Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Марин Големинов

"Нестинарка" – голямата срещата на Марин Големинов и Цанко Лавренов

| обновено на 19.02.24 в 11:39

На днешният 19 февруари преди 24 години ни напусна големият композитор, педагог и музикален педагог – Марин Големинов. Тази вечер почитателите му могат да гледат документалния филм “Нестинарка“, голямата среща на Марин Големинов и Цанко Лавренов, филм, който е част от програмата на фестивала Master of art.

След изключително успешните премиерни прожекции в родния град на Марин Големинов – Кюстендил, родния град на Цанко Лавренов – Пловдив, и в града, където самата танцова драма е изиграна за първи път – София, филмът ще бъде представен и пред широката публика.

Прожекцията ще бъде предшествана от кратък рецитал на пианистката Анжела Тодорова, която ще изпълни деветте пиеси от “Младежки албум” на Марин Големинов. Написани през 1959 г., те представляват образец за преплитане на елементи от българския фолклор със западноевропейските изразни средства, които композиторът усвоява при обучението си в Париж.

Филмът ще бъде представен от екипа, стоящ зад създаването му и наследниците на двамата бележити творци. Те, заедно с някои от легедите на българския балет, участват в разказа за "Нестинарка", която, по думите на Марин Големинов, "изгаря върху нестинарската жарава, за да възкръсне след това като феникс из пепелището“.

Златният фонд на БНР съхранява изказване на Марин Големинов от 1975 г., свързано със съвременната тема в творчеството му и художествено-изразните средства, които използва.

Съвременността се създава от нас и най-естествено е да отразяваме именно нея в нашите произведения, а не нещо друго. Въпросът е как ще отразим тази съвременност, като сме вътре в нея, а не я наблюдаваме отстрани. Ще можем ли да я обгърнем от всички страни?“, казва той.

В записа Големинов казва още, че всяко произведение на изкуството, ако е възникнало по естествен път, трябва да бъде съвременно в най-широкия смисъл на думата. “При това тази съвременност да не бъде изразена само в заглавието, което никак не е трудно, а да се чувства в самата негова същност“.

Филмът “Нестинарка“ ще бъде излъчен на 19 февруари от 19:00 часа.

Слушайте записа в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20