В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" се разгледа тазгодишното издание на ученическия литературен конкурс "Бодлите на таралежите", който отличава най-добрите млади пера в България. Специален гост в ефира беше социологът Кънчо Стойчев, който е и председател на фондация "Братя Мормареви". Той разказа за 18-то поредно издание на конкурса и важността му за младите творци.
Жури, състоящо се от известни имена като Здравка Евтимова, Бойко Василев, Иво Сиромахов, Петър Чухов и Бойко Ламбовски, е присъдило награди на двама млади победители – Виктория Генова (7–10 години) за творбата "Сълзите на черницата" и Поля Лалева (11–14 години) за произведението "Човекът с маската". Допълнително, самите номинирани деца са провели явно гласуване, в което са избрали свои лауреати: Леон Петров и Лео Иванчев. Поощрения са получили и Симона Иванова, Леда Попова, Роберт Андреев и Леон Петров.
В своето интервю Кънчо Стойчев сподели важни мисли за ролята на грамотността в съвременното общество. Според него едно от най-важните определения за човека е това, че той е същество, което може да чете и пише. Въпреки това, той изрази притеснение, че през последното десетилетие четенето и писането все повече се пренебрегват за сметка на дигиталните екрани, които заемат централно място в живота на хората.
Социологът подчерта, че най-развитите нации са също така и най-образованите. В миналото България се е отличавала с висока грамотност, но в днешно време страната изостава в това отношение. Затова според него всяко усилие, насочено към стимулиране на младите хора да четат и пишат, е от ключово значение за бъдещето на нацията.
Кънчо Стойчев също така отбеляза, че детското въображение е изключително богато и е важно в каква посока ще поеме. Интересно за конкурса "Бодлите на таралежите" е, че децата имат право да посочат свой учител, който също да бъде награден. Освен оценките на журито, Стойчев подчерта, че има и още един важен елемент – оценките на самите деца.
Накрая, той сподели впечатленията си, че творбите на децата от провинцията често се отличават с по-голяма сила в сравнение с тези от големите градове и София. Той обяснява това с факта, че според него в по-малките населени места все още има истински учители, хора с призвание, които оказват дълбоко въздействие върху развитието на младите таланти.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg