Eмисия новини
от 01.00 часа

Që nga qershori do të ketë fluturime të drejtpërdrejta nga Burgasi deri në Transilvani

Aviokompania rumune hap një linjë midis Kluzh-Napokës dhe Burgasit. Ky është avio shërbimi i parë, i cili lidh në mënyrë të drejtpërdrejt Transilvaninë me bregdetin bullgar të Detit të Zi. Fluturimet do të jenë dy herë në javë. Ai i parë do të..

12.02.21 11:53 |

Të huajit riorientohen drejt pronësive të paluajtshme në qytetet Varna dhe Burgas

Anglezët dhe rusët shesin në masë pronat e tyre për pushime në vendbanimet e vogla në bregdetin tonë verior dhe jugor të Detit të Zi, duke u riorientuar drejt banesave në qytetet e mëdha, si Varna dhe Burgas, bëri të ditur për “Radio Varna” Kalojan..

08.02.21 13:14 |

Në qytetin Burgas shënuan 143 vjetorin nga Çlirimi i qytetit

Më 6 shkurt mbushen 143 vjet nga Çlirimi i qytetit Burgas nga skllavëruesit osmanë. Festimet filluan në qendër të qytetit me ritual të ngritjes së flamujve të Bullgarisë, Bashkimit Evropian dhe Komunës Burgas. Pas ceremonisë, u shërbye një..

06.02.21 15:11 |

Qyteti Burgas po përgatitet të larmojë hapësirën e vet publike me citate të filmave

Iniciativa më e re e banuesve të qytetit Burgas është që stolat e Burgasit të zbukurohen me citate të filmave emblematikë. Ideja lindi pasi gjatë dy vjetëve të fundit një nga destinacionet më të preferuara gjatë verës tek ne u kthye në një vend të kërkuar..

30.01.21 07:10 |

Varshava, Londra dhe Praga janë top destinacionet nga aeroporti Burgas

88 linja ajrore kanë çuar pasagjerë nga Aeroporti i Burgasit deri në 177 destinacione në vitin 2020. Kjo u deklarua nga aeroporti për Bgtourism.bg. Varshava, Londra dhe Praga ishin tre destinacionet më të dëshirueshme ndërkombëtare,..

25.01.21 10:45 |

Burgasi pret gjatë verës turistë nga Rusia, Çekia dhe Polonia

Ministrja e Turizmit Marijana Nikollova inspektoi Aeroportin e Burgasit dhe u takua me Frank Quante, kryedrejtor ekzekutiv i koncesionerit “Fraport Twin Star Airport Management”. Priten 6400 fluturime gjatë stinës 2021 në qytetin Burgas..

15.01.21 15:10 |

Bullgaria pas shirave të rrëmbyeshëm

Rrugë të përmbytura, oborre dhe shtëpi plot me ujë, fshatra dhe mëhalla të mbyllura si rezultat i rrëshqitjes së dheut - kjo është pamja e përgjithësuar në Bullgari pas shirave të rrëmbyeshëm njëzetekatërorësh. Për fat, nuk ka të dhëna për njerëz..

13.01.21 14:27 |
Aeroporti

Turistë nga Polonia, Britania e Madhe dhe Austria rezervojnë fluturime verore për në Burgas

Fluturimet e planifikuara deri në aeroportin “Burgas” gjatë vitit 2021 shënojnë rritje në krahasim me vitin 2020, i cili ishte shumë i rëndë për transportin ajror, njoftoi Bashkia e Burgasit. Nga Polonia shënojnë se interesi i turistëve polakë..

12.01.21 11:53 |

“Burgasi Inteligjent”, ose kur qyteti yt është në një “klik” larg

Përveç si kryeqytet i Bregdetit tonë Jugor dhe një parajsë për dhjetëra mijë pushuesit nga vendi dhe nga jashtë, përveç si një nga qytetet më të mira bullgare për të jetuar /sipas klasifikimit tonë vjetor/, qyteti Burgas është në rrugë të afirmohet dhe si..

08.01.21 07:15 |

Sistemi informativ tregon shtretërit e lirë për pacientët me Covid

27 vjeçari Pllamen Zhekov krijoi një sistem informativ, i cili në kohë reale tregon numrin e shtretërve të lirë për pacientët me Covid dhe në cilin spital gjenden ata, bëri të ditur Radioja Burgas. Programuesi nga Burgasi ua ka dhuruar kodin bashkisë..

14.11.20 11:22 |
Всички новини: днес | вчера