Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мостът за село Лисиците - път към миналото

18
Въженият мост за с. Лисиците
Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

Въженият мост над язовир Студен Кладенец е единствената връзка на петнайсетината жители на родопското село Лисиците с цивилизацията.  До него се стига по черен път от село Широко поле.  Мостът е построен през 1975 година и е известен като най-дългия въжен мост в България. Дължината между колоните е 260 метра, а ширината му е около метър. Според непотвърдени писмени сведения е построен от инж. Петър Видински.


До преди години местен човек се е грижил за това да се подменят дъските и по него да могат да преминават пешеходци. Малкото останали жители, които са останали в Лисиците помнят и последния инцидент, когато въжетата на моста се късат и той пада във водите на Студен кладенец. За тази история ни разказва Валентин Петров, който живее в Кърджали, но има къща в съседната махала Соколско и минава често по моста.

“През 2000 година, точно на Нова година се беше скъсал. Тогава един човек от селото пада в язовира. После ни прекарваха с лодка на другия бряг на язовира, за си хващаме влака или автобуса към Кърджали. Много туристи го посещават, този мост. От тук нагоре има и път към едни ниши.“ Разказва Валентин Петров.


Валентин реши да ни заведе до неговата махала Соколско, която е на около километър от Лисиците, в която живеят двама-трима души. Вървейки, той ми разказва за това диво място от което се вижда Кърджали, а в самото село сякаш живота е спрял някъде в XIX век. Разказвайки ми, за това как Валентин се е озовал на това място, идвайки като зет от Трявна, стигаме началото на село Лисиците и срещаме първия му жител. След кратък разговор с него продължава нашия път и навлизаме в селото, пред нас се открива красива гледка към язовир Студен кладенец, а отсреща се издигат стръмните скали на средновековната крепост Моняк. Минаваме по тесни сокаци между стари, обезлюдени къщи, някои от които съборени от тежестта на времето или с паднал покриви и дувари. Това село не е като другите български села в които може да се види каруца или автомобил. Тук всеки жител на Лисиците си има лодка.


Там, над къщите на махала Соколско където Върбица се влива в Арда може да се видят по отвесните скали издълбани от човешка ръка скални елипсовидни и трапецовидни ниши. Те са разположени в три реда, на различно разстояние една от друга и наброяват приблизително 50.

Така с бърза крачка стигнахме до къщата на Валентин, малко преди да ни свари силния дъжд. Този път от Кърджали до Лисиците моя събеседник изминава почти всяка седмица, като използва автобус до Широко поле или влак, който има спирка на по-малко от километър до моста на Лисиците. Село в което все още има живот, но като в едно отминало време. Село в което животните са повече от хората. Селото станало известно с въжения си мост,  който привлича туристи, за да се насладят на природната красота, спокойствието, песента на птичките и тишината, която понякога е нарушена от звука на моторна лодка. 

Чуйте репортажа в прикачения звуков файл. 


махала Соколско


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Георгиев: Удължаването на компенсациите за тока на бизнеса ще го спаси от масови фалити

“Преди две-три народни събрания евроатлантическите партии в лицето на ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ взеха решение да изкарат всички небитови потребители, тоест всички фирми на свободния пазар за електроенергия, на което ние от “Възраждане” бяхме категорично против, защото казахме, че не сме готови за това нещо. Малко след това веднага се наложи да се създаде..

публикувано на 25.07.24 в 16:20

Георги Пройков от Кърджали се класира на 4-о място на Световното по кану каяк за ветерани

Кърджалиецът Георги Пройков, се класира на 4-о място на Световното първенство за ветерани по кану каяк. Той е учител по физическо възпитание и спорт в Професионалната гимназия по строителство „Христо Смирненски“ и е състезател по кану каяк в Спортен Клуб „Арда“.  Георги Пройков се класира на престижното четвърто място на Световното първенство по..

публикувано на 23.07.24 в 17:12

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46