Eмисия новини

За думите

вторник, от 15.10 до 16.30 часа

Предаването търси баланса между познанието и забавлението, между пуристичните нагласи на част от аудиторията и приемането на естествения развой на езика. Намира го като говори за езика ни пристрастно, но не патетично, популярно, но не популистки, познавателно, но не назидателно. „За думите” не е курс по български език и не се бори за чистотата на българския език. „За думите” е разговор за езика/езиците, за българския език, за речта на различните хора, поколения и групи, които говорят български. Това, за което се борим, е добрият вкус, мярката и себеуважението, част от което е и уважението към езика, чрез който общуваме и се изразяваме.
Гости и „съавтори“ на предаването са най-добрите езиковеди от Института за български език при БАН, от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и другите университети в страната, изявени български творци, учители, студенти, ученици и слушатели.
Награда „Сирак Скитник“ през 2014 година. Предаването няма аналог в националния ефир като запазена територия на траен интерес към темата за езика изобщо и българския език и реч.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Зорка Мирчева
Връзка с екипа: тел. 02 987 50 36 и zadumite@bnr.bg

Публикации

Александра Василева, Кристиана Станчева, Ерина Радославова, Ванеса Вучкова, Стефка Маноилова (отляво надясно)

Екологично предприемачество в училище

Четири момичета от столичното 137 СУ "Ангел Кънчев" печелят първо място в конкурса на "Джуниър ачийвмънт България" за 2023 г. и представят страната ни на европейския финал в Истанбул. Учебната компания, която създават, разработва фотоволтаичен контейнер..

публикувано на 09.03.24 в 13:05
Проф. Тончо Жечев

Проф. Тончо Жечев: Каквито сме ние, такъв е и езикът ни

Тридесет години след началото на поредицата "За думите" установявам, че помня не само темите, но и цели реплики на събеседниците, особено ако са били от онези талантливи, високонравствени и смели личности, от които очаквахме не само творбите им, но и..

публикувано на 07.03.24 в 11:27

В търсене на мирния път за справяне с насилието в училище

Няма едно решение, казва училищната психоложка Анет Маринова. Тя е част от Професионалната общност за приобщаващо образование, обединяваща учители, директори, психолози, логопеди, педагогически съветници, медиатори и университетски преподаватели,..

публикувано на 02.03.24 в 08:35

За гуобауното поуожение и ленивото "л"

Ако в края на миналия век езиковеди наблюдават отделни случаи на произнасяне на звука "л" като "у", днес те говорят за масово явление в речта. Вече е рядкост да се чуе "нормативното" българско "л". Въпреки някои мнения, че проблемът се дължи на..

публикувано на 29.02.24 в 16:42

За експериментите и хората

Точно на 10 ноември 1997 г. в поредицата, която първоначално се наричаше „Какво се крие зад думите“, излъчихме един разговор, който спокойно можем да водим и днес. Става въпрос за разминаването между смисъла и значенията на една и съща дума, когато е..

публикувано на 29.02.24 в 10:17

Подготвя се осмото издание на Международния конкурс по четене за ученици от първи и втори клас в чужбина

Вече има записали се за участие български неделни училища. Срокът за това е до 30 април, до 30 май пък трябва да се изпратят и имената на учениците, които ще представят своите училища. Тази година домакин на конкурса е Българското неделно училище "Буквар" в..

публикувано на 27.02.24 в 11:50

"Змейска" топонимия по българските земи

Планетарното честване на китайския зелен дървен дракон някак си ни подсеща за нашите местни приказни чудовища, забравени в старите ни детски книжки. Змейове, лами и хали се спотайват дребни и безобидни за облъчените ни от крещящи образи и звуци сетива...

публикувано на 26.02.24 в 12:57

Валери Петров: Човекът това е езикът му

Преди три десетилетия, още в първите месеци живот на поредицата "За думите", окрилени от дързостта на начинаещите, се обърнахме към едни от най-талантливите и обичани български творци и обаятелни обществени фигури с въпроси за българския език, процесите..

публикувано на 22.02.24 в 09:31
Св. Кирил и св. Методий – стенопис (1849 г.), Захарий Зограф,
Преображенски манастир

Интерактивна карта показва местата на паметта за св. Кирил и Методий

Картата е част от продукцията на учените от Кирило-Методиевския научен център при Българската академия на науките в последователните им усилия да направят видими за широката публика изследванията и постиженията в изучаването на огромното като..

публикувано на 20.02.24 в 11:42

Майсторене и математика в споделената работилница МИНТИ

В ранните ученически спомени на по-зрелите поколения непременно присъства и кабинетът по трудово обучение или по-късно труд и техника, в който без особен ентусиазъм дялкахме бъркалки за сладко, ковяхме свещници, упражнявахме бод зад игла, бродирахме..

публикувано на 19.02.24 в 08:20