За думите

вторник, от 15.10 до 16.30 часа

Предаването търси баланса между познанието и забавлението, между пуристичните нагласи на част от аудиторията и приемането на естествения развой на езика. Намира го като говори за езика ни пристрастно, но не патетично, популярно, но не популистки, познавателно, но не назидателно. „За думите” не е курс по български език и не се бори за чистотата на българския език. „За думите” е разговор за езика/езиците, за българския език, за речта на различните хора, поколения и групи, които говорят български. Това, за което се борим, е добрият вкус, мярката и себеуважението, част от което е и уважението към езика, чрез който общуваме и се изразяваме.
Гости и „съавтори“ на предаването са най-добрите езиковеди от Института за български език при БАН, от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и другите университети в страната, изявени български творци, учители, студенти, ученици и слушатели.
Награда „Сирак Скитник“ през 2014 година. Предаването няма аналог в националния ефир като запазена територия на траен интерес към темата за езика изобщо и българския език и реч.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Зорка Мирчева
Връзка с екипа: тел. 02 987 50 36 и zadumite@bnr.bg

Публикации

Съвременният български език между възхода и падението

• Често чуваме, че езикът ни боледува, че българите, особено младите, стават все по-неграмотни. Простото отхвърляне на тези твърдения или съгласяването с тях далеч не е достатъчно, за да състави правдоподобна картина за състоянието на родното ни слово...

публикувано на 15.10.14 в 11:00
Венета Гаврилова с награда „Сирак Скитник

Думите - 20 години по-късно

• Ако за едно радиопредаване две десетилетия са много, за живота на националния език са нищожно малко. Не са особено много и за науката, изследваща разнообразните му проявления и законите на развитието му. Преди 20 години обаче ние от програма „Христо Ботев”..

публикувано на 08.10.14 в 10:45

20 години „За думите” - 20 споделени, юбилейна поредица и игра с награди

Точно толкова години ще навърши предаването „За думите” през ноември 2014. 20 години, в които разговаряхме за родния си език, за речта на днешните българи и техните прадеди, за странстванията на думите и силата им да създават реалности. 20 години, в които..

публикувано на 06.10.14 в 13:40

Долу лозунгите, да живеят слоганите!

• Лозунгите от соца вече са част от хумористичния фолклор, а новосъздадените умотворения, наричани за повече шик с „модерната” английска дума слоган се роят неспирно. Някои умират безславно, други се радват на дълголетие и потомство. Какви са приликите..

публикувано на 01.10.14 в 11:00

Възраст и предразсъдъци в медиите

• Ако някой непредубеден и незапознат с родните нрави читател поразлисти пресата ни, особено жълтата, несъмнено ще си направи заключението, че за нас да понатрупаш години е голяма грешка. Не само че ти прикачат прозвища като „пенсия”, „дядка”, „баба”,..

публикувано на 24.09.14 в 11:00

Как са с българския език новите първолаци?

• Започна поредната учебна година, в която за пореден път ще очакваме да (не) се извършат крайно необходимите коренни промени в родното ни образование, а учителите за пореден път ще трябва да извършват чудеса, за да нагодят „спуснатите“ учебни планове и..

публикувано на 17.09.14 в 10:45

В началото бе глаголицата

• Създадената от св. Константин-Кирил Философ около 855 година азбука е шансът на славянския свят да „прогледне” за божието слово на роден език. На нея са написани и първите славянски ръкописи. Постепенно тя е изместена от кирилицата, но в Хърватско..

обновено на 10.09.14 в 11:10

Учтиво несъгласие

• Казват, че ние, българите, сме много директни – обичаме да си го кажем „право, куме, та в очи”. Дали е така, няма да спорим, а и обобщенията не са ни по вкуса. Едно обаче е сигурно - че директността си има и добрите, и лошите страни. Когато сме съгласни..

обновено на 03.09.14 в 11:06

„Ти” - неучтиво или приятелско?

• Допреди двадесетина години като че ли беше ясно - извън семейно-приятелския кръг говоренето на „вие” е учтиво, на „ти” - неучтиво. После постепенно продавачките започнаха да се обръщат на „ти” към клиентите си, независимо от възрастта им,..

обновено на 27.08.14 в 09:56

Мила ми… Венета

• Може би така ще звучи в осъвременен вариант знаменитото обръщение на Ботев към любимата му. Защото така наречените звателни форми стават все по-голяма рядкост в речта ни, в речта на съвременния гражданин, образован или претендиращ за образованост. За..

обновено на 20.08.14 в 16:14