Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще продължи ли съществуването си единственият център за спасяване на костенурки у нас?

Снимка: geachelonia.org

Единственият у нас Център за рехабилитация и размножаване на сухоземни костенурки, намиращ се в село Баня, община Несебър, може да бъде затворен.

Новина за решението на Окръжния съд в Бургас от 10 август за затваряне на центъра идва след кончината на създателя и учредител на фондацията, Иво Иванчев. Това оставя Фондация "Геа Челониа" без управление и затруднява бъдещето на центъра. 

От самото начало на своето съществуване през 2007 година в центъра са приютени и отглеждани над 200 сухоземни костенурки, мнозинството от които са страдали от различни здравословни проблеми – от липсващи крайници и очи до счупени коруби.

През последните 16 години, благодарение на усилията на Центъра за рехабилитация, над 6000 костенурки са били успешно излекувани и върнати в природата, а стотици новородени костенурчета са получили шанса да се наслаждават на свободата.

Фондация "Геа Челониа" е създадена в частна полза, а управителят и съосновател Иво Иванчев е бил основна фигура за нейната дейност. След неговата кончина въпросът за управлението на фондацията става проблематичен, тъй като неговите деца, които според закона имат право да наследят и управляват фондацията, все още са малолетни. Молбата на тяхната майка, Ива Лалковска, за управление на фондацията в следващите години е била отхвърлена от съда.


Законодателството не предвижда ясно решение за случаи като този и не взема предвид истинската природозащитна ценност на Центъра за рехабилитация и размножаване на сухоземни костенурки. Този факт създава риск за бъдещето на стотиците костенурки, настанени в центъра.

Ето какво казва в ефира на “Нашият ден“ Ива Лаловска:

“Всичко стана през 2007 г., когато се запознах с Иво Иванчев, който току-що беше създал фондацията. Той изпълняваше първия си проект за събиране на пострадали костенурки. Потърсихме възможност за финансиране, за да намерим място за центъра – ние бяхме от София. В момента, в който намерихме мястото в село Баня, си събрахме багажа и дойдохме и започнахме работа

Мястото не е случайно, защото родителите на Иво бяха закупили място тук и той може би пет-шест години преди това беше обходил целия район, беше намирал хиляди костенурки. През тези 16 години през нас минаха може би над 6000 костенурки от цялата страна. Това става например, когато някой кара по пътя, намира ранена костенурка и я докарва при нас."

Чуйте разговора с Ива Лаловска в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: naukamon.eu

Българският минен сектор пред предизвикателствата на Зелената сделка

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува доц. Иван Митев, изпълнителен директор на Българската минно-геоложка камара. След професионалния празник на работещите в минната и добивната индустрия той представя равносметка на случилото се през изминалата година и обсъжда предизвикателствата, които Зелената сделка и Европейският..

обновено на 26.08.24 в 11:13
Цар Борис III

Избрано: Кой имаше полза от смъртта на царя?

В лятната поредица на "Terra Култура" припомняме едни от най-интересните интервюта, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с журналистката Сима Владимирова, която говори за последните дни на цар Борис Трети. Разговорът представя последните дни от живота на цар Борис III и разглежда възможните причини за неговата смърт през август 1943..

обновено на 26.08.24 в 09:24
Никола Даскалов

Отзвук от Деня за почит към жертвите на тоталитарните режими

В края на миналата седмица отбелязахме Деня за почит към жертвите на тоталитарните режими, чието официално име в България с решение на парламента ни от 2009 г. е Ден на памет за престъпленията на националсоциалистическите, комунистическите и другите тоталитарни режими и за почитане паметта на жертвите им . Когато говорим за Пол Пот и..

публикувано на 26.08.24 в 09:09

Избрано: Творчески портрети в аудиоформат: Запознайте се с подкаста "Контури"

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с Бояна Стоилова, Диана Трифонова и Илиян Ружин  за подкаста "Контури", които те водят, разкриващ живота на известни български художници от XX век. Трите водещи представят историите на творците не само с биографична..

обновено на 26.08.24 в 09:05
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40