Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зорница Русинова: ИСС беше една от първите стъпки за демократизация на обществото

Зорница Русинова
Снимка: БГНЕС

България е първата страна от т.нар. “нови страни членки в ЕС“, която създава свой Икономически и социален съвет (ИСС). Той е платформа за постигане на съгласие между работодатели, синдикати и неправителствени организации. Преди 20 години, на 10 декември, е било първото заседание на Съвета, сподели в интервю за БНР Зорница Русинова, неговият председател. 

Гостувайки в предаването "Нашият ден", председателката на Съвета подчерта важността на този консултативен орган за демократичния процес в страната. Той предоставя възможност на гражданите да участват във формулирането на становища и решения, свързани с работата на Народното събрание, изпълнителната власт и президентството, чрез представителите им в работодателски организации, синдикати и неправителствени организации.

По думите на Русинова през последния период екипът се фокусираха върху три основни приоритета – постигането на по-зелена, по-дигитална и по-социална България. Техните становища, анализи и работа се стремят да допринесат за постигането на тези цели.

Според нея е важно да се подчертае, че Икономическият и социален съвет представлява трите страни – работодатели, работници и граждански представители, което го прави уникален в контекста на съвременното общество. В днешно време, когато политическите разделения и гледни точки често доминират, този съвет може да служи като пример за търсене на съгласие и сътрудничество.

Русинова обясни в предаването, че Съветът работи по два основни начина – по искане на изпълнителната, законодателната власт и президентството, или по собствена инициатива. Неговата работа включва множество теми и актове, които имат значение за бъдещето на страната и за благополучието на нейните граждани. В този контекст 20-годишнината на Икономическия и социален съвет е повод за отбелязване и размисъл.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Творба от изложбата

Художници даряват картините си, за да помогнат на талантливи студенти

Новият брой на рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" бе представена уникалната инициатива "Изкуство в помощ на изкуството". Този благотворителен проект е замислен и организиран от преподавателя по живопис в Националната художествена академия, главен асистент д-р Юлиан Станкулов , който е и инициатор на идеята. Изложбата, част от..

обновено на 13.05.24 в 13:23

Български ученици ще създават филми за климатичните промени

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" беше представен интересен проект, в който български ученици се включват активно в борбата с климатичните промени. Институт Сервантес София, в сътрудничество с други членове на клъстер EUNIC-България, стартира инициативата "Научи, разкажи, заснеми", продължаваща няколко месеца в градовете..

обновено на 13.05.24 в 12:35

Гражданската инициатива "Княжевецъ"

"Княжевецъ" е гражданска инициатива, която се бори за опазването на Княжевската минерална баня и културното наследство на водата. Любо Стефанов споделя в "Terra Култура" новини от последната кръгла маса, обсъждаща съдбата на сградата. По думите на Стефанов ситуацията не е розова. " Според Общия устройствен план Княжевската минерална трябва..

публикувано на 13.05.24 в 12:07

Кин Стоянов: Единственият достоен участник в скандала с Роман на годината е Елена Алексиева

Писателката Елена Алексиева отказа престижната награда за своя роман "Вулкан", връчена от Национален дарителски фонд "13 века България". Това се случи след разкрития за нарушения в процеса на избор на Роман на годината. Проблемът е участието на Борис Минков в журито, който е и редактор на романа, а това е нарушение на устава на фондацията. Журналистът..

обновено на 13.05.24 в 11:42
Петър Ганев

13 май: Ден на данъчната свобода – символичен, но доколко?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" дискусията се съсредоточава върху отбелязването на Деня на данъчната свобода в България. Тази година, след 134 дни на работа изключително в полза на държавния бюджет, 13 май е определен като символичната дата , на която гражданите номинално започват да работят за себе си. Петър Ганев , икономист..

обновено на 13.05.24 в 10:42