Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Камелия Нейкова: Гражданският борд към МС и Общественият съвет към ЦИК няма да дублират функциите си, а ще се допълват

| обновено на 27.08.14 в 08:17
Снимка: БГНЕС

Първото заседание на Гражданския борд за свободни и прозрачни избори ще се проведе днес. За участие са поканени близо 40 неправителствени организации, наблюдатели на изборите  и експерти. Камелия Нейкова, говорител на ЦИК, Калин Славов от "Прозрачност без граници" и Таня Балова от Института за социална интеграция коментираха работата и ползите от работата и на Изборния борд при МС, и на Обществения съвет при ЦИК.

Според Камелия Нейкова към ЦИК няма изпратена покана да присъства представител на тази среща.

Изборният борд и Общественият съвет към ЦИК се създават от неправителствени организации, поне Общественият съвет към ЦИК е консултативен орган, с който работим добре и не съм съгласна, че е непродуктивен начинът на работа. Членовете на Обществения съвет имат възможност да участват в заседанията на ЦИК, на които се обсъждат проектите на решения и те изразяват своето становище. Така че те не са информирани пост фактум. Тези две формации в никакъв случай няма да дублират своята дейност, по-скоро очакваме да се допълват.

По отношение за критериите за наблюдателите за изборите Нейкова обясни, че ЦИК е приела решение, което изцяло почива върху разпоредбите на Изборния кодекс. Решението за регистрация на наблюдателите е взето.

Калин Славов обясни, че припокриването на персоналния състав следва от логиката, по която се конструира такъв граждански борд, но подобно дублиране създава известно неудобство. Чухме, че покана към ЦИК не е отправена, макар в проекта за правила да се предвижда такава покана. Това, което си спомням от предния борд, е, че присъствието на ЦИК ни липсваше и ако те присъстват на това заседание, това само може да допринесе за работата на изпълнителната власт, за НПО и обществото като цяло. Ние ще присъстваме, защото това напълно се вписва в концепцията за наблюдение на дейността на институциите с нашия инструмент – пътна карта. За съжаление Общественият съвет към ЦИК не е излезнал от този непродуктивен модел на работа. Струва ми се, че ние трябва заедно да подхождаме към проблемите. Това фрагментиране на бордове по отношение на изборния процес не знам доколко е продуктивно. Може би трябва да се помисли за формати, в които всички институции да провеждат диалог, защото до изборите няма много време.

Таня Балова посочи, че организацията, която представлява, ще участва и в двете структури. 

Дейността на съвета към ЦИК е по-скоро с консултативни функции и може би има препоръчителен характер. Но трябва да го отбележим като положителна крачка, защото ЦИК иска да ни чуе и нас. Докато Изборният борд – това е начин да се създаде пряка пътека на представителите на обществото до компетентните органи. Смятам, че и двете структури имат доза полезност. Заставаме зад критерии за НПО, които работят като наблюдатели на изборите, каза Балова.

Интервюто на Силвия Великова с Камелия  Нейкова, Таня Балова и Калин Славов можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна