Eмисия новини
от часа
Antonijo Milloshoski

Ka formulë për zgjidhjen e kundërshtimeve historike bullgaro maqedonase

Kryeministrat e Bullgarisë dhe të Maqedonisë së Veriut Bojko Borisov dhe Zoran Zaev duhet të merren vesh në takimin mes tyre muajin tjetër në Sofje se “Goce Dellçev është maqedonas në kuptimin regjional të fjalës dhe bullgar nga pikëpamja e..

19.10.20 16:25 |
Ljubço Georgievski

Shkupi dërgon Ljubço Georgievskin për një mision sqarues në Sofje

Ish-Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Ljubço Georgievski do të mbërrijë për një mision sqarues në Sofje gjatë ditëve në vijim. Për këtë njoftoi Televizioni Kombëtar Bullgar, duke cituar Televizionin e Shkupit “ALSAT-M”. Vizita e..

17.10.20 13:27 |
Presidenti Rumen Radev

Presidenti Rumen Radev: Nuk mund të bëhen kompromise me historinë dhe gjuhën

Anëtarët e Komisionit Bullgaro-Maqedonas janë profesionistë, ata do të kërkojnë dhe mbrojnë si deri tani të vërtetën historike. Mesazhi im ndaj tyre është se politikanët nuk mund të abdikojnë nga ky proces i rëndësishëm për Bullgarinë, Maqedoninë e..

16.10.20 12:09 |

Në Shkup janë optimistë të matur për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me Bullgarinë

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev është optimist i matur për zgjidhjen e çështjeve të diskutueshme me Bullgarinë. Ai deklaroi, se për Shkupin tani me më shumë rëndësi është të mbrojë interesat e veta, duke evidentuar në të njëjtën kohë edhe..

14.10.20 17:38 |

Akademia Bullgare e Shkencave prezantoi librin “Rrugët e zografëve ballkanikë” (Roads of Balkan Icon-Painters)

Instituti i Studimeve të Arteve pranë Akademisë Bullgare të Shkencave prezantoi botimin dygjuhësor “Rrugët e zografëve ballkanikë”. Në libër i cili prezanton afreske kishtare nga periudha post bizantine janë të studiuara dhe janë të përshkruara 29..

14.10.20 05:00 |

Komisioni Evropian i bëri thirrje Shkupit të zbatojë Marrëveshjen e Fqinjësisë së Mirë

Zëdhënësi i Komisionit Evropian i bëri thirrje Maqedonisë së Veriut të zbatojë Marrëveshjen e Fqinjësisë së Mirë dhe Miqësisë me Bullgarinë, transmetoi BTA. “Për ne marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë dhe bashkëpunimi regjional në Ballkanin..

12.10.20 16:14 |

Është e domosdoshme që Maqedonia e Veriut t’i njohë realitetet historike

Në një konferencë për shtyp në Sofje me homologun e saj maqedonas Bujar Osmani Ministrja bullgare e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva tha se Bullgaria gjithmonë e ka përkrahur sovranitetin e Maqedonisë së Veriut. Kurrë nuk kemi pasur pretenca..

09.10.20 16:03 |

Kryeministri Borisov: Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut t’i zgjidhin kundërshtimet e tyre deri më 10 nëntor

Deri më 10 nëntor duhet të arrihet një vendim kompromisi, i cili t’i kënaqë edhe të dyja palat, tha Kryeministri Bojko Borisov para Ministrit të Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani, i cili është për vizitë në Sofje...

09.10.20 15:25 |

Komisionari evropian i zgjerimit bëri thirrje për zgjidhjen e mosmarrëveshjes midis Shkupit dhe Sofjes

Në interes të Bullgarisë dhe të Maqedonisë së Veriut është të gjejnë zgjidhje të çështjeve të cilat provokojnë mosmarrëveshje. Këtë e tha në Shkup komisionari evropian i zgjerimit Oliver Varhej në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Zoran..

07.10.20 17:43 |
Zoran Zaev

Kryeministri maqedonas: Zgjidhja e kundërshtimeve duhet të jetë në dobi edhe të Bullgarisë, edhe të Maqedonisë së Veriut

Garancia për çështjet lidhur me identitetin është e ripohuar me Traktatin e Fqinjësisë së Mirë, deklaroi sot në një konferencë për shtyp Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev. Ai vuri në dukje se do të jetë i vëmendshëm në zbatimin e..

02.10.20 16:33 |
Всички новини: днес | вчера