Eмисия новини
от 18.00 часа
Ursula von der Leyen

A është i sigurt mandati i dytë i Ursula von der Leyen?

Ligjet më ambicioze për ruajtjen e natyrës, programi i furnizimeve të vaksinave kundër Covid-19, mbështetja e fortë për Ukrainën dhe toni i ashpër ndaj Kinës. Kështu me disa fjalë mund të karakterizohet mandati i parë i Ursula von der Leyen në krye të..

10.04.24 13:35 |

Bullgaria ka përmirësuar ndjeshëm luftën kundër trafikimit të emigrantëve

Komisioni Evropian raporton rezultate pozitive pas mbështetjes së BE-së për mbrojtjen e kufijve të jashtëm të Bullgarisë dhe Rumanisë. Ka pasur përparim në kthimin e emigrantëve pa të drejtë qëndrimi në BE, një përmirësim në procedurat e azilit dhe..

09.04.24 11:11 |

Mbledhja e veçantë e mbeturinave në Bullgari ende nuk është në nivelin e kërkuar

Në lidhje me miratimin e ardhshëm të Rregullores për paketimin dhe mbetjet e ambalazhimit, Shoqata Profesionale “Polimerë” organizon një diskutim për rolin e riciklimit. Sipas Cvetanka Todorova, kryetare e Shoqatës bullgare "Polimerë", grumbullimi..

28.03.24 10:36 |
Doc. Iskren Ivanov

Doc. Iskren Ivanov: Bankierët kanë frikë se do të shpallen emrat e evropianëve me ndikim që ndihmuan dhe po e ndihmojnë Moskën

Një konsensus parimor se si të ndihmohet Ukraina për të blerë armë dhe municione - kjo është ajo që liderët evropianë arritën në Këshillin e fundit Evropian. Ose paratë të vijnë nga të ardhurat e grumbulluara nga asetet ruse të “ngrira” për..

27.03.24 19:55 |

Radan Kënev për Parlamentin e ardhshëm Evropian dhe debatin e vonuar evropian në Bullgari

Pak muaj para zgjedhjeve evropiane, të cilat do të mbahen në të gjithë BE-në midis 6 dhe 9 qershorit, dhe në kontekstin e pasigurt politik bullgar, Radan Kënev, eurodeputeti nga grupi PPE (Partia Popullore Evropiane), i zgjedhur nga lista e DB-së..

26.03.24 07:30 |

Shumica e bullgarëve janë të kënaqur me anëtarësimin në BE

60% e bullgarëve mbështesin kategorikisht anëtarësimin e Bullgarisë në BE, sipas një sondazhi të agjencisë "Alfa Research" para zgjedhjeve evropiane. Tre muaj para zgjedhjeve evropiane: për cilat tema interesohen votuesit evropianë Për..

13.03.24 13:46 |

Tre muaj para zgjedhjeve evropiane: për cilat tema interesohen votuesit evropianë

Më pak se 100 ditë kanë mbetur deri në zgjedhjet për përfaqësuesit në Parlamentin Evropian, të cilat do të zhvillohen në kontekstin e luftës në Ukrainë, inflacionit dhe kërcënimit të dezinformimit. Cilat janë prioritetet e votuesve europianë? Pesë..

06.03.24 20:35 |
Svetllana Tihanovska

Liderja e opozitës bjelloruse, Svetllana Tihanovska, është për vizitë në Bullgari

Liderja e opozitës bjelloruse, Svetllana Tihanovska, e cila jeton në mërgim, është për vizitë në vendin tonë. Në një intervistë për BNR, ajo tha se dëshiron që populli bullgar të dijë për luftën e bjellorusëve kundër regjimit të presidentit Aleksandër..

05.03.24 14:49 |
Foto: Qendra e shtypit e Kuvendit Popullor

Rosen Zheljazkov: Bullgaria nuk e mbështet lidhjen e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në anëtarësimin e tyre në BE

Bullgaria mbështet kategorikisht anëtarësimin e Shqipërisë në BE dhe mban një pozicion aktiv në favor të vendimeve kyçe për rrugën evropiane të vendit. Kështu deklaroi kryetari i Kuvendit Popullor të Bullgarisë, Rosen Zheljazkov, në takimin e tij..

26.02.24 12:47 |
Nga e majta në të djathtë: Kryeministri i Hungarisë  Viktor Orbán, kryetari i BE-së Charles Michel dhe kryeministri i Bullgarisë Nikollaj Denkov

Udhëheqësit evropianë ranë dakord - Ukraina do të marrë 50 miliardë euro nga BE për periudhën 2024-2027

Udhëheqësit evropianë arritën një marrëveshje për të përfshirë 50 miliardë euro ndihmë për Ukrainën në përditësimin e buxhetit të BE-së në takimin e tyre të fundit. Këtë herë ata mundën të kapërcejnë veton e Hungarisë, ndryshe nga takimi i tyre i..

05.02.24 21:45 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна