Успешна коалиция не се създава от днес за утре, трябва да се извърви дълъг път. ДПС е нужно за политическата стабилност в страната. Обединението в ляво категорично ще се случи с инициативността и новите идеи на младите, опирайки се на опита на по-възрастните. Това са част от акцентите в интервюто, дадено специално за Радио Кърджали от президента Георги Първанов (мандат 2002 – 2012 г.).
Той разказа за форума, проведен в Стара Загора ден преди националния събор на Бузлуджа, в който участваха представители на 17 леви и патриотични организации, откъдето излязоха с общ документ, Обръщение към народа. Посланието в него е насочено не само към левите сили, „защото е важно не само да бъдем единни, но и да се променяме в съответствие с изискванията на времето, с очакванията на избирателите“, каза почетният председател на АБВ.
БСП организира традиционния митинг на историческия връх тази година под мотото: „Заедно! Началото е Бузлуджа!“ и отбеляза 133-а годишнина от организираното социалистическо движение в България.
Сред 17-те политически формации, подписали Обръщението са БСП, „Левицата!“, в която са АБВ и „Движение 21“, „Изправи се България“ на Мая Манолова, „Екогласност“ и други.
Силата на левицата е функция от стабилността, от силата на всички формации, които я съставляват, подчерта Първанов. „Когато се съберем, ние даваме знак на много хора, които са отпаднали, дистанцирани от левите партии“, каза той. Надеждата е този знак да върне вярата на симпатизанти и леви хора у нас, че каузата не е изгубена. „Сборът не е механичен и дава много по-голям резултат от математическото изчисление на електоратите на тези партии. Последните дни ми се обадиха десетки приятели, съмишленици, хора, с които съм контактувал през годините, които приветстват това, което се случва. Заинтересовани са от процеса и вярвам, че ще има много такива, които ще гласуват отново“, убеден е Първанов.
Хоризонтът пред обединението на левицата не е безоблачен. „Да, ще има опониране, ще има съпротива и мърморене в строя, но ние трябва да сме готови да преодолеем тези препятствия, защото резултатът след това дава основание да се развива процеса и във времето напред“, допълни той.
Първанов отново подчерта, че няма амбиции да оглавява обединението, а измислянето на работещата формула занапред, е задача на младите.
„Надявам се, че ДПС ще възстанови своята стабилност, както и да стане това. Там има хора мислещи, способни. Движението е, винаги съм го казвал, един от факторите на етническата стабилност в България. Те са необходими и с оглед на политическата стабилност. Тройната коалиция имаше своята стабилност, защото имаше двама души, на които винаги може да се разчита – двама лидери – Царя (Симеон Сакскобургготски, б.р.) и Ахмед Доган. Когато те даваха своята дума, тя не можеше да бъде пречупена, задмината. Дано и сега нещата в ДПС се върнат в познатите ни рамки“, коментира Първанов по повод случващото се в ДПС и като цяло в държавата.
Президентът припомни, че преговорите за създаването на Тройната коалиция не са били лесни, нито бързи. „Ние бяхме извървели този път. Това е моето послание към онези, които си мислят, че от днес за утре може да стане голяма и здрава коалиция. Ние бяхме „узрели“ за това управление далече преди да се случат преговорите и подписването на договорите“. По думите му политикът трябва да е „израснал“ преди да стъпи в парламента и да започне дебатите, не става изведнъж. Всеки млад политик трябва да извърви пътя на своите грешки, това калява. „Сега виждам много непознати хора с всеки нов състав на парламента. Това сигурно не е лошо, но се вижда, че често пъти тяхната неопитност е причина за нови, тежки проблеми в страната“, коментира Първанов.
На въпрос вижда ли държавници в днешния парламент, които биха могли да извървят пътя за създаване на успешна коалиция, президентът каза, че е по-скоро е скептичен. „Мисля, че в повечето от случаите става дума за имитационни действия за печелене на време“.
