Eмисия новини
от 13.00 часа

Kryeministri po heton pse vonohet dorëzimi i karburantit bërthamor amerikan

Vendet e tjera të BE-së tashmë diversifikuan me sukses furnizimet e tyre energjetike, Bullgaria po përpiqet të arrijë në mënyrë që të garantojë sigurinë energjetike të qytetarëve të saj, tha Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov në një takim me..

27.07.22 15:04 |
Centrali Atomik Elektrik

Një pjesë e pajisjeve për centralin “Belene” shkon në termocentralin “Kozlloduj”

Kompania Kombëtare e Energjisë Elektrike do të jetë në gjendje t’i shesë Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj” një pjesë të pajisjeve të vendosura në kantierin e Centralit Atomik Elektrik “Belene”. Këtë e vendosi Këshilli i Ministrave në mbledhjen..

15.06.22 19:33 |
Centrali Atomik Elektrik “Kozlloduj”

Riparimet në Centralin “Kozlloduj” ka të ngjarë të realizohen nga firma çeke “Shkoda”

Riparimet në Centralin Atomik Elektrik “Kozlloduj” mund të realizohen nga firma çeke “Shkoda”, tha për BNT fizikani bërthamor Prof. Georgi Kasçiev. Ekspertë bullgarë do të vizitojnë Centralin Atomik Elektrik “Temelin” në Çeki, ku punojnë të njëjtat..

11.04.22 11:53 |
Teodora Gençovska

Bullgaria nuk ka kërkuar një prani të shtuar të NATO-s në territorin e saj

Në këtë fazë, vendi ynë nuk ka kërkuar rritje të pranisë së NATO-s në territorin e tij, tha Ministrja e Jashtme Teodora Gençovska për gazetarët bullgarë në Bruksel. Sipas saj, komandanti i forcave të NATO-s është ka për të paraqitur masa në këtë..

04.03.22 17:55 |

Nuk ka rrezatim pas zjarrit në Centralin Atomik ukrainas “Zaporozhie”

Pas përleshjeve për termocentralin më të madh bërthamor “Zaporothie” në Ukrainë u shpërthye një zjarr. Zjarrfikësit shuan godinën e ndezur administrative të centralit i cili ka 6 blloqe. Nuk ka rrjedhje të rrezatimit. Centrali është nën kontrollin..

04.03.22 10:31 |

Blloku i VI-të i Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj” rifilloi punën e tij

Riparimi i planifikuar vjetor i bllokut të VI të Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj” përfundoi pesë ditë përpara afatit. Më datë 1 nëntor, ai u përfshi në sistemin energjetik të vendit, pas një inspektimi dhe miratimi të dhënë nga Agjencia e..

01.11.21 12:34 |
Kirill Petkov

“Po e vazhdojmë ndryshimin” bën koalicion për zgjedhjet me formacione më të vogla

Partia e re “Po e vazhdojmë ndryshimin” nënshkroi një marrëveshje koalicioni me partitë "Volt" dhe “Klasa e Mesme Evropiane” për pjesëmarrje të përbashkët në zgjedhjet parlamentare të 14 nëntorit, njoftuan nga formacioni. Ne nuk do të kemi lista të..

21.09.21 09:33 |

Një e treta e energjisë elektrike bullgare eksportohet në vendet fqinje

Një e treta e energjisë elektrike të prodhuar në vendin tonë aktualisht eksportohet në vendet fqinje. Këtë e tha drejtori ekzekutiv i Holdingut Energjetik Bullgar, Valentin Nikollov. Për të zvogëluar rrezikun e rritjes së çmimeve të energjisë..

01.09.21 14:51 |

Përfundimi i Centralit Atomik Elektrik “Belene” do të kushtojë 8-9.5 miliardë euro

Midis 8 miliardë dhe 9.5 miliardë euro do të nevojiten për të përfunduar të dy blloqet e Centralit Atomik Elektrik “Belene”, sipas llogarive të Shoqatës së Ndërtimit “Bulatom”. Deri më tani, gati 1.5 miliardë euro u shpenzuan për projektin...

15.06.21 18:56 |

Përkohësisht përgjysmuan kapacitetin e bllokut VI të Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj”

Blloku i 6 i Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj” është duke punuar përkohësisht me gjysmë kapaciteti, njoftuan nga centrali. Arsyeja është fikja e një pompe në pjesën jobërthamore të centralit. Kryhen inspektimet e nevojshme të pajisjeve. Kryhen..

25.05.21 19:19 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера