Eмисия новини
от 00.00 часа

Pamje spektakolare nga Bullgaria në sezonin e ri të serive "Evropa nga lart"

Bullgaria është një nga gjashtë vendet që do të jetë në fokus në National Geographic. Ekipi edhe një herë ngrihet në qiell për të shfaqur pamje spektakolare ajrore të Kontinentit të Vjetër në episodet e reja të serisë së dokumentarëve “Evropa nga..

12.09.22 13:13 |

Vëllazëria e Bardhë dhe Vallja e Diellit në Rilla

Qindra njerëz me veshje të bardha, të renditur në formën e një rrethi janë duke vallëzuar me shikim drejtuar diellit - këtë pamje të paharrueshme do ta shohë kushdo që viziton Shtatë Liqenet e Rillës në gusht. Rituali quhet “Paneuritmia” dhe përmes..

19.08.22 08:30 |

Vëllazëria Botërore e Bardhë po përgatitet për vallen panevritmia në Liqenet e Rillës

Vëllazëria Botërore e Bardhë filloi pastrimin në zonën e Shtatë Liqeneve të Rillës, ku që nga fillimi i gushtit është ndërtuar kampi për ndjekësit e mësuesit shpirtëror Petër Dënov, ose Beinsa Duno. Trashëgimia e Mësuesit Petër Dënov..

16.08.22 16:16 |

“Pirini Këndon” aty ku takohen malet Rilla dhe Pirin

Mbi 1500 pjesëmarrës nga komunat jugperëndimore të Bullgarisë do të mbledhë Tubimi Folklorik “Pirini Këndon” më 30 dhe 31 korrik. Në këtë mënyrë në zonën Predell ku preken rrëzat e maleve Rilla dhe Pirin do të festohet 60-vjetori i edicionit të parë..

30.07.22 10:40 |

Tashmë tre ditë zjarrfikësit janë duke shuar zjarre në pjesët e larta të Parkut Natyror të Rillës

Pajisjet janë duke depërtuar nëpër borë pranë shtëpisë malore "Maqedonia" për t'i arritur zjarret në pjesët e larta në malin Rilla. Zjarri përfshiu 37 hektarë në një lartësi prej 1800 metrash mbi nivelin e detit. 80 zjarrfikës dhe punonjës..

27.05.22 19:04 |

Bota magjike e Radosllavit dhe Ivanës në projektin fotografik të Ivo Dançevit

Ferma e Rados është e ngulitur në kodrat midis kreshtave të rrumbullakosura të Rilës dhe majëmaleve të Pirinit. Aty ndodhet dhe kasollja e tij e bariut - një furgon i vjetër ushtarak, i cili është kthyer në një strehë komode. Në të shokët e veshur..

22.01.22 14:15 |

Një zjarr në malin Rilla preku 15 dynymë pyll me pisha

Një zjarr në malin Rilla, Bullgaria Jugperëndimore, i cili shpërtheu dje, preku 15 dynymë pyll me pisha, njoftoi drejtori i Drejtorisë së Përgjithshme "Siguria kundër Zjarreve" Kryekomisari Nikollaj Nikollov, i cili shkoi në vendngjarje. Sipas tij,..

11.08.21 15:46 |

Bota laramane e artit bullgar të qëndisjes merr jetë në Samokov

Në mes të verës, Borovec pret mysafirët e tij me shtigje të shënuara mirë të cilët çojnë te sekretet e malit Rilla . Por në se doni të gërshetoni pushimet tuaja malore me turizmin kulturor ju rekomandojmë të vizitoni qytetin Samokov i cili..

29.07.21 09:27 |

Sa larg çon "zbutja" e natyrës pranë Shtatë Liqeneve të Rillës?

Loti, Syri, Veshka, Binjaku, Tërfili, Liqeni i Peshkut dhe Liqeni i Poshtëm - jo, nuk do të flasim  për anatomi ose biologji. Do të flasim pak për magjinë, të cilën vetëm natyra mund ta krijojë, kurse ne njerëzit, në synimin tonë të mund ta zbusim,..

22.07.21 10:55 |

Martin Stefanov – ta shikosh jetën përmes Dritave të Veriut

Dy herë më shumë bullgarë jashtë shtetit deklaruan dëshirë të votojnë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare më 4 prill, në krahasim me votimin gjatë vitit 2017. Qendrat e votimit të hapura jashtë shtetit sivjet janë me 94 më shumë ose përgjithësisht..

29.03.21 07:15 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера