Eмисия новини

За думите

вторник, от 15.10 до 16.30 часа

Предаването търси баланса между познанието и забавлението, между пуристичните нагласи на част от аудиторията и приемането на естествения развой на езика. Намира го като говори за езика ни пристрастно, но не патетично, популярно, но не популистки, познавателно, но не назидателно. „За думите” не е курс по български език и не се бори за чистотата на българския език. „За думите” е разговор за езика/езиците, за българския език, за речта на различните хора, поколения и групи, които говорят български. Това, за което се борим, е добрият вкус, мярката и себеуважението, част от което е и уважението към езика, чрез който общуваме и се изразяваме.
Гости и „съавтори“ на предаването са най-добрите езиковеди от Института за български език при БАН, от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и другите университети в страната, изявени български творци, учители, студенти, ученици и слушатели.
Награда „Сирак Скитник“ през 2014 година. Предаването няма аналог в националния ефир като запазена територия на траен интерес към темата за езика изобщо и българския език и реч.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Зорка Мирчева
Връзка с екипа: тел. 02 987 50 36 и zadumite@bnr.bg

Публикации

Проф. Мари Врина-Николов за срещата си с българския език в запис от 26 юли 1995 г.

Дългата звукова памет на предаването "За думите" пази безценни свидетелства за пътя към и в словото на творци, учени, преводачи и преподаватели, които са модел и вдъхновение не само за преките си последователи, но и за всички пребиваващи в света на..

публикувано на 08.02.24 в 09:05

Поглед към японското училище

Търсенето на добри решения за подобряване на образователната ни система естествено включва и внимателно проучване на чужди модели, които показват добри резултати. Японските ученици са сред най-силно представящите се на международното оценяване PISA. Какви..

публикувано на 05.02.24 в 08:10
Станислава Мешинкова, Венета Гаврилова и Диана Лепоева

Не оставяйте децата сами пред екрана!

Късно проговаряне, познавателни и поведенчески проблеми, хиперактивност, разконцентрираност… с подобни оплаквания все по-често в кабинетите на логопеди и психолози се озовават разтревожени родители, опасяващи се да чуят "страшна" диагноза за децата си...

публикувано на 01.02.24 в 10:03

Какво от "човешкото" рискуваме да загубим при усилената дигитализация и технологизация на образованието

Дали са оправдани опасенията ни, че увличането по прагматично перспективните дисциплини оставя на заден план точно онези предмети и занимания, които изграждат основни умения, качества и ценностни нагласи у децата. Стои ли реално като цел на..

публикувано на 28.01.24 в 13:00
Д-р Магдалена Абаджиева и д-р Явор Иванов

Банатският говор, литература и култура в научни изследвания и като празник

На 25 януари идеята "Фалмис" (думата е традиционният поздрав на банатските българи) празнува своето начало и дългогодишните усилия на група съмишленици и ентусиасти да съхранят и предадат на новите поколения вековните традиции на част от българския..

публикувано на 25.01.24 в 09:08

Ученици от българските неделни училища в Кьолн и Париж посетиха столиците на България

Образователното пътуване е по програма на МОН, от която ще могат да се възползват 11 български училища в Европа. Двадесет гимназисти от българското неделно училище "Аз Буки Веди" в Кьолн и "Св. Кирил и Методий" в Париж имаха възможност да видят и да..

публикувано на 22.01.24 в 13:04

Споделеното четене сприятелява децата и книгите

Първият Ден на четенето, който се проведе в края на 2023 г. по инициатива на фондациите "Четене" и "Детски книги" и сдружение "Книги и четене", дава идея на родители от Велико Търново да организират съвместно четене на глас с децата си. Събират се в..

публикувано на 19.01.24 в 13:10

Първите бебета за годината получиха хубави и традиционни по форма имена

Минчо, Йоана, Василена, Живко, Георги, Александра, Теодора, Венцислав, Анастасия и т.н. се появиха в първите часове на новата година. Да са живи и здрави и с радост да си носят имената! Стана нещо обичайно в последните години да обръщаме особено..

публикувано на 14.01.24 в 09:50

Любовта към морфологията е възможна

С желанието да се заредим с доза оптимизъм за бъдещето на науката за езика, образованието и духовната ни среда на живот в предаването "За думите" се срещаме с членовете на клуб "Съвременна българска морфология" на катедрата по български език на..

публикувано на 08.01.24 в 17:43
Андрей Йорданов, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Гошо Методиев и Мария Чернева (на преден план)

Думите на 2023 година

По традиция в края на всяка година в предаването "За думите" студенти по журналистика и връзки с обществеността от Софийския университет коментират избраните от големи световни издателства и речници думи на годината и правят своя личен избор на думата,..

публикувано на 29.12.23 в 08:34