Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Плурализъм във време на война

Как днес качествената журналистика отстоява свободата на словото и се бори срещу злоупотребата с него

Снимка: Pixabay

Плурализъм – една наглед лесна за произнасяне и осмисляне дума. Но както струпването на сонорни съгласни вероятно донякъде би ни затруднило да я кажем на глас, така и натрупването на явления като пропаганда, дезинформация и фалшиви новини около иначе простичката идея за "разнообразие от гледни точки" сериозно я усложняват. И не само я обезсилват в битката срещу войнствените диктатури, но и я обръщат срещу жадуващите мир демокрации.

Задача на журналистите е да я изкопчат от лапите на агресорите и да я поднесат на обществото в разбираем и достъпен вид. Така че отново да бъде отбранителен щит, но и градиво на свободния свят.

Именно с подобна цел предаването "Гласът на времето" по програма "Христо Ботев" обедини журналистически гласове, които макар че формално не влизат в разговор, всъщност участват в своеобразна виртуална дискусия. А обединяващото – това са професионализмът и съблюдаването на високи етични стандарти.

"Това, което правим аз и моите колеги винаги, е да гледаме критично и интервютата и материалите, които създаваме, винаги да включват събеседници, които могат да се аргументират правилно. И в желанието си да предоставят различна гледна точка да не забравят каква е обективната истина", посочи Петър Георгиев, репортер и редактор в  предаването "Панорама" по БНТ.

Той също така обрисува и предизвикателствата в медийната среда, свързани с войната в Украйна: "В . С много подобни или абсолютно същите наративи. И със същата цел. Тоест и там руското влияние и руската пропаганда имат подобни измерения и се изразяват в едни и същи истории, които се разпространяват в обществото".

Петко Георгиев, един от основателите на предаването "12+3" по "Хоризонт", също предложи коментар в тази връзка: "Задълбочава се диктаторският характер на режима на Путин. Нещата са значително по-драматични в сравнение с предвоенния период, макар че тогава бяха на границата на драконовските мерки… Целта е инженерно да се произведе съгласие в руското общество с водената от руския диктатор политика – и вътрешна, и външна. Целта е да се манипулира съзнанието на хората и да се ограничи възможността им да изказват или да споделят каквито и да било критични мнения".

В такъв тип ситуация е логично понятия като свобода на словото да се проблематизират. Ирина Недева, водещ на "Хоризонт до обед" и председател на Асоциацията на европейските журналисти - България, изтъкна: "Когато се говори за равностойност на гледните точки, но се има предвид равностойност и едва ли не релативизъм между жертва и насилник, тогава обикновено хората, които казват: "Да чуем и гледната точка на насилника!", казват също: "Свобода на словото е да чуем защо някой извършва убийство или защо някой започва война".

Силвия Великова, водещ на "Преди всички" и "Политически НЕкоректно" по "Хоризонт" и носител на Голямата награда "Сирак Скитник" 2023, пък коментира темата за свободата на словото в по-широк контекст и назова разликата, която вижда в нея спрямо началото на прехода: "Според мен с развитието на пазарната икономика се разви и понятието свобода на словото. Днес човек преценява дали да упражнява правото си на свободно слово, много често преценявайки дали може да си го позволи – ако има да плаща кредити, ако има да прави кариера… Но и тогава, и сега свободата на словото е нещо, което ти трябва да искаш, да отстояваш и да се бориш за него. Другото е оправдание защо не можеш да го упражняваш".

На така очертаната проблематика около плурализма във време на война участниците в "Гласът на времето" дават възможни решения, които са свързани с отговори на въпроси като:

• Защо дигиталният маркетинг може да бъде в помощ на журналистиката?
• Какви са опасностите, но и възможностите на социалните мрежи?
• Какво е по-важно от трупането на информация днес?

Разберете от интригуващия и съдържателен епизод, който ще откриете в звуковия файл!


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12