Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

РБ „Н. Й. Вапцаров“ става на 65 години

Елисавета Кехайова: Библиотеката се нуждае от спешна помощ за ремонт на книгохранилището

Директорът на институцията изрази надежда за финансова подкрепа от общината, за да „не умират“ повече книги

| Интервю
Елисавета Кехайова
Снимка: Личен архив

Регионалната библиотека „Н. Й. Вапцаров“ в Кърджали навършва 65 години. През изминалата година екипът и директорът на институцията направиха сизифовски усилия и разчистиха книгохранилището, в което се съхраняват хиляди томове богатство, но тъне в плесен. Очакванията сега са, че от общината ще съдействат книгохранилището, а и сградата като цяло, да бъде ремонтирана основно, за да стане възможно запазването на книгите за бъдещите поколения.

Директорът Елисавета Кехайова сподели, че сградата не е била ремонтирана от създаването си и условията за работа са били недобри. „Колегите работеха в изключително лоши условия“, каза тя и обясни, че със средства на институцията са успели да извършат ремонти на някои от кабинетите.

Освен битовите условия, продължава обновяването и допълването на фонда на библиотеката. „Съобразяваме се със статистиката, която правят служителите в отделите по заемане на книги. Така правим зареждането изцяло по препоръка и по очаквания на нашите читатели“, посочи директорът. Почти 1 500 тома нова литература от български и чужди автори, попълват фонда на библиотеката и тази година със средства в размер на около 15 500 лв. след спечелен проект от Министерството на културата.

Положителна тенденция в интереса на читателите отчете Кехайова. „Ръстът, който отчитаме в детския отдел е сериозен. Регистрираните читатели в отдел за деца през 2021 г. са били 646. За 2022 г. имаме 935 читатели деца, а за 2023-та вече имаме 1 238. Това е статистика, но зад нея се крият много усилия на служителите, библиотекарите“, отчете Кехайова. Според наблюденията ѝ все повече родители водят малките си деца в храма на книгите.

В отдела за възрастни също има положителна тенденция.  Най-търсена е художествената литература. Тя е 80 на сто от заеманата, като се увеличава интереса към българските книги. Заглавията, които се  зареждат са 50 на 50 от български и чужди автори.

През последните години се наблюдава и друга тенденция – по различни причини много хора предлагат да дарят своите домашни книги на библиотеката. „Практиката в годините е такава, че да, ние приемаме дарения ... но откакто имаме проблем с книгохранилището и докато този проблем с ремонта на хранилището не се реши, аз не мога да приемам дарения и разочаровам много хора, които биха искали да дарят и най-вероятно там бихме открили много, много безценни заглавия. Сега правя всичко възможно. Търся помощта и подкрепата на Община Кърджали за финансиране на книгохранилището, където основно се съхраняват томове литература. Аз силно се надявам, че ще получим тази подкрепа“, апелира към властта Елисавета Кехайова.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ниска компетентност на СИК касира избора за местен парламент в Хасково

В Хасково предстоят отново избори за общински съвет. Това се случва след решение на Върховния административен съд, което потвърди решението на Хасковския административен съд, с което изборът на местен парламент от 29 октомври 2023 г. беше обявен за недействителен. Делото тръгна след като шест политически формации, участвали в местния вот..

публикувано на 09.04.24 в 23:44
Снимката е илюстративна

Шефът на "Синя зона": Плащането на глобата не спасява незаконните гаражи

Поне една трета от старите автомобили, изоставени по паркинги и междублокови пространства в Кърджали, са премахнати доброволно от собствениците им след предупреждение от общината. Преди месеци започна кампания за преброяване, локализиране и регистриране на незаконни гаражи и автомобили, снети от движение. Собствениците бяха уведомени за задълженията..

публикувано на 01.04.24 в 22:27
Кукленият театър в Пловдив 
Снимката е илюстративна

Добри актьори ли са нашите политици?

Динамичната смяна на позициите на управляващите и драматичните изказвания пред медиите през последните няколко дни напомнят на човек, изпаднал в хормонален дисбаланс или по-скоро на евтин латино сериал, казвам латино, защото там градусът на емоциите винаги е в повече. Не липсва и съспенсът - в очакване нещото да се случи, в последния момент сюжетът е..

публикувано на 22.03.24 в 12:20
Проф. Иво Христов

Проф. Иво Христов: В момента избираме между войната и мира

Вече става въпрос за екзистенциално оцеляване, все повече ни тласкат към война, въпросът е дали ще се стигне до гореща фаза, каза пред Радио Кърджали геополитическият анализатор проф. Иво Христов. В коментар на акцентите, свързани с военното подпомагане на Украйна, в срещата на лидерите от ЕС в Брюксел, той посочи два аргумента в подкрепа на..

публикувано на 21.03.24 в 14:45
Ирен Бончева

Хора от „Младост“: На никой не му пука какви проблеми имаме

В ситуация на постоянно дебнене са жителите на блоковете „Младост“ в централната градска част на Кърджали със служителите на т.нар. „Синя зона“. Дворното пространство на двата блока попада в разширената платена зона за паркиране. За около 240 домакинства, предполага се и поне вероятно толкова автомобили на собствениците на апартаменти, са..

публикувано на 16.03.24 в 20:16
д-р Магдалена Маринова

Инфекционист: Варицелата не е опасно заболяване, но да внимават бременни и онкоболни, които не са преболедували

Варицелата е заболяване, което протича обикновено леко, но бременните жени трябва да заострят вниманието си, ако не са преболедували или ваксинирани. Вирусът, който причинява тази болест е възможно да остане в латентно състояние у човека, при определени условия да се активира отново и да причини заболяването, известно като херпес зостер...

публикувано на 08.03.24 в 12:50

Внимавайте с мартениците от изкуствени материи и апликации, предупреждават от „Ние, потребителите“

Мартениците от изкуствени материи, като полиестер и акрил например, могат да предизвикат алергични реакции при хората с по-чувствителна кожа и при децата. Риск от зачервявания и обриви съществува и когато са използвани вредни багрила за конците или другите елементи на изделието, предупреждават от „Ние, потребителите“. Метални елементи с..

публикувано на 24.02.24 в 15:32