Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

100 години от рождението на Рикардо Пикио: Изложба в памет на големия славист и приятел на България

Снимка: www.bas.bg

В ефира на "Нашият ден" д-р Силвия Найденова, директор на Централната библиотека на БАН (Българска академия на науките), представи уникалната изложба, посветена на 100-годишнината от рождението на проф. Рикардо Пикио - големият славист, учен и приятел на България.

Изложбата, организирана със съдействието на наследниците на Рикардо Пикио, представя на посетителите непубликувани материали и оригинали, които разкриват живота и научната дейност на проф. Пикио. В експозицията са включени 16 постерни табла, които представят ключови моменти от биографията и научната кариера на Рикардо Пикио.

Изложбата разкрива редки документи, сред които паспорта, с които той пристига за първи път в България през 1942 година, дипломната му работа върху Пенчо Славейков (1946), грамотата за Международната награда "Братя Кирил и Методий" (1983), ордени, медали и фрагменти от кореспонденцията му с изтъкнати учени като Роман Якобсон, Юрий Лотман, Петър Динеков и други.

Проф. Рикардо Пикио е бил изключително важна фигура в изследването на славянските литератури и култури, като е работил върху разкриването на закономерности в техния развой и взаимодействие. Той е станал чуждестранен член на БАН през 1981 година и е продължил да допринася за българската и славистичната наука.

Изложбата "100 години Рикардо Пикио" е част от празненствата, свързани с Европейските дни на наследството и ще бъде достъпна за посетители в БАН до 22 септември 2023 година. Входът е свободен, и всички заинтересовани могат да се потопят в богатството на творчеството и приноса на проф. Пикио към световната културна наследствена.

“Проф. Рикардо Пикио е чуждестранен член на БАН от 1981 г. Неговите научни интереси са насочени към идеята да бъдат разкрити определени закономерности във формирането и развитието на литературите и културите на славянските народи и да се видят те в контекста на европейския интелектуален живот. Решихме, че изложбата, посветена на неговата 100-годишнина е особено подходяща да се вплете в цялата идея, която имат европейските дни на наследството. В изложбата са показани малко познати издания и непубликувани документи, както и ръкописи от неговия архив“, каза д-р Силвия Найденова в ефира на “Нашият ден“.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Проф. Пикио е избран за чуждестранен член на БАН през 1981 г. Лауреат е на Международната награда "Братя Кирил и Методий" (1984). Почетен доктор е на Софийския университет "Св. Климент Охридски" (1988).

Роден е на 7 септември 1923 г. в Алесандрия, Италианско кралство. Завършва славистика в Римския университет "Ла Сапиенца". През 1947 г. е редактор в списание "L’Avanti". 

Две години преподава италиански език (1948–1949) във Варшавския университет, където под влияние на Тадеуш Лер-Сплавински се насочва към палеославистиката, а после специализира българистика в Париж при Роже Бернар и стара руска литература при Андре Мазон. 

Между 1953 и 1961 г. е професор в университетите на Флоренция и Пиза, а след това оглавява Института по славянска филология в Римския университет "Ла Сапиенца" (1961–1965). През 1965-1966 г. е гост-професор в Колумбийския университет в Ню Йорк, а от 1968 г., в продължение на почти две десетилетия, е професор по славянски литератури в Йелския университет в Ню Хейвън. 

Когато се връща в Италия през 1985 г., Рикардо Пикио става професор по руска, църковнославянска и българска литература в Университетския източен институт в Неапол, където през 1993 г. се пенсионира. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рисунка на Дейв-Стивън Ерон

България в очите на едно семейство, живеещо в Париж

България в очите на едно семейство, живеещо в Париж – разговор в "Нашият ден" с Ан-Мишел (14 г.), Дейв-Стивън(11 г.) и тяхната майка Пламена Ерон . Пламена е българка, която заминава за Париж, заради френския език, и остава там, защото създава семейство. Ан-Мишел свири на пиано от 5-годишна, а от миналата година свири на орган в..

публикувано на 19.07.24 в 12:57

Да изпратиш писмо до непознат

Всички, които се занимават професионално или като доброволци с хора в нужда, се натъкват на един неизменен факт – че наред с конкретните материални  потребности,  почти наравно с тях, а понякога и в по-голяма степен, изпъква необходимостта на човека да бъде познат, признат и обикнат. Забелязала го е и Катя Кутянова , доброволец и организатор на..

публикувано на 19.07.24 в 11:52

Незаконно и опасно строителство в центъра на София – какво се случва?

Незаконно и опасно строителство в центъра на София – на бул. "Христо Ботев" № 73 вече 4 месеца изправя жителите на района пред усещане за безизходица. Какви проверки са извършили институциите – в "Законът и Темида" разглеждаме частния случай на Велина Иванова от София. След отправена покана към представител на община "Възраждане", чуваме..

публикувано на 19.07.24 в 11:35
Д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Допустимо ли е искането за отлагане връчването на втория мандат от президента?

В "Законът и Темида"  дългогодишният консултант на предаването д-р Орлин Колев , експерт по конституционно право, отговаря на слушателски въпроси в ефир. Допустимо ли е искането за отлагане връчването на втория мандат от президента? В отговора си д-р Колев се позовава на чл. 99 от Конституцията – разпоредбата, която овластява..

публикувано на 19.07.24 в 11:04
Отличниците в края на учебната година

Един невероятен клас от СМГ постигна 99,32 среден успех на матурите

Срещаме слушателите на предаването "Нашият ден" с един невероятен клас от СМГ "Паисий Хилендарски", постигнал среден успех на матурите 99,32 точки от възможни 100 . Класният ръководител и учител по математика г-жа Елена Киселова разказва за пътя към блестящия резултат, в който не липсва критика към българската образователна система. От общо..

публикувано на 18.07.24 в 11:53