Eмисия новини
от часа
Ministrja Zarica Dinkova

Në turizëm raportojnë se kanë tejkaluar nivelet e para pandemisë Covid

Hyrja e vendit në Shengen nga ajri dhe deti do t’i lehtësojë turistët, tha për bTV ministrja e turizmit Zarica Dinkova. “Kemi rritje të turizmit për sezonin e verës. Theksi ynë është në tregjet e Evropës Qendrore. Nga njëra anë, tregjet polake, hungareze..

15.01.24 11:01 |
Prof.Iva Hristova

Të infektuarit nuk testohen masivisht për Covid-19

Aktualisht, Covid-19 është shumë i përhapur, tha për Novanews TV Prof.Iva Hristova, drejtoreshë e Qendrës Kombëtare për Sëmundjet Infektive dhe Parazitare. "Shumë njerëz nuk testohen. Në Evropë, incidenca është gjithashtu në rritje," shtoi ajo...

03.01.24 14:57 |

Një raport për shëndetin e bullgarëve evidentoi një rritje të sëmundjeve të kancerit

Në vitin 2022, për herë të parë në vitet e fundit, është vërejtur një rritje e incidencës së neoplazmave malinje. Ky është përfundimi i Raportit Vjetor për Gjendjen e Shëndetit të Qytetarëve për vitin 2022, miratuar sot nga qeveria. Më e lartë është..

28.12.23 17:41 |

Fundi i karantinës Covid-19

Kuvendi Popullor hoqi njëzëri karantinën dhe izolimin për të infektuarit me koronavirus dhe kontaktet e tyre përmes ndryshimeve në Ligjin e Shëndetësisë. Deputetët respektuan ndryshimet e propozuara nga Këshilli i Ministrave, arsyet e të..

10.11.23 15:07 |
Věra Jourová

Věra Jourová: Krizat rrisin besimin në BE

Dy krizat që goditën Evropën - Covid-19 dhe lufta e Rusisë kundër Ukrainës - kanë rritur besimin në Bashkimin Evropian. Kështu ka deklaruar nënkryetarja e Komisionit Evropian, Věra Jourová, gjatë një takimi të veçantë me mediat evropiane, të organizuar..

01.11.23 18:29 |

Njëmbëdhjetë veta kanë vdekur nga koronavirusi

Njëmbëdhjetë persona kanë vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit, 64% e tyre nuk janë vaksinuar, sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar të Informacionit. Janë konstatuar 468 raste me koronavirus nga 3380 teste të bëra dhe 14% e mostrave kanë dhënë..

31.10.23 11:09 |

14% janë të sapo infektuar me Covid-19

305 janë të sapo infektuar me koronavirus nga 2230 analizat e kryera dhe dy të vdekur është totali i 24 orëve të fundit, sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar të Informacionit. Gati 14% e atyre që u testuan për sëmundjen dhanë një rezultat..

04.10.23 09:34 |

Anuluan certifikatat për koronavirus

Certifikatat e shërimit dhe testi negativ për Covid-19 hiqen, njoftoi Ministria e Shëndetësisë. Me urdhër të ministrit nga 4 korriku, këto dokumente nuk janë më në fuqi. Mbetet e mundur lëshimi i certifikatave të vaksinimit. Certifikatat e vaksinimit..

04.07.23 09:09 |

Ministria e Shëndetësisë propozon heqjen e karantinës në rast sëmundjeje nga Covid-19

Ministria e Shëndetësisë propozon heqjen e izolimit dhe karantinës për pacientët me koronavirus dhe personat e kontaktit të tyre. Megjithatë, një ndryshim i mundshëm në Ligjin për Shëndetësinë do të bëhet pas një diskutimi publik. Arsyet e propozimit..

03.07.23 18:14 |
Johanes Han

Komisioneri i BE-së Johanes Han sjell në Sofje lajmet për zvogëlimin e parave në BE

Komisioneri evropian për buxhetin Johanes Han do të takohet të enjten në Sofje me kryeministrin Nikollaj Denkov dhe zëvendëskryeministren dhe ministre të  punëve të jashtme Maria Gabriel. Vizita është pjesë e turneut të tij evropian përpara njoftimit..

15.06.23 11:21 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна