Eмисия новини
от 15.00 часа
Kalina Bojaxhieva

Bullgaria me një mori medaljesh nga Kampionati Botëror i Kikboksit në Portugali

Kampionati i Planetit i Kikboksit i Federatës Botërore të Kikboksit (WAKO) në Albufeira, Portugali, u bë kampionati botëror më i suksesshëm për meshkuj dhe femra për kikboksierët bullgarë deri më tani. Bilanci është gjashtë tituj botërorë, tre të..

26.11.23 19:31 |
Viktoria Tomova

Viktoria Tomova fitoi 777 pikë në renditjen botërore të tenisit

Tenistja e parë e Bullgarisë, Viktoria Tomova, u ngjit me 23 vende në renditjen e Shoqatës së Tenisit të Grave (WTA). Nga sot ajo zë pozitën e 75-të në renditjen botërore me 777 pikë. Bashkatdhetarja jonë fitoi titullin e saj më të madh në..

17.04.23 12:24 |

Portugalia përshëndet Bullgarinë për përpjekjet e saj për dialog me Maqedoninë e Veriut

Presidenca Portugeze është jashtëzakonisht e suksesshme gjatë pandemisë dhe shpërndarjes së drejtë të vaksinave, tha Presidenti Rumen Radev pasi bisedoi në Sofje me Presidentin portugez Marcelo de Sousa. Ka vende evropiane me pikëpamje të..

02.06.21 13:57 |
Presidenti Radev

Rumen Radev për Maqedoninë e Veriut: Nuk kemi nevojë për ndërmjetës

"Ne nuk kemi nevojë për ndërmjetës. Askush nuk e njeh historinë tonë më mirë se ne ” . Këtë e tha në një konferencë në Romë Presidenti bullgar Rumen Radev në përgjigje të një pyetjeje në lidhje me informacionin se Portugalia ka propozuar..

27.05.21 18:47 |

Si një super grup bullgar pushtoi rok-klasifikimet në Greqi dhe Portugali

Një këngë e grupit bullgar Intelligent Music Projekt kryesoi klasifikimet në tri radiostacione greke, kurse kiliani Ronald Ronnie Romero, vokalist dhe front men i formacionit, u bë numër një në Portugali. Në thelbin e këtyre ngjarjeve është..

18.02.21 08:05 |

Portugalia bashkëpunon për arritjen e kompromisit mes Sofjes dhe Shkupit

Presidenca Portugeze e BE-së ka filluar kontakte politike me Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut duke bërë përpjekje për të arritur kompromis për të caktuar një datë për zhvillimin e një konference ndërqeveritare për fillimin e negociatave për..

18.01.21 20:00 |
Niveli i lartë i lidhjeve politike midis të dyja vendeve u theksua edhe nga kryeministrat Bojko Borisov dhe Pedro Pasosh Koeljo.

Vizita e kryeministrit Bojko Borisov në Portugali aktualizoi rendin e ditës të marrëdhënieve dypalëshe

Më 3 dhe 4 qershor kryeministri Bojko Borisov bëri një vizitë zyrtare në Portugali. Bisedimet e zhvilluara janë një vazhdim i këmbimit politik midis dy vendeve të nivelit më të lartë dhe aktualizuan rendin e ditës të marrëdhënieve dypalëshe. Gjatë 12..

05.06.12 10:39 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна