За думите

вторник, от 15.10 до 16.30 часа

Предаването търси баланса между познанието и забавлението, между пуристичните нагласи на част от аудиторията и приемането на естествения развой на езика. Намира го като говори за езика ни пристрастно, но не патетично, популярно, но не популистки, познавателно, но не назидателно. „За думите” не е курс по български език и не се бори за чистотата на българския език. „За думите” е разговор за езика/езиците, за българския език, за речта на различните хора, поколения и групи, които говорят български. Това, за което се борим, е добрият вкус, мярката и себеуважението, част от което е и уважението към езика, чрез който общуваме и се изразяваме.
Гости и „съавтори“ на предаването са най-добрите езиковеди от Института за български език при БАН, от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и другите университети в страната, изявени български творци, учители, студенти, ученици и слушатели.
Награда „Сирак Скитник“ през 2014 година. Предаването няма аналог в националния ефир като запазена територия на траен интерес към темата за езика изобщо и българския език и реч.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Зорка Мирчева
Връзка с екипа: тел. 02 987 50 36 и zadumite@bnr.bg

Публикации

Как славянските просветители светите Кирил и Методий станаха нашите български първоучители

"Бъдете преблагословени, о вий, Методий и Кирил, отци на българското знанье, творци на наший говор мил" – така е написал в своя Български всеучилищен химн Стоян Михайловски, точно така го пеем и ние – от невръстни азбукарчета до белокоси хора – и сме..

публикувано на 24.05.23 в 08:05

След XVI национална олимпиада по гражданско образование

В началото на май станаха известни резултатите от националния кръг на олимпиада по гражданско образование. Ученици от първи до 12 клас от различни училища в страната, разпределени в 4 възрастови групи, се представиха със свои граждански проекти, като..

публикувано на 22.05.23 в 16:40
Радост Йовкова, Йордан Стоилов, Ивайло Александров и Ана-Мария Антонова (отляво надясно)

Студенти показаха знания и любов към българския език

В разгара на празничния месец май първокурсници от различни специалности на големите ни държавни университети – Софийския, Великотърновския, Пловдивския, Шуменския, Югозападния и Бургаския – се включиха в Националната олимпиада по езикова култура за..

публикувано на 20.05.23 в 12:10

За младите, паметта и паметниците

Как историята и знанието за миналото да станат интересни, разбираеми и смислени за днешните деца, за да бъдат част от изграждането им като мислещи и отговорни граждани. Двама учители от ЧУ "Увекинд" в София виждат в темата за паметниците възможност да..

публикувано на 15.05.23 в 08:10

Когато политиката и идеологията се намесят в езиковите въпроси

Намеса впрочем е най-слабата дума, с която да назовем пълното впримчване на учените и науките за езика от идеологическата машина на тоталитарната комунистическа власт, наложена у нас след 9 септември 1944 г. В своето изследване "Езиковедите българисти..

публикувано на 12.05.23 в 08:15

Константин Преславски и словното богатство на неговото "Учително евангелие"

Епископ Константин е един от най-талантливите и продуктивни средновековни автори и преки наследници на светите първоучители Кирил и Методий. Името и паметта му заслужават не по-малко почит от името на св. Климент Охридски, но като че ли засега остават..

публикувано на 09.05.23 в 12:05
Д-р Рима Шор

Имайте куража да питате за очевидното!

Годишната кампания "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" и сайта prepodavame.bg завърши със събитие, което събра в София над 400 учители, директори и образователни експерти. Освен награждаването на отличените от журито и от..

публикувано на 06.05.23 в 09:30

Да говорим с децата за парите – твърде деликатно, но необходимо

Едва ли има родител, който да не се е поколебавал поне за минута преди да отговори на поредната молба за финансиране на „неотложна“ нужда или желание на милата си рожба. Съпротивата тутакси да развържем кесията не се дължи непременно на липсата на..

публикувано на 01.05.23 в 10:19

Нови направления в социолингвистиката изследват новите речеви ситуации

Едно пътуване с обществения транспорт в натоварените часове на деня или кратка разходка из лабиринтите на някой хипермаркет винаги могат да се превърнат в малък личен езиковедски експеримент. Не само професионално изкушеното ухо ще долови..

публикувано на 28.04.23 в 12:15

Трудното Възраждане в Родопите

"Когато станал Петко на 15 години, не слушал баща си и започнал да ходи в селския метох да се учи да чете и пише. В училището той се отличавал със сериозност и внимание в работата му и до 17-годишната си възраст той се научил да прочита гръцки думи и да..

публикувано на 25.04.23 в 11:35