Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

B9 nuk do të ketë një qëndrim të përbashkët për luftën në Ukrainë

Presidenti Rumen Radev
Foto: BTA

Krerët e shteteve të 9 vendeve të NATO-s nga Evropa Qendrore dhe Lindore dhe Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës Jens Stoltenberg po diskutojnë në Riga mbrojtjen e krahut lindor dhe situatën në Ukrainë përpara samitit të NATO-s në Uashington në korrik. Para forumit, presidenti Rumen Radev theksoi se Bullgaria është e vendosur të zhvillojë kapacitetet e veta mbrojtëse dhe të kontribuojë në potencialin mbrojtës të NATO-s. Formati rajonal për konsultimet e sigurisë u krijua në vitin 2015 me iniciativën e Polonisë pas pushtimit rus të Krimesë. Bullgaria, Estonia, Letonia, Lituania, Rumania, Sllovakia, Hungaria, Republika Çeke dhe Polonia marrin pjesë në B9. Por takimi do të përfundojë pa një deklaratë të përbashkët, për shkak të mungesës së konsensusit për rezultatin e luftës në Ukrainë, shpjegoi Radev. Sipas presidentit bullgar, "të gjithë duan që Ukraina të rivendosë integritetin e saj territorial dhe Rusia t'i japë fund agresionit të saj, por realiteti është se Kievi nuk ka as materiale dhe as burime njerëzore për të arritur këto qëllime".
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Trenat gjermanë nisen midis Sofjes dhe Burgasit

Ministri zyrtar i transportit dhe komunikacioneve Georgi Gvozdejkov dhe ambasadorja gjermane Irene Maria Plank prezantuan vagonët e modernizuar gjermanë të përdorur, të cilët i morën Hekurudhat Shtetërore Bullgare, njoftoi BGNES. Ata do të..

botuar më 24-06-22 4.35.PD

Parashikimi i motit për 22 qershorin 2024

Të shtunën do të mbajë mot kryesisht me diell dhe nxehtë. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi lindor-juglindor. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 34° dhe 39°, në Sofje rreth 34°. Në zonat malore do të mbajë mot..

botuar më 24-06-21 7.35.MD

Presidenti njoftoi se kur do të fillojnë konsultimet për një kabinet të ri

Presidenti Rumen Radev do të fillojë të hënën (24 qershor) konsultimet me grupet parlamentare në Asamblenë e 50-të të Kuvendit Popullor, njoftoi Presidenca. Konsultimet mbahen në përputhje me Kushtetutën përpara se kreu i shtetit t'i japë një mandat..

botuar më 24-06-21 2.36.MD