Може би е назрял моментът за ревизиране на политическия модел, коментира той по повод използвания език на улицата между политиците и демонстрацията на неуважение на институциите. „Понеже чух в последните дни, от Ваши колеги преди всичко, идеята да се ревизира политическия модел в България, искам да припомня, че през 2008 г. направих една голяма дискусия с участието на всички политически лидери, на много журналисти, политолози и тогава очертахме параметрите на тази промяна. ... Може би сега има нужда от такъв нов дебат преди изборите или преди началото на политическия сезон. И ние от обединяващото се ляво сме готови да организираме такъв дебат“, подчерта той.
Георги Йорданов е заслужил високото отличие, за което е предложен, категоричен бе Първанов. „Има едни хора в българската политика – и от дясно, и от ляво, които са останали в миналото, и като наближи кампания отново изравят овехтелите, ръждясали оръжия и започва тази битка по миналото. Искам да изкажа моето мнение, много категорично, че господин Георги Йорданов е един блестящ представител на политиката за българската култура. Такова поддакване от трибуната по-скоро нарушава авторитета на самия парламент, отколкото да направи нещо, което да спре процеса за награждаването на този голям българин“, каза президентът Първанов.
По любимата си тема за отношенията със Северна Македония той припомни позицията си, че договорът от 2017 г. е бил грешка от наша страна, „там не решихме проблемите. Това първо. Второ – не е достатъчно това да се запишат българите в конституцията на Северна Македония, ние трябваше да си браним историята. И ще я браним. Нека не си мислят в Северна Македония, че така лесно могат да ни откраднат нашите национални герои, които, разбира се, са общи. Аз от това не се отказвам, но да кажеш, че Гоце Делчев, Даме Груев или Сандански нямат нищо общо с България, това е исторически грях“, категоричен беше президентът Георги Първанов.
В деня на 15-та годишнина от ръкоположението си – 20 декември, свещеноиконом Николай Величков говори в ефира на Радио Кърджали за особените дни от Игнажден до Васильовден. На Игнажден почитаме св. Игнатий Богоносец. Църквата е определила деня, в който е свършил земния си път да се отдава почит към великото дело на отстояване на вярата на..
Най-новото предаване на Радио Кърджали ще се подготвя изцяло от изкуствен интелект, съобщи в ефира на сутрешния блок директорът Красимир Ангелов. По думите му това ще е първото подобно предаване не само у нас, но и в Европа. То ще се казва „Метроном“ и ще се излъчва в часовете между 00.00 и 03.00 часа. Ще бъде нещо като дайджест от..
Парк Горубсо. Създаден преди близо 70 години. Красив и емблематичен за Кърджали. Сега доста поизоставен. Но, това е друга тема. Днес акцента ни е Младежкия дом…., който се намира в парк Горубсо. И той е на над половин век. Масивна сграда, дом на младите хора в Кърджали – в не чак толкова далечното минало. Не са малко кърджалийци,..
Процесите в България са пряко свързани с международната конюнктура. Тя дава отпечатък и не може да се абстрахираме от нея. България в момента е на границата на един конфликт, който изправи Изтока срещу Запада и това се вижда и в българския политически живот, заяви пред Радио Кърджали историкът и журналист Георги Кулов. За нашия голям брат Америка ние сме..
Само две от определените по Областна здравна карта девет лекарски практики за община Ардино са заети. Двамата общопрактикуващи лекари са в общинския център Ардино. Останалите седем практики в селата Бял извор, Жълтуша, Падина, Млечино, Горно Прахово, Чубрика и Боровица стоят незаети от години. Всъщност, доскоро в Боровица имаше семеен лекар,..
С празнична програма през целия ден, кърджалийци ще отбележат днес 112 години от освобождението на града. От 11:00 часа по традиция цветя и венци ще бъдат поднесени първо пред паметника на генерал Васил Делов, като освободител на града. Програмата ще продължи с шествие на представителните блокове на учебните заведения, което ще постави..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478