Eмисия новини
от 17.00 часа
Kryeministri Bojko Borisov

Bullgaria kërkon bilanc në marrëdhëniet e saj me Rusinë nëpërmjet përmbajtjes dhe dialogut

“Në anën e majtë të Detit të Zi është Krimea, djathtas është Stambolli, ndërsa prapa nesh është Kosova. Kështu qe parimi im të cilin unë e mbrojdhe dua të dëgjohet nga të gjithë dhe për fat të mirë e mbron dhe homologu im Stoltenberg, është..

12.12.19 14:54 |
Javën e kaluar Presidenti rus e akuzoi Bullgarinë se e vonon qëllimisht ndërtimin e “Rrymës Turke” nën presion të huaj.

Tension i ri mes Bullgarisë dhe Rusisë në lëmin e projekteve të gazit

Projektet bullgaro-ruse nuk zhvillohen mirë kohët e fundit, madje ka mundësi që ai i fundit prej tyre – “Rryma Turke”, i cili duhej të hynte në veprim vitin tjetër, të rrëzohet krejtësisht. Para tij, gjatë vitit 2014, dështoi projekti gjigant “Rryma..

09.12.19 16:20 |

Rusia dëboi sekretarin e parë të Ambasadës Bullgare në Moskë

Ambasadori i Bullgarisë në Moskë Atanas Krëstin u thirr në Ministrinë e Jashtme Ruse, ku iu dorëzuan një notë, me të cilën sekretari i parë i misionit bullgar në Moskë shpallen person non grata. Ai disponon 24 orë për të braktisur vendin, njoftoi Ministria..

05.12.19 10:57 |
Vladimir Putin

Putini është i pakënaqur se Bullgaria po e vonon gazsjellësin deri në Serbi

Bullgaria po e vonon qëllimisht zgjatjen e “Rrymës Turke” në territor të vet, tha presidenti rus Vladimir Putin. Rusia   do të gjejë mundësi të tjera për realizimin e “Rrymës Turke”, në qoftë se Bullgaria nuk do, paralajmëroi Putini. Ministria..

04.12.19 17:47 |
Nikollaj Malinov

Kremlini ka shpresë të mos persekutohet i akuzuari në spiunazh Nikollaj Malinov

Shpresojmë se dekorimi i kryetarit të Lëvizjes Bullgare “Rusofil” Nikollaj Malinov me urdhrin rus “Miqësi” nuk do të bëhet shkak për persekutim, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitrij Peskov. Kjo nuk do të jetë e logjikshme dhe do të ketë pasoja negative, shtoi..

05.11.19 14:07 |
Ministri Karakaçanov

Nuk ka pasur arsye që të ndalohet transportimi i raketave ruse S-400 deri në Serbi

Nuk ka shkelje të embargos, të ndonjë kontrate, ose marrëveshjeje ndërkombëtare sa i përket fluturimit të avionëve ushtarakë rusë mbi Bullgari drejt Serbisë, deklaroi Ministri bullgar i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov. Ndalimi i fluturimit do të..

04.11.19 18:34 |
Kryeministri Bojko Borisov

Një spiun rus ka provuar të bëjë për vete drejtorin e një shërbimi bullgar

Spiuni rus i dëbuar nga Bullgaria ka provuar të bëjë për vete drejtorin e një shërbimi bullgar me akses tek informacioni i klasifikuar. Këtë e bëri të ditur Kryeministri bullgar Bojko Borisov në një intervistë për televizionin BTV. Sipas fjalëve të..

01.11.19 14:48 |

Prokuroria sinjalizoi për një diplomat rus i cili spiunonte në Sofje

Kryeprokurori Sotir Cacarov informoi ministren e jashtme Ekaterina Zaharieva për hetim të një spiunimi në Bullgari nga një shtetasi rus. U vendos që në vazhdim të një viti ai bënte zbulim dhe kishte takime të rregulla të fshehta me shtetas bullgarë si dhe..

28.10.19 17:03 |

Rusia dhe Bullgaria kanë ndërmend të forcojnë bashkëpunimin ekonomik

Ministri i punëve të jashtme i Rusisë Sergej Llavrov njoftoi, se Korporata Shtetërore Rosatom është gati të përfshihet në procedurat për zgjedhjen e realizuesit të ndërtimit të Centralit Atomik Elektrik “Belene”. Jemi me shpresë, se korporata shtetërore..

21.10.19 17:21 |
Ministrja Zaharieva

Ministrja bullgare e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva është për vizitë pune në Moskë

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme e Bullgarisë Ekaterina Zaharieva është për vizitë pune në Moskë me ftesë të homologut të saj rus Sergej Llavrov. Në qendër të takimeve do të jetë zhvillimi i bashkëpunimit dypalësh në energjetikë,..

21.10.19 10:50 |
Всички новини: днес | вчера