Eмисия новини
от часа
Kryeministri Denkov dhe zëvendëskryeministrja Maria Gabriel

Kryeministri Nikollaj Denkov premtoi vazhdimësi pas rotacionit

Kryeministri Nikollaj Denkov komentoi rotacionin e ardhshëm në qeveri më 6 mars gjatë pjesëmarrjes së tij në Asamblenë e Përgjithshme të Asociacionit Kombëtar të Komunave në Bullgari, që filloi në Sofje. Ai u zotua se do të ketë vazhdimësi mes tij..

27.02.24 18:01 |
Kryeministri Nikollaj Denkov

Koalicioni jo-qeverisës filloi të flasë për negociata

Pasi ministrja e jashtme Maria Gabriel dhe kryeministri Nikollaj Denkov i diskutojnë raportet për aktivitetet e qeverisë në muajt e fundit, PP-DB dhe GERB-SDS do të ulen në tryezën e bisedimeve. Para gazetarëve në parlament, kryeministri Nikollaj..

23.02.24 16:26 |
Maria Gabriel

Zëvendëskryeministrja Maria Gabriel hodhi poshtë kategorikisht propozimin e PP-DB për memorandumin e qeverisjes

Pas një takimi me ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e punëve të jashtme, Maria Gabriel, deklaroi në një konferencë në Ministrinë e Punëve të Jashtme se nuk do të nënshkruajë të ashtuquajturën “memorandum..

21.02.24 20:42 |

Një konferencë mbi sigurinë në rajonin e Detit të Zi do të mbahet në Sofje në prill

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e jashtme Maria Gabriel mori pjesë në takimin e rregullt të Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së në Bruksel. Vendet e komunitetit diskutuan situatën në Lindjen e Mesme, agresionin rus kundër Ukrainës dhe..

20.02.24 09:19 |

Një konferencë shënon fillimin e ngjarjeve me rastin e 20 vjetorit të anëtarësimit tonë në NATO

Sot në Sofje do të mbahet një konferencë me temë "Nevojat në rritje për mbështetje të industrisë së mbrojtjes dhe mundësitë për inovacion", njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Forumi është ngjarja e parë në kalendar për të shënuar 20 vjetorin e..

06.02.24 06:05 |
Bojko Borisov

Do të ketë rotacion, por jo me çdo kusht, sipas Borisovit dhe Denkovit

Rotacioni do të ndodhë, por jo me çdo kusht, u tha gazetarëve lideri i GERB-it, Bojko Borisov, me rastin e zëvendësimit të kryeministrit Nikollaj Denkov /nga “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike” (PP-DB)/ me ministren e jashtme..

02.02.24 16:04 |

Rritet financimi për luftimin e trafikimit të qenieve njerëzore

Buxheti i Komisionit për Luftën kundër Trafikimit të Qenieve Njerëzore do të rritet me 194%, tha zëvendëskryeministrja dhe ministrja e jashtme Maria Gabriel në konferencën kombëtare me temë “Parandalimi dhe lufta kundër trafikimit të qenieve..

26.01.24 13:36 |
Maria Gabriel

Maria Gabriel ndodhet në një vizitë zyrtare në Mbretërinë e Arabisë Saudite

Më 23 dhe 24 janar, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e jashtme Maria Gabriel ndodhet për një vizitë zyrtare në Arabinë Saudite. Programi përfshin takime me ministrin e jashtëm Princin Faisal bin Farhan Al Saud, me ministrin e energjisë Princin..

23.01.24 09:59 |

Zëvendëskryeministrja Maria Gabriel: “Negociatat e Shengenit janë ende në vazhdim"

Ne kemi mbështetjen e Presidencës belge të BE-së për Shengenin. Kështu deklaroi zëvendëskryeministrja Maria Gabriel në Davos në përgjigje të një pyetjeje se çfarë të presim për Shengenin. “Për mua ishte e rëndësishme që tema e Shengenit të..

18.01.24 12:16 |
Maria Gabriel

Para rotacionit të kryeministrave, zv.kryeministrja Maria Gabriel kërkoi që të mos pengohet puna e qeverisë

Në Bullgari funksionon një pushtet ekzekutiv dhe legjislativ me prioritete të përbashkëta, tha zëvendëskryeministrja dhe ministrja e jashtme Maria Gabriel. Në këtë mënyrë ajo iu përgjigj kritikave të nënpresidentes Ilijana Jotova se qeveria është..

15.01.24 13:40 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна