Eмисия новини
от 12.00 часа

Komisioni Evropian kërkon fillimin e negociatave me Ukrainën dhe Moldavinë, Komisioneri Evropian për Zgjerim - Maqedonia e Veriut të pranojë ndryshimet në kushtetutën e saj

Javën e kaluar, Komisioni Evropian rekomandoi që vendet anëtare të fillojnë negociatat me Ukrainën dhe Moldavinë për anëtarësim në BE, kur paraqesin raportet e tyre për progresin e vendeve kandidate për anëtarësim në Komunitet. Komisioneri Evropian për..

15.11.23 16:43 |
Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen bëri thirrje që Bullgaria dhe Rumania të pranohen në Shengen

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, u bëri thirrje vendeve të BE-së që të pranojnë pa vonesë Bullgarinë dhe Rumaninë në zonën Shengen. Von der Leyen e theksoi këtë në fjalimin e saj vjetor për gjendjen e Bashkimit para..

13.09.23 12:16 |
Ursula von der Leyen

Presidentja e KE-së Ursula von der Leyen në prag të fjalimit të saj të fundit vjetor për gjendjen e BE-së

Ursula von der Leyen u bë gruaja më e fuqishme në Evropë. Ajo udhëhiqte BE-në gjatë pandemisë, stabilizoi lidhjet e lëkundshme me Shtetet e Bashkuara, miratoi një politikë vendimtare në mbështetje të Ukrainës dhe të miliona refugjatëve ukrainas, fitoi..

12.09.23 21:48 |

Anëtarësimi i Bullgarisë dhe Rumanisë në Shengen - në fokusin e PE dhe të Presidencës spanjolle të Këshillit të BE-së

Parlamenti Evropian (PE) bëri apel për pranimin e Bullgarisë dhe Rumanisë në zonën Shengen deri në fund të vitit, me argumentin se janë plotësuar kushtet e nevojshme. Mbështetje të fortë për hyrjen e vendit tonë në Shengen dëshmoi edhe Presidenca..

12.07.23 17:38 |

Maria Gabriel e njeh BE-në me prioritetet e qeverisë së re bullgare

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e jashtme Maria Gabriel u takua në Bruksel me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen. Von der Leyen e uroi Gabriel për marrjen e detyrës në qeverinë e zgjedhur rregullisht. Gabriel informoi von..

20.06.23 08:42 |

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen është për vizitë në Kiev më 9 maj

Në orët e para të 9 majit, Rusia gjuajti 15 raketa në Kiev, të cilat u rrëzuan, njoftoi kryetari i bashkisë së kryeqytetit ukrainas, Vitali Kliçko në “Telegram”. Gjithsej 25 raketa u lëshuan kundër Ukrainës, nga të cilat 23 u rrëzuan, tha..

09.05.23 09:52 |
Ursula von der Leyen

Kontrolli i presionit të emigrantëve ndaj Bullgarisë është një projekt pilot për BE-në

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka theksuar forcimin e kufirit bullgaro-turk si prioritet në masat operacionale kundër migracionit të paligjshëm. Pas përfundimit të ditës së parë të takimit të liderëve europianë, ajo kujtoi..

24.03.23 09:21 |
Ursula von der Leyen

Sinjale kontradiktore nga BE-ja për mbrojtjen e kufirit bullgaro-turk

Kufiri bullgaro-turk duhet të jetë një prioritet në forcimin e kufijve kryesorë të jashtëm të BE-së përmes masave të synuara që janë të hapura edhe për shtetet e tjera anëtare të interesuara. Kështu thuhet në letrën e Presidentes së Komisionit..

27.01.23 10:11 |

KE miratoi paratë e para për Bullgarinë sipas Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë

Komisioni Evropian /KE/ miratoi dhënien e 1.37 miliardë euro grante sipas Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë të Bullgarisë. Paratë pritet të hyjnë në buxhet në fillim të dhjetorit. Në fakt, shpenzimet do të realizohen në vitin 2023 dhe kjo..

07.11.22 15:03 |
Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen: Bullgaria ka potencial të madh

"Bullgaria ka potencial të madh. Këtë e pashë vetë në Sofje, ku takova shumë të rinj të talentuar me ide të reja dhe optimizëm të madh për të ardhmen. Çështja kryesore është të kapërceni atë që ju pengon në rrugën drejt prosperitetit”. Këtë e ka..

01.08.22 19:58 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна