Eмисия новини
от 18.00 часа

Bullgaria pranoi edhe 2500 refugjatë ukrainas

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, në vendin tonë hyrën 125 500 shtetas ukrainas. Prej tyre 58 000 ukrainas mbeten në territorin tonë. Kjo është me 2500 refugjatë më shumë se sa një ditë më parë. 16 220 persona morën mbrojtje të përkohshme, dhe..

28.03.22 17:17 |

Vazhdojnë goditjet ruse me raketa dhe lufta pozicionale në Ukrainë

Që nga 7 marsi pranë qeverisë bullgare nis nga puna një shtab special me detyra koordinuese dhe organizative në lidhje me luftën në Ukrainë dhe reflektimin e saj në vend, tha para bTV Kryeministri Kirill Petkov. 8 kamionë me ndihmë humanitare..

07.03.22 09:56 |

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s përshëndeti shtyrjen e certifikimit të “Rrymës Veriore 2”

Këshilli i Federatës dhe Duma e Shtetit në Rusi ratifikuan njëzëri marrëveshjet e miqësisë dhe bashkëpunimit me Republikat Popullore të Doneckut dhe Luganskut në Ukrainë. Kështu, të dy dhomat e parlamentit rus mbështetën vendimin e Presidentit..

22.02.22 19:31 |
Daniell Mitov

GERB propozoi miratimin e një deklarate që dënon njohjen e pavarësisë së rajoneve Doneck dhe Lugansk

Në lidhje me situatën në Ukrainë dhe njohjen e Republikave Popullore të Doneckut dhe Luganskut nga Rusia dhe dërgimin e trupave ruse atje, kryetari i Grupit Parlamentar të GERB Daniell Mitov propozoi miratimin e një deklarate të Kuvendit Popullor..

22.02.22 12:35 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна