Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата "Повелителите на солта: Провадия-Солницата 5600 - 4350 г. пр. Хр." в НАИМ – БАН

20 години археологически проучвания в Провадия-Солницата

Акад. Николов: Нашата работа не е свързана само с научни цели – продължаваме нататък, за да превърнем обекта в туристическа дестинация

Снимка: БАН

Един обект, обвит в мълчание, успява да проговори благодарение на 20-годишните усилията на екип от археолози, ръководен от акад. проф. Васил Николов.

На 11 юни Националният археологически институт и музей на Българската академия на науките (НАИМ – БАН) откри изложбата "Повелителите на солта: Провадия-Солницата 5600 – 4350 г. пр. Хр.", организирана по повод 20 години от началото на археологически проучвания в най-стария праисторически солодобивен и градски център в Европа Провадия-Солницата. Археологическата експозиция е посветена и на 155-годишнината на БАН.

Защо този обект е толкова уникален и какви експонати могат да видят посетителите на изложбата разказва в "Нашият ден" акад. проф. Васил Николов.

По думите на акад. Николов целият екип на Солницата, редом с експертите от най-големия и престижен археологически музей у нас, е положил усилия, за да представи най-ценното от материалните находки в обекта. Изложбата е подредена тематично и хронологически, като проследява развитието на солодобива, обредността и търговията, осъществявана от цивилизацията, населявала тези географски ширини в периода 5600 – 4350 г. пр. Хр. Екипът, подготвил изложбата, е положил усилия да представи находките в техния контекст чрез много снимков материал, кратки текстове, аудиогидове и добавена реалност, разказва акад. Николов.

"Акцентираме върху нещо, което го няма в праисторията на цяла Европа по това време – каменни укрепителни системи, датиращи от 4700- 4350 г. пр. Хр.", заявява акад. Николов. Ученият подчертава, че преди златото да се утвърди като ценност, именно солта е представлявала първата парична система.

Гостът описва работата по археологическия обект, която е сложна заради наличието на голяма укрепителна стена и наслагването на две могили от два исторически периода. Едно от ключовите открития на археолозите е доказателството за наемен труд още в епохата около 4600 г. пр. Хр. Европейската цивилизация, живяла в Източните и Западни Балкани, е разполагала с ресурс за монолитни строежи, производство на промишлено за времето количество сол и търговия на далечни разстояния, изтъква акад. Николов.

"Правим максималното да консервираме и реставрираме каменните структури и да социализираме паметника с много съоръжения, които улесняват достъпа на хората до съответни структури. Нашата работа не е свързана само с научни цели – продължаваме нататък, за да превърнем обекта в туристическа дестинация", заявява гостът.

В края на разговора акад. Николов подчертава необходимостта от национална стратегия за археологическото наследство, чрез която би могло да се акцентира върху подобни вълнуващи и значими исторически обекти.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44