Eмисия новини

Премълчаната история (1001 защо – Ефир знание)

сряда, от 15.10 часа до 16.30 часа

Едно предаване за клишетата, предразсъдъците и преднамереното фалшифициране на факти от миналото, съпътствали през вековете изстраданата историческа истина. Среща в ефира с нашата суета и комплекси, със страховете, болезнените амбиции и субективните пристрастия на политици, така и не успели да се превърнат в държавници и на културтрегери, оставили толкова бели петна или черни страници във времето. Не на последно място – с поуките, уроците и надеждите, които паметливата муза на историята Клио за разлика от нас, хората, не обича да премълчава. Може би защото самата история се повтаря. Мото на водещия Румен Леонидов: Историята като литература, литературата – като история.

Екип на предаването: Бойко Ламбовски, Митко Новков, Венета Гаврилова

Публикации

Манастирите – оазиси на духа и паметта

В Страстната седмица обръщаме внимание върху това, което знаем, ала особено върху онова, което не знаем за манастирите – тези средища на религиозното, но и националното познание. Прясно издадената книга – "Манастирите в България" на Христо Шанов ни дава..

публикувано на 13.04.23 в 12:30

Легенди и истини в българската история

Не всички историци възприемат легендите като преддверие към истината. Скептиците не вярват в преданията, но затова пък други тръгват по следите им и правят забележителни открития. Например Шлиман иска да намери Троя и следва описанията в Омировата..

публикувано на 07.04.23 в 08:35

Съдбоносно решение: България в НАТО

На 29 март 2004 г. България е приета в НАТО – съдбоносно събитие, което определи външнополитическата ориентация на страната за десетилетия напред, а защо не и за целия ХХI век. Поне така смяташе Вера Мутафчиева, нашата знаменита писателка и историчка,..

публикувано на 29.03.23 в 17:49

Премълчаната история на Протагонистите

"Балканска фотография. Протагонистите – Тома и Никола от фотографската фамилия Хитрови" – така се казва новата книга на Зафер Галибов, фотограф, фотожурналист и изследовател на българската светлопис. Протагонист означава главен герой. В случая главните..

публикувано на 23.03.23 в 12:25
Иларион Макариополски

Борбата за църковна самостоятелност – политически подвиг

"Българският Великден или страстите български" на Тончо Жечев разказа за една от най-значимите самостоятелни български акции, продължила близо век и половина в новата ни история – борбата за църковна независимост. Каква е била ролята на заиграването с..

публикувано на 16.03.23 в 08:15
Паметник на митрополит Методий Кусев в Стара Загора

Премълчаната история на митрополит Методий Кусев, обявен през 2000 г. за "Личност на хилядолетието"

Методий Кусев е шеметна личност, каквато никоя българска майка скоро не е раждала. Появява се през 1838 г. в Прилеп, в Македония, тогава в Османската империя, умира в Царство България, на 1 ноември 1922 година. В Стара Загора, където е погребан, го знае..

публикувано на 09.03.23 в 09:35

Историческата памет – лек или възпламенител

На 1 март, денят, почитан като празник на надеждата и идващата пролет, се присещаме за контрастния характер на политическите страсти в близкото ни минало. Техният отзвук продължава и в днешното ни общество. Двама изследователи – журналистите Ивайла..

публикувано на 01.03.23 в 18:14

Русия – прокобата на Украйна

На 24 февруари се навършва една година от агресията на Руската федерация против суверенна Украйна. За това време от североизток идват към нас страшни и кървави новини: Ирпен, Буча, Херсон се превърнаха в нарицателни за безогледно и против всякакви..

публикувано на 23.02.23 в 08:35

Балканските войни през очите на писателите ни

Говорим за балканските войни, но и за войните като цяло, видени през очите на българските майстори на словото от началото на ХХ век. Първата Балканска война избухва при небивал народен ентусиазъм, смятана е за освободителна, възторгът е неописуем...

публикувано на 16.02.23 в 09:42

Премълчаната история на българската празничност

Кое е най-съкровеното в националната ни менталност, чиято неповторимост ни отличава от останалите племена и народи? Щом стане дума за собствената ни уникалност, най-напред се сещаме за киченето ни с мартеници, за босите танци върху жива жарава, а..

публикувано на 09.02.23 в 15:10