Петербургски повести" на Николай Гогол и включва "Невски проспект", "Портрет", "Дневникът на един луд", "Шинел" и "Нос".
Както при Гогол, от детайлите в спектакъла възниква истината. Всичко е поетично и прекрасно, и едновременно странно и отвъдно. Актьорите са в постоянно движение, сякаш летят, е не ходят, понесени от стихията на смеха, подплатен с много тъга и плач. Трагичното и комичното възникват въз основа на импровизации и игра на въображението, което създава свят на абсурд, толкова близък до съвременната действителност.
В актьорския ансамбъл са Радена Вълканова, Радина Кърджилова, Жаклин Даскалова, Мартина Пенева, Стелиан Радев, Пламен Димов, Александър Тонев и Кире Гьоревски – великолепна трупа, сякаш създадена за поетиката на Гогол.
Преводът е на Майя Праматарова, сценографията и костюмите са на Борис Далчев и Петя Караджова. Авторската музика е на Христо Йоцов. В екипа са още Светлозар Георгиев, Теодор Киряков и Анна Пампулова.
Предлагаме ви среща между двете премиери на спектакъла с част от екипа, създал тази ярко театрален спектакъл.
Снимки: Стефан Н. Щерев
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg