Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С два празнични дни Смолян отбелязва празника на обединения град

Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

На 18 юни 1960 г., с указ 227 от Президиума на НС на НРБ, се сливат три самостоятелни селища – Смолян, Райково и Устово в един обединен град –център на Смолянска област. Всяко от някогашните селища събрани в днешния многолик съвременен град има свой специфичен облик и местни забележителности.

Песните и танците на родопчани са прочути наблизо и далеч. В техните стъпки и напеви сякаш е скрита тайнствената връзка между непреклонния дух на родопчани и вечните природни закони. Поета от гайдата, песента е като отглас от силата на планината, пренесла се и в Космоса.

Освен с красивите си пейзажи, планината ще те омае с вкусовете и ароматите на неповторимата родопска кухня. Дали ще опитате сочни пататници и клинове, чорби пропити с дъха на планински билки , на топящи се в устата чевермета. Продукти от местни мандри и био-ферми, разнообразие от сладка, компоти, конфитюри и мед, едно е сигурно - на празника ще преживеете кулинарно приключение.

Изградена е здрава спойка от минало и настояще. И днес смолянчани с усмивка посрещат гости от близо и далеч за Празника на обединения град-

празник на българщината, на историческата памет , празник на сетивата.

„Тъй като нещата с пандемията вече са по-нормални решихме да направим празника подобаващо. Затова аз като член на управителния съвет на фондация Родопи, която е главен инициатор  за появата с помощта на община Смолян, решихме да отбележим празника в тези няколко дни“, каза Адриан Петров.

В рамките на три дни от 18 до 20 юни Смолян ще празнува.

„Ще превърнем Смолян в пеещо сърце на България в този район в който фолклор е уникален. Каним всички българи да дойдат да бъдат наши гости и разбира се очароват от околните населени места и от цялата Смолянска област.  Ще се съберем, за да изпеем на най-хубавите родопски песни, разбира се да изиграем и тежките Родопски хора. Програмата включва доста различни неща, но общата семантика е една - богатия родопски фолклор.  Ще има официално откриване на 18-ти в 18:00 часа, след което ще има участие на Националното училище за фолклорни изкуства Широка Лъка.  Същата вечер ще се представят и „101 каба гайди“ участие ще вземат и родопски хайдути. Вечерта след концертната програма ще направим едно голямо родопско хоро тук в новия център.

Следващият ден, през целия ден на амфитеатъра ще се изявяват самодейни участници от читалищата на територията на община Смолян. А, те наистина са уникални по своята същност и багри -  Широка Лъка, Гела, Стойките и  Смилян, което и читалище да кажа няма да сбъркам,  че там наистина самодейците пазят фолклора на Родопа планина. Вечерта ще бъде втората празнична вечер в която ще се изяви фолклорен ансамбъл Родопа с новия концерт спектакъл „Планино наша, планино“,  ще се включат гайдарите от 100 каба гайди. Наш гост ще бъде Деси Добрева популярната и обичана български изпълнителка, която много добре според мен ще се впише в цялата програма, каза още Адриан Петрова.

Ще има и фермерски и занаятчийски базар с продукти произведени от региона. 

Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Благотворителен концерт ще помага на Каран и Рени

Голям благотворителен концерт „Ангелите на Каран и Рени“ се организира от Теодора Николова и Гергана Шумакова на 11 август, неделя, от 20 часа в Кърджали. Той ще се проведе на Арена "Спартак" и ще събере някои от обичаните от тийнейджърите артисти и изпълнители. Преди концерта от 16 до 18 часа в парк "Простор" се предвижда Фен-среща с известни..

публикувано на 09.08.24 в 15:40
Отец Николай Величков

Отец Николай: Богородичният пост е време за молитва, а не за плаж

Времето на Богородичните пости е благодатно време човек да попее на Света Богородица.  В тези дни сутрин и вечер се служат прекрасни песнопения в отредени молебни канони към Света Богородица. Не е време за почивки и плажове, а е време, в което православните християни трябва да се подготвят за Успението на Пресвета Богородица. Това каза..

публикувано на 06.08.24 в 22:45

Танцьори от читалище „Родопски фар“ представят Кърджали на международни фестивали

Успешно приключи двумесечната занималня „Лято в библиотеката“, организирана от библиотекаря Здравка Димитрова и секретаря, Светла Бейчева, на читалище „Родопски фар 1938“ в кв. „Гледка“ в Кърджали. В любознателни пътешественици, наблюдатели, откриватели са се превръщали по време на организираните игри двадесетте деца на възраст от..

публикувано на 02.08.24 в 22:44

Първи празник на траханата в Плевун

Първи празник на траханата ще се проведе в ивайловградското село Плевунна на 3 август (събота).  На празника ще се съберат майстори на трахана от България, Гърция и Турция. Всеки от тях ще сподели своята рецепта и технология за приготвяне на традиционното ястие.  Празникът на траханата се организира по идея на Теменужка Матева и с подкрепата на община..

публикувано на 02.08.24 в 15:43
Снимката е илюстративна

Започна 54-то издание на лятната астрономическа школа

В курортния комплекс "Бели брези" край Ардино стартира лятната школа по астрономия и астрофизика, организирана от Астрономическата обсерватория с планетариум "Славей Златев" в Кърджали.  Участниците в 54-то издание на школата  са 64. Те са от цялата страна. Очаква се на по-късен етап присъединяването на още няколко любители на небесните науки. За..

публикувано на 02.08.24 в 15:05

Горещ август, температури до 40 градуса

"Тази година за август се очаква температурите да бъдат около и над нормата, за равнините между 21 и 25 градуса, за високите полета между 20 и 22 градуса, а за планините - между 6  и 14 градуса. Най-ниските температури ще са между 10 и 15 градуса, а най-високите между 35 и 40 градуса". Дали живакът ще прехвърли 40 градуса? " Много малка е..

публикувано на 01.08.24 в 08:40

Славейно чества 121 години от Илинден-преображенското възстание

В Смолянското село Славейно тази събота и неделя ( 3 и 4 август) ще отбележат 121 години от Илинден-преображенското възстание и 120 години от гибелата на знаменосеца Кольо Шишманов. Това съобщи един от организаторите на събитието -  доц. Георги Митринов от Института за български език “Проф. Любомир Андрейчин”. Честването е установено през..

публикувано на 30.07.24 в 12:00