Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Град Елена – възрожденски дух и вековни традиции

Снимка: Община Елена

В деня на Светите равноапостоли Константин и Елена предаването "Нашият ден" пренася своите слушатели в град Елена – място, съхранило възрожденския дух и вековните традиции. Светослав Петров, главен уредник в Музей на Възраждането, разказва за забележителностите, които биха развълнували посетителите на града.

В Елена се намира вграденият в земята храм "Св. Никола", който тази година отбелязва своята 220-годишнина. Петров разказва, че историята на храма датира отще от XVI век, като за това свидетелства псалтир, подарен на църквата в този период. През 1800 година местността е нападната от кърджалийска орда, която опожарява храма, но със средствата на еленските първенци той е издигнат из основи през 1804 г. Църквата е единствена по рода си със своите богати стенописи. Във връзка с годишнината на храм "Св. Никола" служителите в музея инициират поставянето на климатизирани витрини за съхранение на ръкописната и старопечатна литература от XVI-XVII в., която може да бъде видяна в храмовото преддверие. Петров съобщава, че иконите и стенописите в църквата са дигитализирани, като е изготвен и каталог, който може да бъде намерен от посетителите на мястото.

Музейният комплекс в Елена включва първото класно училище "Даскалоливница", основано от Иван Момчилов, Камбуровия хан и къщата-музей "Иларион Макариополски", изброява Петров.

Любопитна е историята на Камбуровия хан. Сградата е построена през първата  половина на XIX век в с. Йовковци от дядо Стоян Кабуров – участник в няколко въстания и в революционния комитет. Селото е потопено в язовира, но хората решават, че ханът има твърде ценна архитектура, която не бива да бъде изгубена. Ето защо сградата е демонтирана, а номерираните части са пренесени и сглобени наново през 1978 г.

В близост до храм "Св. Никола" се намира църквата "Успение Богородично", която до Освобождението е една от най-големите в Северна България. Храмът е издигнат на мястото на параклис със същото име. След като еленчани узнават, че турски гарнизон може да бъде настанен в крепостта Калето, решават да пренесат камъните от крепостта и да построят голяма църква с тях, разказва Петров.

В Елена е родното място на заможната фамилия Михайловски, от която произхождат Иларион Макариополски и неговият брат Никола Михайловски – баща на Стоян Михайловски. В днешната къща-музей "Иларион Макариополски" може да бъде видяна експозиция с портрети на еленски художници, както и екземпляри на църковното изкуство XVII, XVIII и XIX век. Посетителите биха се запознали с битовата уредба на един възрожденски дом, където се е намирало и едно от първите читалища в страната – НЧ "Напредък". Въпросната сграда, по думите на Петров, е най-старата запазена жилищна постройка в града, построена ок. 1710 г. и разширявана на няколко етапа.

Едно от най-високите места в града е Кулата на градския часовник, построена през 1812 година. До ден днешен часовникът отмерва часовете всеки ден. Петров разказва, че през 50-те години е имало опасност от събаряне на конструкцията, но благодарение на еленски майстор каменната структура бива пренаредена и опазена.

Още за забележителностите в град Елена – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05