Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

20 години „За думите” - с любовта на слушателите и с награда „Сирак Скитник”

БНР Новини
Венета Гаврилова, авторка и водеща на предаването „За думите“
Снимка: Кирчо Стоичков

Наградата е голяма, защото името на Сирак Скитник е много голямо и защото да бъде избрано едно предаване сред много качествената продукция на Националното радио и специално на програма „Христо Ботев”, където работя, е голяма чест и много добър знак.
„За думите” не е курс по български език и не се бори за чистотата на българския език. „За думите” е разговор за езика, за българския език, за речта на различните хора, поколения и групи, които говорят български. Това, за което се борим, е добрият вкус, мярката и себеуважението, част от което е и уважението към езика, чрез който общуваме и се изразяваме. Ако и да е народополезно, предаването „За думите” никога не е било „назначено”. Винаги се е борило за място в програмата, борило се е да намери облика си и вече 20 години се бори за вниманието на слушателите.
Екипът: десетки специалисти, най-вече езиковеди, които се подложиха на изпитанието да напуснат удобството на научния стил и да говорят за езика достъпно и разбираемо, музикалните редактори, най-дългогодишни от които Пламен Петров и Зорка Мирчева и слушателите – не само със своите въпроси и мнения, но и с участие като съавтори. Благодаря на всички тях.
Благодаря на колегите, които предложиха и подкрепиха кандидатурата на предаването.
Благодаря и на всички, които говорят и пишат на български, защото благодарение на тях и заради тях правим „За думите”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Може ли чуждоезиковото обучение в училище да бъде ефективно

Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..

публикувано на 27.03.25 в 17:40
Илюстрация на Любен Зидаров

Скритата сила на вълшебната приказка – Разказвачите

Колкото и древни да са корените на вълшебната приказка, тя достига до нас предимно в писмения, "олитературения" си вид, т.е. чрез перото на известни и неизвестни, талантливи и не дотам даровити разказвачи. Дори когато говорим за "класическите" фолклорни приказки, те пак не са съвсем онези, които са си предавали хората от предписмените общества...

публикувано на 26.03.25 в 09:23
Траян Траянов

Равен достъп до качествено образование: Може ли училището да прекъсне цикъла на бедността?

Гост в предаването "Другият до мен" беше Траян Траянов, изпълнителен директорна фондация "Заедно в час". Философията на Фондацията е, че всяко българско дете може и трябва да развие своя потенциал, независимо къде е родено и какви са финансовите възможности на родителите му. Според Траян Траянов хората са ключът. Вярно е, че България не..

публикувано на 25.03.25 в 13:50
Кирил Чобанов, Роза Дамянова и Стойчо Стоев

"За здравето" – 17 години по-късно...

Под този наслов традиционно правим своеобразен отчет за свършеното от екипа като обществена функция и отговорност. С езика на цифрите е лесно: 17 години по 52 съботи... Не е уморително да кажеш 888 пъти "добро утро", "здравейте", "честита събота", "аз също ви обичам!" Отбелязахме годишнината с колеги и гости, с които заедно тръгнахме и извървяхме..

публикувано на 25.03.25 в 12:35
проф. Радостина Александрова

Геномното секвениране подпомага лечението на хората

Учeни зa пъpви път пoдpoбнo изcлeдвaxa нaчинa, пo ĸoйтo гeнeтичният мaтepиaл нa виpyca Nіраh ce възпpoизвeждa в зapaзeнитe ĸлeтĸи. Информация за това бе публикува в научните списания. "Това не е първата публикация за този вирус, който бе открит през 1999 година в Малайзия и носи името на едно селце там. Става дума за вирус с RNK геном, ĸoйтo..

публикувано на 25.03.25 в 11:35