Наградата е голяма, защото името на Сирак Скитник е много голямо и защото да бъде избрано едно предаване сред много качествената продукция на Националното радио и специално на програма „Христо Ботев”, където работя, е голяма чест и много добър знак.
„За думите” не е курс по български език и не се бори за чистотата на българския език. „За думите” е разговор за езика, за българския език, за речта на различните хора, поколения и групи, които говорят български. Това, за което се борим, е добрият вкус, мярката и себеуважението, част от което е и уважението към езика, чрез който общуваме и се изразяваме. Ако и да е народополезно, предаването „За думите” никога не е било „назначено”. Винаги се е борило за място в програмата, борило се е да намери облика си и вече 20 години се бори за вниманието на слушателите.
Екипът: десетки специалисти, най-вече езиковеди, които се подложиха на изпитанието да напуснат удобството на научния стил и да говорят за езика достъпно и разбираемо, музикалните редактори, най-дългогодишни от които Пламен Петров и Зорка Мирчева и слушателите – не само със своите въпроси и мнения, но и с участие като съавтори. Благодаря на всички тях.
Благодаря на колегите, които предложиха и подкрепиха кандидатурата на предаването.
Благодаря и на всички, които говорят и пишат на български, защото благодарение на тях и заради тях правим „За думите”.
Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..
Колкото и древни да са корените на вълшебната приказка, тя достига до нас предимно в писмения, "олитературения" си вид, т.е. чрез перото на известни и неизвестни, талантливи и не дотам даровити разказвачи. Дори когато говорим за "класическите" фолклорни приказки, те пак не са съвсем онези, които са си предавали хората от предписмените общества...
Гост в предаването "Другият до мен" беше Траян Траянов, изпълнителен директорна фондация "Заедно в час". Философията на Фондацията е, че всяко българско дете може и трябва да развие своя потенциал, независимо къде е родено и какви са финансовите възможности на родителите му. Според Траян Траянов хората са ключът. Вярно е, че България не..
Под този наслов традиционно правим своеобразен отчет за свършеното от екипа като обществена функция и отговорност. С езика на цифрите е лесно: 17 години по 52 съботи... Не е уморително да кажеш 888 пъти "добро утро", "здравейте", "честита събота", "аз също ви обичам!" Отбелязахме годишнината с колеги и гости, с които заедно тръгнахме и извървяхме..
Учeни зa пъpви път пoдpoбнo изcлeдвaxa нaчинa, пo ĸoйтo гeнeтичният мaтepиaл нa виpyca Nіраh ce възпpoизвeждa в зapaзeнитe ĸлeтĸи. Информация за това бе публикува в научните списания. "Това не е първата публикация за този вирус, който бе открит през 1999 година в Малайзия и носи името на едно селце там. Става дума за вирус с RNK геном, ĸoйтo..
Сдружение "Заедно за чиста природа" кани слушателите на "Нашият ден" на разходка до сондажите в община Божурище. В събота (29 март) от 10 ч. желаещите..
Във време, когато бездуховността, безчовечността и незаинтересоваността са сред най-големите предизвикателства на обществото, изкуството може да бъде..
На 26 март в Гьоте-институт, София ще бъде премиерата на новата стихосбирка на Вангел Имреоров "Отмиване на тъмнината". Дизайнът на корицата е на Моника..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg