Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заради липса на ученици има опасност ОУ "Михаил Христов" в крумовградското село Аврен да се самозакрие след две години

"...към светли бъднини върви" (ВИДЕО)

Учебното заведение е приемник на първото светско училище в Източните Родопи, създадено през 1896 г. в селото

12
Образователното дело в село Аврен, Крумовградско, е на повече от 140 години
Снимка: Мехмед Реджеб, Радио Кърджали

Хем тъжно, хем тържествено ще звъни училищният звънец в основното училище "Михаил Христов" в село Аврен, община Крумовград. Учебното заведение е наследник на първото светско училище в Източните Родопи, отворило врати през 1896 година. Тогава първият учител Михаил Христов, чието име носи училището днес, събира 49 жадни и будни за знания деца. Сега, 126 години по-късно, прага прекрачват 13 ученици от втори до седми клас. 
Като на всеки 15 септември, заради децата трябва да сме на ниво, казва директорът Анка Бодурова. "Трябва да сме оптимистични, трябва да сме бодри, обаче в същото време ми е много болно. 40 години съм работила за това училище и сега вече идва краят... Просто няма деца", споделя тя. По нейни данни, само през 2021 година са се родили 11 деца, които са с родители от Аврен, но нито едно от семействата не живее в селото. Пръснати са в цяла България и европейските държави. 
Някога оттук е тръгнало светското образование в Източните Родопи. Всъщност образование в Аврен има от 1878 г., сочи историческата справка. Тогава е създадено първото училище към църквата и обучението се е водило на гръцки език в продължение на около 20 години. Българският светски дух обаче надделява. 
"Най-голямата победа е създаването на българско училище през есента на 1896 г. Местните първенци откриват и канят за учител Михаил Христов. Той е роден в село Чирмен, Одринско. Обучението не е било задължително, но той събира 49 деца, от които завършват 38", разказва учителят по история Милка Семерджиева. 
Първият учител е намразен от местната турска власт и гръцкото духовенство заради революционните си възгледи и идеи. Той е гонен, спъвана е работата му, но въпреки това Михаил Христов успява да приключи успешно учебната година на 24 май 1897 г. Когато на следващия ден тръгва да се прибира към родното си място е нападнат от разбойници в местност между селата Аврен и Черничево и убит.
Искрата обаче не угасва. Идват нови учители, местните големци изпращат местни момчета да се изучат за учители и да се върнат да преподават в Аврен и така просветното дело оцелява. Обучението е било до 4 клас до 1925 г., след това е създаден и пети клас, а през 1935 година е построено ново училище. Сегашната сграда е открита през 1963 година с обучение до 8 клас. Преди 20-на години училището в Аврен е било на косъм да бъде закрито. Тогава, през 2002-ра, цялото село отстоява просветния си център. Директорът Анка Бодурова си спомня, че тогава тя и колегите ѝ са "направили път" до родителите в Черничево да запишат децата си в училището в Аврен и така успели да запазят школото, което става "защитено".
"Тъжно е в момента, но картината е всеобща в цяла България, не само при нас. Затова поддържаме искрицата до последно. Доколко ще съществува училището, времето ще покаже", казва Милка Семерджиева и уточнява, че учителите възпитават децата в родолюбие, освен че им дават знания. "Да пазят искрицата от огъня, частицата, която те носят и в сърцата си", казва тя.
Въпреки тъгата, 15 септември носи емоция, която не може да се сравни с никой друг празник. Особено за началната учителка Анета Боянова. "Мотивира ме най-вече любовта към работата. Обичам си работата, обичам децата да знаят, обичам децата, просто ги обичам... Те са толкова любознателни и това ме мотивира. те искат да знаят, те са всичко, те са цяла вселена", категорична е тя. Според Анета Боянова най-важното е грамотността и всеки, който е ходил на училище и е завършил четвърти клас трябва да може да пише правилно и да чете с добра интонация. И да знае български език.
Елисавета Михова също се вълнува - и като родител, и като учител. Нейният син Боянислав ще бъде в 6 клас. "Първо е спокойно, а децата получават знания и специално внимание, които няма как да получат, ако са 25 в клас", казва Елисавета и уточнява, че в училището в Аврен, освен на знания децата се научават как да бъдат добри, да се самоуважават и да уважават и другите.
А самият Боянислав и приятелят му Тони - и двамата от днес в 6 клас, очакват с нетърпение новата учебна година. Предполагат, че ще е трудно, малко ги плаши математиката, но пък обичат и българския език и литература, и историята, защото обичат да учат. А най-много искат да научат как е създадено селото, къде се е намирало първоначално, защо носи това име.
И Боянислав, и Тони си пожелават успешна година. А успехи възпитаниците на училището са имали през всичките години на съществуването му. Директорът Анка Бодурова разказа за златната грамота за тяхно дете от националното състезание "Любословие", която е равносилна на първо място, за многогодишните участия в национални кръгове на олимпиади, за четирите деца от набор 2000, които на националното външно оценяване в 7 клас, което е било по всички предмети, са заслужили отлични оценки. Особено скъп спомен й е този да двете деца на дървари, които работят в района, които само след три месеца обучение признали, че това е първото истинско училище, в които учат.
Въпреки успехите бъдещето не е розово. Учебната година в защитеното основно училище "Михаил Христов" в Аврен започва с 13 деца. Най-големият клас е 6-ти, в него се обучават седем ученици. Когато тези деца завършат седми клас, "де факто ще останат само три деца. Училището ще се самозакрие. Просто краят е предизвестен. Едно село, в което не се чуват детски гласове, е все едно си на гробищата. Оттук нататък само това ни остава - да чакаме и селото кога ще си отиде", казва с тъга директорът Анка Бодурова.

По публикацията работи: Станислава Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли бъдеще за Младежкия дом в Кърджали?

Парк Горубсо. Създаден преди близо 70 години. Красив и емблематичен за Кърджали. Сега доста поизоставен. Но,  това е друга тема. Днес акцента ни е Младежкия дом…., който се намира в парк Горубсо. И той е на над половин век. Масивна сграда, дом на младите хора в Кърджали – в не чак толкова далечното минало. Не са малко..

публикувано на 20.11.24 в 15:06

Георги Кулов: Парламентите са на прицел на обществото, не олигарсите

Процесите в България са пряко свързани с международната конюнктура. Тя дава отпечатък и не може да се абстрахираме от нея. България в момента е на границата на един конфликт, който изправи Изтока срещу Запада и това се вижда и в българския политически живот, заяви пред Радио Кърджали историкът и журналист Георги Кулов. За нашия голям брат Америка ние сме..

публикувано на 13.11.24 в 13:46

Да живееш без лекар на село, оцеляване на ръба

Само две от определените по Областна здравна карта девет лекарски практики за община Ардино са заети. Двамата общопрактикуващи лекари са в общинския център Ардино. Останалите седем практики в селата Бял извор, Жълтуша, Падина, Млечино, Горно Прахово, Чубрика и Боровица стоят незаети от години. Всъщност, доскоро в Боровица имаше семеен лекар,..

публикувано на 21.10.24 в 17:35

Кърджали отбелязва 112 години от освобождението си

С празнична програма през целия ден, кърджалийци ще отбележат днес 112 години от освобождението на града. От 11:00 часа по традиция цветя и венци ще бъдат поднесени първо пред паметника на генерал Васил Делов, като освободител на града.  Програмата ще продължи с шествие на представителните блокове на учебните заведения, което ще постави..

публикувано на 21.10.24 в 10:09

Очаква се решение на НКЖИ за нова жп спирка в рамките на град Кърджали

Около 350 подписа са събрани за разкриването на нова жп спирка в кърджалийския квартал Веселчане. Подписката стартира преди около месец по инициатива на кърджалийката Соня Кирева. Всичко започва от един пост в социалната мрежа Фейсбук с призив кърджалийци, а и всички които използват "Родопската гъсеница", както наричат железницта в региона, да се..

публикувано на 26.09.24 в 11:42

Д-р Фикри Гюлестан: Пирова е победата на "ДПС - Ново начало" при регистрацията

Д-р Фикри Гюлестан счита, че разцеплението в ДПС е оздравителен процес. Пирова е победата на "ДПС - Ново начало" при регистрацията, заяви той пред Радио Кърджали. Тази пирова победа няма да работи в дългосрочен план. За регистрацията на "ДПС - Ново начало" д-р Гюлестан казва, че мачът е бил свирен по-рано. И глухият, и всеки нормален гражданин знаят как..

публикувано на 13.09.24 в 14:26