Eмисия новини
от 23.00 часа

Biznesi gjerman: Problemi kryesor në Bullgari është mungesa e krahut të punës dhe korrupsioni

Një sondazh i Dhomës Gjermane-Bullgare të Industrisë dhe Tregtisë tregon korrupsionin, kriminalitetin dhe mungesën e transparencës në prokurimet publike si probleme kryesore për bizneset në Bullgari , njoftoi reporterja e BNR-së Natalija..

04.06.21 16:47 |

Gergana Vllëçkova: Nxënësit e mi në Gjermani ekzekutojnë shkëlqyeshëm muzikë bullgare

“Po i përgatis nxënësit e mi për në skenë, kurse pas kësaj u gëzohem sukseseve të tyre. Unë vet shumë rrallë jam soliste, por dhe sot e kësaj dite po vazhdoj të përsos veten time. Për mua, familja gjithmonë ka qenë në vend të parë”- kështu me disa..

27.05.21 07:15 |

Ruajtja e kulturës dhe gjuhës bullgare është një përgjegjësi përpara fëmijëve tanë

Gjuha bullgare është e shenjtë dhe ruajtja e asaj që është bullgare është një përgjegjësi që kemi përpara fëmijëve tanë dhe të ardhmes së tyre. Me këto fjalë Sabina Hristova, presidente e Shoqatës Gjermano-Bullgare “Vatra” përshkruan kuptimin e 24..

24.05.21 09:15 |

Na pret një sezon i vështirë turistik

Midis 60 dhe 70 për qind të hoteleve të mëdhenj në det nuk do të hapen gjatë sezonit turistik veror, mendon Georgi Nikollçev, kryetar i Asociacionit të Pronarëve në Turizëm. Arsyeja është “pasiguria absolute për mysafirët që do të vijnë nga..

03.05.21 12:59 |
Georgi Gospodinov

Shkrimtari Georgi Gospodinov me çmimin e radhës ndërkombëtar

Shkrimtari bullgar Georgi Gospodinov mori çmimin në festivalin "Ditët letrare Usedom", informon BNR "Horizonti". Forumi letrar mban emrin e ishullit gjerman Usedom, i vendosur në ujërat e Detit Baltik, i cili lidh kufijtë e Gjermanisë dhe Polonisë...

18.04.21 14:55 |

Daniel Gahr – konsulli i ri i nderit i Bullgarisë në Gjermani

Megjithëse konsujt e nderit nuk janë pjesë e stafit të administratës diplomatike, që përfaqëson interesat e një shteti në territorin e një shteti tjetër, roli i tyre në fushën e marrëdhënieve ndërkombëtare nuk është fare i pakët. Sipas Ligjit të Shërbimit..

02.12.20 06:15 |

Bullgaria e dëshiron më shumë sesa Gjermania fillimin e negociatave “BE – Maqedonia e Veriut”

I vetmi shtet i cili e dëshiron më shumë sesa Gjermania fillimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut me BE-në është Bullgaria. Mirëpo, për mua ishte një befasim i madh se rezoluta e Parlamentit Evropian për Bullgarinë zbuloi pakicë maqedonase në..

29.11.20 15:53 |
Bojko Borisov

Kryeministri Borisov foli me kancelaren gjermane Angela Merkel për Maqedoninë e Veriut

Kryeministri Bojko Borisov ka zhvilluar një video-bisedim me kancelaren e Gjermanisë Angela Merkel, bëri të ditur zyra e shtypit pranë Qeverisë. Unë dhe Bullgaria jemi mirënjohës për angazhimin e Presidencës gjermane dhe personalisht Juve me..

03.11.20 16:48 |
Krasimir Karakaçanov

Zëvendëskryeministri Karakaçanov: Besimi ndaj Maqedonisë së Veriut është i humbur”

Marrëveshja dypalëshe mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut nuk respektohet nga pala maqedonase. Besimi është i humbur, deklaroi Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov. Në pozitën e Ministrisë së Mbrojtjes Karakaçanov..

03.11.20 16:02 |
Ambasadorja e Gjermanisë në Shkup Anke Holstein

Problemet dypalëshe duhet të zgjidhen në mënyrë dypalëshe dhe jo përmes BE-së

Problemet bilaterale nuk duhet të bëhen pjesë e kornizës së negociatave për zgjerimin e BE-së, deklaroi Ambasadorja e Gjermanisë në Shkup Anke Holstein me rastin e memorandumit bullgar dërguar BE-së për gjendjen e fqinjësisë së mirë mes..

20.09.20 15:17 |
Всички новини: днес | вчера