За думите

вторник, от 15.10 до 16.30 часа

Предаването търси баланса между познанието и забавлението, между пуристичните нагласи на част от аудиторията и приемането на естествения развой на езика. Намира го като говори за езика ни пристрастно, но не патетично, популярно, но не популистки, познавателно, но не назидателно. „За думите” не е курс по български език и не се бори за чистотата на българския език. „За думите” е разговор за езика/езиците, за българския език, за речта на различните хора, поколения и групи, които говорят български. Това, за което се борим, е добрият вкус, мярката и себеуважението, част от което е и уважението към езика, чрез който общуваме и се изразяваме.
Гости и „съавтори“ на предаването са най-добрите езиковеди от Института за български език при БАН, от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и другите университети в страната, изявени български творци, учители, студенти, ученици и слушатели.
Награда „Сирак Скитник“ през 2014 година. Предаването няма аналог в националния ефир като запазена територия на траен интерес към темата за езика изобщо и българския език и реч.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Зорка Мирчева
Връзка с екипа: тел. 02 987 50 36 и zadumite@bnr.bg

Публикации

Александър Кьосев

От образованието по литература трябва да отпадне всяка задължителност

"Случила се е необратима промяна, живеем в различна епоха и вече няма никакво значение дали ние решаваме дали нещо ще се промени, или няма да се промени. То ще се промени със сигурност, ако вече не се е променило безвъзвратно, и това е състоянието на..

публикувано на 28.08.23 в 10:28

Качество в образованието има, когато работещите в сферата продължават да учат

Гейбриъл Грос е учител, основател и директор е на демократично училище в Испания, член е на УС на Европейската общност за демократично образование. Като гост-лектор на Европейската конференция за демократично образование 2023, която се проведе в София,..

публикувано на 21.08.23 в 09:05

Има ли шанс демократичното образование в България

Демократичното училище е модел, който съществува повече от век, от десетилетия се практикува на много места по света, а от 10 години и у нас в Центъра за демократично учене, рожба на усилията на ентусиастите от българската Общност за демократично..

публикувано на 11.08.23 в 16:15
Сватбарско жито, рецепта от село Гумощник

Езиково-кулинарно пътешествие из българската етническа и езикова територия

С каквито и неземно възвишени неща да се занимаваме, като живи земни същества не можем без хляба наш насъщен, а не е зле към него да има и сиренце. Иначе казано, храната винаги ще е едно от най-важните за нас неща и една от най-трайните и универсални..

публикувано на 10.08.23 в 12:35

Адриана Уллах – ученичката от Добрич, която съживява с любов историята на града

"Много хора казват, че нашият град няма история, което не е така, просто тя трябва да бъде припомнена и припомняйки я, моята цел е първо, да възстановя тази родова памет в нашия град и второ, да изградя някакви граждански ценности и да предотвратя чешма,..

публикувано на 24.07.23 в 08:55

Българският език е небе

Нестандартен, поетичен и много личен е отговорът на Елиа Тилева на въпроса от някогашна анкета на предаването "За думите", с който я изненадваме в края на разговора. Елиа е студентка по психология и българска филология във Великотърновския университет и..

публикувано на 18.07.23 в 10:12

Обучението и оценяването по български език и литература не е по мярка и за учениците от елитните гимназии

За близо трите десетилетия ефирен живот на предаването "За думите", в които трайно и целенасочено се интересуваме не само от историята и богатството на българския език, но и от явленията и процесите в речта на днешните българи, неведнъж установяваме..

публикувано на 12.07.23 в 08:15
Атинската школа (Scuola di Atene), Рафаело. 1510-1511

Лятно училище по философия за студенти и ученици

Традиционната лятна практика на студентите по философия на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" тази година се превърна в лятно училище по философия за ученици и студенти. Новото е привличането на студенти и преподаватели от философските..

публикувано на 11.07.23 в 10:45

Болката на учителите от "неелитните" професионални гимназии

На фона на ниската средна оценка на матурата по български език и литература за всички зрелостници в общественото пространство станаха известни случаи на цели випуски, показали слаб или малко над слаб резултат. Това естествено предизвика възмущение,..

публикувано на 07.07.23 в 09:25
Снимката е илюстративна

Българският език (като) чужд

Темата като че ли е съвсем ясна, когато става дума за преподаване на български език на чужденци. Тази дейност има стари традиции у нас, но днешният ден поставя и доста нерешени въпроси като липсата на ясен стандарт за преподаване и прилагането на..

публикувано на 04.07.23 в 11:59