Посланикът на Федерална Република Германия, Н.Пр. Ирене Мария Планк, е начело на мисията на страната си у нас от януари миналата година. Тя е третата жена, изпратена в България като посланик на Германия, след прехода ни към демокрация.
Дипломат от кариерата. В Министерството на външните работи на Федералната Република е от 1989 г. като последователно преминава през различни високи позиции в посолства и консулства, сред които в Рабат - Мароко, Сиатъл - САЩ, Киншаса - Демократична Република Конго, Бейрут – Ливан. Нейно превъзходителство е работила в Политическия отдел на Постоянното представителство на Германия в НАТО, а също е била заместник-ръководител на Личния офис на Генералния секретар на НАТО, Главна квартира на НАТО, Брюксел. Има експертиза и по въпросите на хуманитарната помощ, на правата на човека, в икономическата тематика и не на последно място по темата полицейски структури.
В началото на месец май Н.Пр. Ирене Мария Планк беше в Кърджали, за да връчи немски езикови дипломи на възпитаници на Езиковата гимназия „Христо Ботев“, които завършват обучението си тази година.
„Аз съм малко повече от една година в България и се чувствам толкова свързана с България и с такова удоволствие съм тук, че с една част от сърцето си подхождам като българин към българските теми“, каза в студиото на Радио Кърджали в първото си интервю за извънстолична медия извънредният и пълномощен посланик на Федерална Република Германия у нас, Н.Пр. Ирене Мария Планк.
„Изключително съм впечатлена от младите хора, от тяхното ниво, от техните езикови познания и от дълбочината и обхвата на тяхното образование и на общата им култура. За посолството работата с училищата е изключително важно. България има винаги много голямо участие и печели DSD стипендии. Миналата година девет души, млади хора, спечелиха такива стипендии“, коментира дипломатът. Сред печелещите награди по програмата през годините има и много възпитаници на Езиковата гимназия в Кърджали. Посланикът окуражи младите хора, които завършват, да продължат да използват знанията си занапред.
Н.Пр. Ирене Мария Планк се срещна с кмета на община Кърджали Ерол Мюмюн. Във фокуса на разговора е бил потенциала на региона „както по отношение на туризма, така и по отношение на икономиката“, съобщи тя.
Около половин милион са българите, които живеят и работят в Германия. Почти 30 000 от тях са с двойно гражданство. Някои вече започват да се връщат в родината и пренасяйки натрупаните знания и опит във Федералната Република, отварят свой бизнес. „Мисля, че е добра тази тенденция, която виждаме през последните две-три години, че нещата се обръщат, обратна посока има вече този поток. Млади хора, които са успешни в Германия идват в България или работят в компании, които имат дейност както тук, така и в Германия или основават свои собствени компании с опита, който са придобили в Германия. Мисля, че това е едно прекрасно развитие за нашите две страни, които са много отдавна много близки и още повече ги сближава“, каза посланикът.
„През последните 30 години, след края на Студената война, мисля, че се отдадохме на надеждата, че войната, като средство за политически дискусии, за политическа дейност вече няма да се случи“, коментира посланик Планк. По думите ѝ „ние доста дълго време живеехме с илюзии за сигурността в Европа ... може би донякъде си затваряхме очите пред реалността“, посочи тя. И допълни: „Вярвам много силно в превенцията по отношение на сигурността в Европа. Един гръцки философ е казал: „Ако искаш мир, трябва да си готов за война“... Мисля, че това е вярно“.
„Ситуацията за България в момента е трудна. Това са шестите парламентарни избори за три години. От една страна това показва колко интензивен е политическият живот тук. От друга, много силно бих си пожелала за България най-накрая да има стабилност и да може един нормален мандат да бъде поет от едно правителство и завършен от него. Има толкова много неща да се вършат, за да може да се разгърне огромният потенциал на страната и да се помогне на България наистина да заеме своето подобаващо място в Европейския съюз“, каза дипломатът по повод предстоящите поредни избори у нас. „Разбирам всеки, който казва – аз пет пъти вече ходих да гласувам, но моля Ви недейте така. ... Искам да помоля всеки един, като европейски гражданин – моля Ви, идете да гласувате, както на изборите за български парламент, така и за европейския“, призова посланик Планк.
Въпросът за Европейски съюз на две скорости вече не е актуален. Това, което в момента е на преден план, е въпросът как може ЕС да бъде по-ефективен и по-бърз във вземането на решения. „Много е важно разширяването на ЕС, защото имаме консенсус за това, че ЕС иска да бъде по-ефективен по отношение на сигурността, а за да се постигне това, трябва механизмите за вземане на решение да бъдат преосмислени“, посочи дипломатът.
Българи и германци сме „принципно добри и грижовни хора, приветливи. Много ни свързва любовта към културата – музиката, литературата. И това, което ми липсва малко в Германия, но го намерих тук, е любовта към танците. Аз всеки уикенд танцувам, всяка събота и неделя уча хора. Научих се да приготвям пълнени чушки. Последното нещо, което си купих е чушкопек. Любимата ми храна? Не знам. Обичам шопската салата, лютеницата. Всичко е много вкусно, всичко ми харесва“, сподели и личното си отношение към страната и народа ни посланикът на Федерална Република Германия у нас, Н.Пр. Ирене Мария Планк.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Административният съд в Кърджали отмени такси, свързани с т. нар синя зона като незаконосъобразни. Решението е влязло в сила. Става въпрос за отменени разпоредби в наредба на общината - 1 лев такса за платено почасово паркиране, 1 лев на ден такса за буферен паркинг, такса от 20 лева за принудително блокиране със скоба. Отменените текстове за синята..
33-годишният Величко Карабоюков, учител в Езиковата гимназия в града, извади кръста на Богоявление от водите на река Арда в Кърджали. Той се състезава с 33-ма мъже. Карабоюков беше благословен от Пловдивския митрополит Николай. При малките 12-годишният Виктор Авренлиев заслужи честта да излезе от водата с кръста в ръце. Повече чуйте в..
Време е заедно да потърсим път отвъд политическата немощ, корупцията и несигурността - това послание отправя президентът Румен Радев в обръщението си към българите за настъпващата 2025 година. В епоха на глобални сътресения единението е пътят към опазването на Отечеството, подчертава държавният глава в новогодишното си обръщение: "Скъпи..
В деня на 15-та годишнина от ръкоположението си – 20 декември, свещеноиконом Николай Величков говори в ефира на Радио Кърджали за особените дни от Игнажден до Васильовден. На Игнажден почитаме св. Игнатий Богоносец. Църквата е определила деня, в който е свършил земния си път да се отдава почит към великото дело на отстояване на вярата на..
Най-новото предаване на Радио Кърджали ще се подготвя изцяло от изкуствен интелект, съобщи в ефира на сутрешния блок директорът Красимир Ангелов. По думите му това ще е първото подобно предаване не само у нас, но и в Европа. То ще се казва „Метроном“ и ще се излъчва в часовете между 00.00 и 03.00 часа. Ще бъде нещо като дайджест от..
Парк Горубсо. Създаден преди близо 70 години. Красив и емблематичен за Кърджали. Сега доста поизоставен. Но, това е друга тема. Днес акцента ни е Младежкия дом…., който се намира в парк Горубсо. И той е на над половин век. Масивна сграда, дом на младите хора в Кърджали – в не чак толкова далечното минало. Не са малко кърджалийци,..
Процесите в България са пряко свързани с международната конюнктура. Тя дава отпечатък и не може да се абстрахираме от нея. България в момента е на границата на един конфликт, който изправи Изтока срещу Запада и това се вижда и в българския политически живот, заяви пред Радио Кърджали историкът и журналист Георги Кулов. За нашия голям брат Америка ние сме..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478